PILNE: Prezydent Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Wiadomo co się dzieje

Prezydent Andrzej Duda zwołał na poniedziałek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego przed zbliżającym się szczytem NATO w Waszyngtonie.

Andrzej Duda w czwartek spotkał się z ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz dowódcami wojskowymi w Bydgoszczy.

Rozmowy dotyczyły nadchodzącego szczytu NATO, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.

„Zdecydowałem o zwołaniu na poniedziałek, na godzinę 9 rano, przed naszym wylotem do Waszyngtonu, Rady Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie będzie możliwość dokładnej wymiany myśli i idei związanych z tym, co będzie omawiane na szczycie NATO od strony politycznej” – zapowiedział prezydent w czwartek w Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy po odprawie z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i najważniejszymi dowódcami wojskowymi.

Prezydent powiedział dziennikarzom, że rozmowa dotyczyła m.in. roli powstającego w Bydgoszczy JATEC, czyli natowskiego Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina, służącego m.in. wymianie doświadczeń między wojskowymi NATO i z Ukrainy.

Prezydent wskazał, że na szczycie podejmowane będą m.in. decyzje dotyczące umiejscowienia Centrum w strukturach NATO; wyraził nadzieję, że będzie mogło ono uzyskać odpowiednie certyfikacje i rozpocząć pełną działalność na przestrzeni najbliższych dwóch lat, a w działalność JATEC będą mogły zaangażować się także inne państwa zaprzyjaźnione z NATO.

Prezydent zaznaczył, że czwartkowa narada dotyczyła przede wszystkim kwestii czysto wojskowych do omówienia przed szczytem.

„Dotyczyło to zarówno kwestii logistycznych, jak i planistycznych – wytypowania, przemieszczania jednostek, realizacji planów ewentualnościowych, realizacji inwestycji infrastrukturalnych, kwestii zabezpieczenia i zapełnienia bazy magazynowej (…) Omawialiśmy te wszystkie kwestie z generałami, z najwyższymi dowódcami Wojska Polskiego i naszymi przedstawicielami w strukturach wojskowych NATO” – zaznaczył.

„To ten komponent militarny, bardzo zasadniczy, natomiast obok niego jest jeszcze komponent polityczny.

Ten drugi będziemy analizowali przede wszystkim z naszymi koleżankami i kolegami ze świata polityki” – powiedział prezydent. Jak dodał, poświęcone temu będzie posiedzenie RBN.

Jak podkreślił prezydent, będzie to możliwość wymiany myśli i idei związanych z tym, co będzie omawiane w czasie szczytu NATO.

Zaznaczył, że głos zabrać będą mogli przedstawiciele wszystkich stron sceny politycznej reprezentowanej w parlamencie.

Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie potrwa od wtorku do czwartku. W skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego wchodzą: prezydent, szef BBN, premier, szef MON, MSWiA, MSZ oraz przedstawiciele ugrupowań politycznych zasiadających w Sejmie.

Prezydent poinformował, że zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego na godzinę 9 w poniedziałek, przed wylotem na szczyt NATO do Waszyngtonu.

„Będzie możliwość wymiany myśli i idei związanych z tym, co będzie omawiane od strony politycznej w czasie szczytu NATO w gronie polityków, przedstawicieli wszystkich stron sceny politycznej, całej reprezentacji parlamentarnej” – powiedział.

Jak dodał, „te zaproszenia na Radę Bezpieczeństwa Narodowego w tej chwili właśnie są wystosowywane”.

Prezydent przekazał również na konferencji informację o przygotowaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego nowych rekomendacji do strategii bezpieczeństwa narodowego.

„Zostały przeze mnie przeanalizowane i dzisiaj są wysyłane do pana premiera Donalda Tuska zgodnie z ustawą, a niezależnie od tego przed momentem przekazałem je do rąk premiera, ministra obrony narodowej Kosiniaka-Kamysza” – poinformował Duda.

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że strategia bezpieczeństwa narodowego to „najważniejszy akt, mówiący o kierunkach działania, potrzebach, o obronie ojczyzny w każdym aspekcie”.

„Strategia bezpieczeństwa narodowego nie obejmuje tylko spraw militarnych.

Obejmuje zaangażowanie gospodarki, obronę cywilną” – podkreślił szef MON.

„Strategia bezpieczeństwa to jest całe państwo, to są wszystkie dziedziny naszego życia.

Dynamika, która jest, powoduje, że ona musi być bardzo często uaktualniana” – mówił.