Ogłoszono ogólnopolską żałobę. “Straciliśmy te dzieci”

Wiele polskich miast opuści dziś flagi samorządowe do połowy masztu lub przywiesi do nich kir, jako znak symbolicznej żałoby po samobójczej śmierci dzieci. Tylko w ubiegłym roku w Polsce życie odebrało sobie 146 młodych osób w wieku od 7 do 18 lat. „Najwyższy czas, aby dostrzec, jak ogromna to strata i systemowo pomóc wszystkim dzieciom w kryzysach psychicznych” – podkreśla Fundacja Słonie na Balkonie, organizator ogólnopolskiej kampanii “Żałoba 146 rodzin”.

W Światowym Dniu Walki z Depresją, 23 lutego, łódzka fundacja Słonie na Balkonie ogłasza symbolicznie dzień ogólnopolskiej żałoby. W ten sposób chce zwrócić uwagę na problem samobójstw wśród najmłodszych.

Są dzieci, które nie chcą żyć. Tylko my, dorośli, możemy im pomóc – mówi Radiu ZET Joanna Paduszyńska z fundacji Słonie na Balkonie. – Zaprosiliśmy wszystkich do tego, żeby się zatrzymać i podkreślić bolesny fakt. Straciliśmy 146 dzieci na skutek tego, że dzieci przeżywały kryzysy psychiczne i nie dostawały takiej pomocy, która by uratowała im życie. My chcemy tę żałobę ogłaszać tylko raz, dzisiaj, po to, żeby jej nigdy więcej nie było – podkreśla Paduszyńska.

W Grudziądzu i Brodnicy flagi zostaną opuszczone do połowy masztu, w Wałbrzychu flaga będzie przepasana kirem, Świdnica pokaże animacje na Rynku, Lublin podświetli Plac Litewski, a na profilach społecznościowych popularnych influencerów przypięte zostaną czarne wstążki. 

Kampanię wsparli m.in. aktorki Marta Żmuda Trzebiatowska, Agnieszka Sienkiewicz, Anna Karczmarczyk-Litwin oraz blogerka i aktywistka społeczna Janina Bąk. Wszystko na znak “Żałoby 146 rodzin”, ogłoszonej symbolicznie przez Fundację Słonie na Balkonie.

Zostałam Ambasadorką Fundacji Słonie na Balkonie już jakiś czas temu. Większość z nas, rodziców, ma nadzieję, że problemy zaburzeń psychicznych wśród dzieci nie będą ich dotyczyły. Niestety statystyki mówią same za siebie – opowiada Agnieszka Sienkiewicz, polska aktorka – Jestem przekonana, że dostęp do bezpłatnej terapii dla najmłodszych to szansa na pomoc dzieciom, która ocali ich przyszłość i pozwoli uniknąć nam kolejnej żałoby. Jako rodzice, opiekunowie czy po prostu dorośli powinniśmy zrobić wszystko, aby zapewnić im bezpieczne warunki do rozmowy i leczenia.

Wkrótce więcej informacji.