PILNY KOMUNIKAT WS. OBOSTRZEŃ! DOTYCZY CAŁEGO KRAJU! [PILNE]

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj (02.12). W ciągu ostatnich kilku dni odnotowany został ogromny procentowy skok ilości zakażeń oraz zgonów.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 27 356 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (4048), śląskiego (3627), wielkopolskiego (2539), dolnośląskiego (2345), małopolskiego (2327), kujawsko-pomorskiego (1726), łódzkiego (1666), pomorskiego (1660),zachodniopomorskiego (1403), podkarpackiego (1060), opolskiego (962), warmińsko-mazurskiego (926), lubelskiego (925), lubuskiego (747), świętokrzyskiego (638), podlaskiego (567). 190 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 171 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 331 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 3 596 491 / 84 656 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Mandaty za niestosowanie się do obostrzeń

Od wczoraj w Polsce obowiązują zaostrzone regulacje pandemiczne. Dotknęły one między innymi hoteli, restauracji, sklepów, obiektów kultury, siłowni czy klubów. Zmniejszono również ilość osób mogących brać udział w uroczystościach, a także wydłużono okres kwarantanny dla przylatujących spoza strefy Schengen.

Tylko od środy (1 grudnia) Główny Inspektorat Sanitarny przeprowadził 7326 kontroli i wystawił 1309 mandatów, sprawdzając, czy sklepy, hotele i lokale gastronomiczne stosują się do nowych obostrzeń epidemicznych.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek na Twitterze, że pracownicy inspekcji sanitarnej zaczęli sprawdzać w całym kraju przestrzeganie obostrzeń epidemicznych. Efektem ich wczorajszej pracy jest 7326 kontroli i 1309 mandatów.

Bardziej restrykcyjne podejście do przestrzegania restrykcji jeszcze w październiku zapowiadał Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Nie żyje Tommy Lane.

29 listopada 2021 roku zmarł Tommy Lane. Był amerykańskim aktorem i kaskaderem, który występował w wielu słynnych produkcjach. Miał 83 lata. Odszedł w Florida Medical Center w Fort Lauderdale na Florydzie.

Tommy Lane był aktorem i kaskaderem, który największą popularność zyskał dzięki występowi w „Żyj i pozwól umrzeć”, ósmym oficjalnym filmie o przygodach Jamesa Bonda.

Lane był także muzykiem jazzowym – w latach 80. grał na trąbce i skrzydłówce (rodzaju instrumentu dętego) w nowojorskim klubie Blue Note.

Spoczywaj w pokoju [*]

Jak wyglądać będą Święta Bożego Narodzenia?

„Mogłyby być spokojniejsze i jest na to jeszcze czas, gdyby kolejne kilka milionów Polaków się zaszczepiło” – stwierdził. Szef rządu potwierdził też, że planuje zaszczepić swoje dzieci.

Zapytany o ewentualne obostrzenia w związku ze świętami Bożego Narodzenia, zwrócił uwagę, że COVID-19 ciągle nam towarzyszy. – Byłem niedawno w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach i tam po raz kolejny usłyszałem, że trzy czwarte osób, które trafiają do szpitala, to osoby niezaszczepione. A wśród tych, które umierają, jest ich jeszcze więcej. Jeśli zdarza się, że umiera osoba zaszczepiona, to prawie zawsze, jak powiedział mi pan doktor, jest to osoba z wieloma innymi chorobami – podkreślił Morawiecki.

Jest mało prawdopodobne, abyśmy mieli święta Bożego Narodzenia zakłócone covidem i dodatkowymi restrykcjami – ocenił wówczas.

Od dziś obowiązuje nowe obostrzenia, co się zmienia?

  • Od dziś obowiązują restrykcyjne limity 50 proc. obłożenia w kościołach, restauracjach, hotelach, obiektach sportowych, kinach, centrach handlowych czy teatrach.
  • Z 500 do 250 osób zmniejszono limit osób na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi.
  • Maksymalnie 100 osób może uczestniczyć w weselach, komuniach, konsolacjach, a także podczas dyskotek.
  • Z kolei limit jedna osoba na 15 m kw. obowiązuje na siłowniach, w klubach i centrach fitness, hazardzie, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, kongresach i konferencjach (do tej pory obowiązywał limit jednej osoby na 10 m kw.). Taki sam limit obowiązuje w obiektach handlowych, targach, wystawach, kongresach i konferencjach.

    We wszystkich tych przypadkach do liczby osób nie wlicza się zaszczepionych przeciw Covid-19.

Kwarantanną zostaną także objęte osoby wracające z niektórych krajów:

  • Lesotho
  • Mozambiku
  • Namibii
  • Botswany
  • Eswatini
  • RPA
  • Zimbabwe

Obostrzenia obowiązywać będą do 17 grudnia.

Czy uczniowie wrócą do nauki zdalnej?

Nauką zdalną i hybrydową objęte jest coraz więcej placówek. W takim trybie we wtorek pracowało łącznie 4781 przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To o 453 więcej niż przed tygodniem.

Wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski powiedział, że szkół w trybie zdalnym i hybrydowym będzie więcej, ale rząd nie przewiduje wprowadzenia nauki zdalnej.

Nauka zdalna – od kiedy? Zdaniem ekspertów

W tej chwili transmisje idą głównie przez dzieci. Ale nie można ponownie zamykać szkół, bo to jest zbyt duża trauma dla dzieci. Myślę, że obostrzenia mogą mieć charakter ograniczenia skupisk ludzkich. Czyli znów będziemy mieć imprezy z ograniczoną liczbą osób. Albo rząd zdecyduje się na obostrzenia tylko dla osób niezaszczepionych, czego jednak się nie spodziewam. Ale to jest uzasadnione

Morawiecki właśnie ogłosił, duże zmiany

Rząd poszerza tarczę antyinflacyjną. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, władze zdecydowały się obniżyć do 8 proc. stawkę VAT na ciepło oraz zastosować w dodatku osłonowym zasadę „złotówkę za złotówkę”.

Najważniejsze założenia tarczy antyinflacyjnej:

  • stawka VAT na gaz ziemny z 23% do 8% (styczeń – marzec);
  • stawka VAT na energię elektryczną z 23% do 5% (styczeń – marzec);
  • maksymalnie obniżona akcyza na benzynę do minimalnej dozwolonej stawki w kraju członkowskim EU;
  • opłata emisyjna zostaje zmniejszona do 0;
  • akcyza na energię elektryczną obniżona do 0 dla gospodarstw domowych;
  • wprowadzenie dodatku osłonowego od 400 złotych do 1150 złotych.

Dzisiaj przystąpiliśmy do realizacji założeń dotyczącej tarczy antyinflacyjnej. Ma ona chronić polskie rodziny i polskie budżety domowe przed wzrostem cen. Rada Ministrów przyjęła pewne rozwiązania, które muszą zostać przyjęte ustawowo, a te rozwiązania, które można wdrożyć rozporządzeniami, są również już procedowane – powiedział we wtorek premier.

– Te decyzje pozwolą obniżyć cenę paliwa o 20-25 gr na litrze. Niektórzy mówią, że nawet 30 gr – powiedział szef rządu