Potężny mandat za grillowanie! Uważajcie podczas majówki
Mandat za grilla? Tak, kwota może być spora, jeśli dopuścimy się czynu w nieodpowiednim miejscu. Rusza majówka, weekendy sprzyjają pod kątem pogody, więc Polacy zaczęli uprawiać narodowy sport – grillowanie. Uwielbiamy kiełbasę i steki z rusztu, spożywane zwłaszcza w gronie bliskich. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze ta przyjemność jest zgodna z prawem.
Grillowanie to ukochany sport Polaków. Dlatego lubimy zabierać ze sobą grilla na piknik w parku czy lesie.
Musimy jednak pamiętać o kilku zasadach:
Na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości 100 metrów od granicy lasu nie można rozniecać ognia i korzystać z otwartego płomienia, chyba że w miejscu do tego przeznaczonym (art. 30 pkt 3 Ustawy o lasach). Za rozpalenie grilla w niedozwolonym miejscu w lesie można więc zapłacić karę od 20 do 5000 złotych.
Grillowanie w wielu parkach na terenie Polski jest możliwe, jeśli będziemy korzystać z miejsc do tego przeznaczonych. W Warszawie możemy więc grillować m.in. w parku Skaryszewskim i Praskim czy na Polu Mokotowskim, a w Krakowie – w parku Krowoderskim. We Wrocławiu grillowanie we wszystkich parkach jest zabronione. Przed planowanym grillem warto więc zapoznać się z regulaminem obowiązującym na terenie konkretnego parku.
Podczas grillowania pamiętajmy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, kulturalnym zachowaniu, a po jego zakończeniu – o pozostawieniu w nienagannym porządku miejsca, w którym organizowaliśmy grilla.
W Polsce przepisy dotyczące grillowania nie są jednoznacznie sprecyzowane, a wybierający tę formę spędzania wolnego czasu mogą liczyć na sporą swobodę. Inaczej rzecz ma się w przypadku rozpalania ognisk, bo tutaj regulacje dość jasno wskazują jakie działania można w tym zakresie podejmować.
Warto jednak pamiętać, szczególnie jeżeli grill odbywa się w towarzystwie napojów alkoholowych, o przestrzeganiu porządku i ciszy nocnej. Obowiązuje ona od godziny 22:00 do 6:00. W kodeksie wykroczeń zapisano następujący przepis:
“Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. (art. 51. § 1. Kodeksu wykroczeń)”
Wkrótce więcej informacji.