RZĄD WYCOFUJE SIĘ Z WPROWADZENIA OBOSTRZEŃ! NAGŁA DECYZJA! [PILNE]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj (14.12). W ciągu ostatnich kilku dni odnotowany został ogromny procentowy skok ilości zakażeń oraz zgonów.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 17 460 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2479), śląskiego (1991), wielkopolskiego (1663), małopolskiego (1584), dolnośląskiego (1324), łódzkiego (1233), kujawsko-pomorskiego (1212), pomorskiego (1176),zachodniopomorskiego (1009), lubelskiego (739), podkarpackiego (692), warmińsko-mazurskiego (588), lubuskiego (462), opolskiego (458), świętokrzyskiego (424), podlaskiego (275). 151 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 151 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 386 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 3 857 085 / 89 045 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Rząd wycofuje się z jednego zapowiedzianego obostrzenia

Rząd planuje wycofać się z wprowadzenia limitu osób w transporcie publicznym — poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Prezes MPK Wrocław nazywał to obostrzenie “fikcyjnym i nierealnym do wprowadzenia”.

Według relacji reportera RMF FM Mariusza Piekarskiego na  decyzję rządzących wpłynął opór resortu infrastruktury i przewoźników. ]

Jak podaje RMF, to głównie przewoźnicy kolejowi przekonywali resort zdrowia, że limit 75 proc. zajętości miejsc jest nie do wyegzekwowania. 

– W zamian ma być więcej kontroli w pociągach i sprawdzania, czy pasażerowie przestrzegają nakazu noszenia maseczek – czytamy na

Zmarł były poseł LPR Leszek Murzyn

Nie żyje Leszek Murzyn, były poseł LPR, polityk Prawicy Rzeczypospolitej. Informację przekazał na Twitterze były marszałek Sejmu Marek Jurek.

„Zmarł Leszek Murzyn (1960-2021), b. przewodniczący Komisji Etyki Poselskiej Sejmu RP, nasz przyjaciel z Prawicy Rzeczypospolitej, działacz prawicowego ruchu ludowego. Niech Pan Leszkowi nagrodzi życie pełne miłości, pracy i niech da pociechę Jego Bliskim!” – napisał były marszałek Sejmu.

Spoczywaj w pokoju [*]

Rząd ma planować mocne restrykcje dla osób niezaszczepionych?

Nowe restrykcje, które dotyczyć mają okresu świątecznego, to dopiero początek. W planach rządu, jeśli liczba zakażeń i zgonów nie spadnie, jest wprowadzenie w szybkim tempie takich obostrzeń, które w praktyce odizolują osoby niezaszczepione, uniemożliwiając im m.in. pójście do kościołów, restauracji, galerii handlowych, kin, na koncert czy stadion sportowy.

„Nowe restrykcje to dopiero początek” – podaje Onet. Z ustaleń portalu wynika, że w rządzie „od tygodni trwają zaawansowane prace legislacyjne nad wdrożeniem paszportów covidowych, bez których osoby niezaszczepione, przy wysokim poziomie hospitalizacji np. 50 na 100 tys. w danym powiecie, nie będą mogły wejść do miejsc publicznych lub będą miały znacznie utrudniony dostęp do pewnych usług, w tym także do transportu publicznego”. 

Ogłoszone we wtorek 7 grudnia nowe obostrzenia zakładają m.in. zmniejszenie limitów w usługach publicznych i transporcie zbiorowym (z 50 proc. zajętych miejsc do 30 proc.), naukę zdalną w szkołach w dniach 20 grudnia – 9 stycznia, czy zamknięcie dyskotek i klubów nocnych z wyjątkiem nocy sylwestrowej.

Robert Malinowski zmarł. Były siatkarz odszedł w wieku 64 lat

W wieku 64 lat zmarł były reprezentant Polski w siatkówce Robert Malinowski. Informację o tym podał Polski Związek Piłki Siatkowej.

Robert Malinowski w barwach Legii Warszawa trzykrotnie zdobył tytuł mistrza Polski w latach 1983, 1984, 1986. – Niestety dotarła do nas ta smutna informacja. Bardzo dobrze wspominam Roberta jako świetnego siatkarza i bardzo dobrego kolegę. W tamtych czasach w Legii graliśmy po przekątnej, na dwóch rozgrywających. Zawsze można było liczyć na Roberta, który na zawsze zostanie w naszych wspomnieniach. – powiedział Wojciech Drzyzga, obecnie ekspert i komentator Polsatu Sport. 

Odejście Roberta Malinowskiego to ogromna strata dla całego polskiego świata sportu. Przed laty siatkarz reprezentował na boisku Polskę.

– Bardzo dobrze wspominam Roberta jako świetnego siatkarza i bardzo dobrego kolegę – przekazał Wojciech Drzyzga. Robert Malinowski był rozgrywającym i szczególnie dobrze znany jest warszawskim kibicom.

Spoczywaj w pokoju [*]

Rząd chce przedłużenia obecnych obostrzeń

Przedłużenie do 31 stycznia 2022 r. obowiązywania większości aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów – ma przewidywać nowy projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie obostrzeń wprowadzanych w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Przedłużenie istniejących oraz nowych obostrzeń, które wejdą w życie 15 grudnia, do końca stycznia 2022 roku. Dokument potwierdza również zapowiedziane przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia zaostrzenie limitów w restauracjach, sklepach, obiektach sportowych, hotelach czy kinach oraz zamknięcie klubów i dyskotek. 

Ponadto rozporządzenie wprost odnosi się do weryfikacji paszportów covidowych przez przedsiębiorców, a dodajmy, że osoby zaszczepione nie będą wliczane do nowych limitów.

– Przyjęta w obowiązującym rozporządzeniu konstrukcja nie przyznaje usługodawcy lub organizatorowi wydarzenia wprost uprawnienia do żądania od danej osoby potwierdzenia faktu zaszczepienia, ponieważ okazanie dokumentu potwierdzającego fakt szczepienia ma charakter dobrowolny. To w interesie osoby chcącej skorzystać z danej usługi lub uczestniczyć w danym wydarzeniu jest wykazanie faktu zaszczepienia, jako uprawniającego do wejścia na teren objęty limitem, w przypadku osiągnięcia tego limitu – czytamy w uzasadnieniu. 

Ogólny cel projektu rząd określi jako „ograniczenie ryzyka związanego z wystąpieniem epidemii wywołanej nowym koronawirusem SARS-CoV-2”.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy zakładającą utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych

W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy zakładającą utworzenie funduszu kompensacyjnego, który pozwoli osobom zaszczepionym, hospitalizowanym z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych ubiegać się o świadczenie kompensacyjne. 

Za uchwałą nowelizacji ustawy zakładającej powstanie funduszu kompensacyjnego głosowało 439 posłów, za było 428, przeciw – 7, 4 wstrzymało się od głosu. 

Pieniądze mają być wypłacane nie tylko w związku z NOP-ami po szczepieniu na COVID-19, ale też po innych szczepieniach. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Świadczenie kompensacyjne będzie przysługiwało zaszczepionemu, gdy w wyniku szczepienia pojawią się działania niepożądane wymienione w charakterystyce produktu leczniczego, które spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny (powodujący konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć lub hospitalizację przez okres do 14 dni).

Jego wysokość zależeć będzie przede wszystkim od długości pobytu w szpitalu, nie krótszym jednak niż 14 dni. Maksymalna kwota odszkodowania wynosi 100 tys. zł. Będzie ona wyłączona z opodatkowania.