PILNE! PREZYDENT DUDA Z CIOSEM W ROSJĘ PUTINA! Padły mocne słowa!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (11.04).

Mamy 381 (w tym 24 ponowne zakażenia) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (76), śląskiego (40), małopolskiego (37), dolnośląskiego (25), łódzkiego (24), pomorskiego (23), lubelskiego (21), wielkopolskiego (21), warmińsko-mazurskiego (18),zachodniopomorskiego (17), podkarpackiego (16), świętokrzyskiego (15), opolskiego (14), podlaskiego (12), kujawsko-pomorskiego (8), lubuskiego (3). 11 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Żadna osoba nie zmarła z powodu #COVID19. Żadna osoba nie zmarła też z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Liczba zakażonych koronawirusem 5 978 596/115 635 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Prezydent Duda: Wierzę, że Rosja, zbrodnia i kłamstwo nie wygra

– Katyń, Miednoje, Charków, Bucza, Hostomel, Mariupol – ludobójstwo. Ponad 80 lat temu i dziś. Mordowali bezbronnych wtedy i dziś. Zacierali ślady wtedy i dziś. Kłamali wtedy i dziś. Nic się nie zmieniło – powiedział prezydent Andrzej Duda w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

“Przez 80 lat ofiary i ich rodziny nie doczekały się sprawiedliwości za zbrodnię katyńską. Ludobójstwo się nie przedawnia. Dlatego będę domagał się rozstrzygnięcia tej sprawy przed międzynarodowymi trybunałami” – oświadczył w niedzielę prezydent Andrzej Duda. “Ta zbrodnia musi zostać ostatecznie osądzona, a sprawcy nazwani” – dodał. Duda wspominał też prezydenta Lecha Kaczyńskiego i inne osoby, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. “Wszyscy straciliśmy. Bo w katastrofie zginęli przedstawiciele całej klasy politycznej” – ocenił. Odniósł się też do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. “Wierzę głęboko, że wspólnie powstrzymamy „imperium zła”. Że Rosja, zbrodnia i kłamstwo nie wygra! Że zwycięży dobro, prawda i wolność!” – mówił prezydent. Jak ocenił, przez ponad 80 lat Rosjanie się nie zmienili.

– Zapomniane i nieukarane zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości budują poczucie bezkarności sprawców. Tworzą przyzwolenie dla ich następców i naśladowców, którzy za ich przykładem popełniają podobne zbrodnie, gdy chcą dominować i decydować o losie innych państw i narodów. Widzimy to dzisiaj w pełni w trakcie brutalnej agresji Rosji przeciwko niepodległej i demokratycznej Ukrainie – oświadczył prezydent.

Państwa UE zatwierdziły kolejne sankcje wobec Rosji za inwazję na Ukrainę

Unijni ambasadorowie porozumieli się ws. kolejnych sankcji wobec Rosji — przekazało w czwartek źródło unijne. Jest to piąty pakiet sankcyjny i ma być sfinalizowany w piątek.

W czwartek wieczorem wstępne porozumienie w sprawie nowego, piątego pakietu sankcji osiągnęli ambasadorowie państw członkowskich przy UE. Takie porozumienie wymaga jednak zatwierdzenia przez Radę, co stało się w piątek w ramach tzw. procedury pisemne

Pakiet zakłada zakaz zakupu i importu węgla oraz innych stałych paliw kopalnych do UE, jeśli pochodzą oPakiet zakłada zakaz zakupu i importu węgla oraz innych stałych paliw kopalnych do UE, jeśli pochodzą one z Rosji lub są z Rosji eksportowane, począwszy od sierpnia 2022 r. Import węgla do UE wart jest obecnie 8 mld euro rocznie.

Kaczyński “jednoznacznie negatywnie” ocenił Orbana

– Uważam, że już od dłuższego czasu została przekroczona granica, po której NATO powinno zdecydować się na misję w Ukrainie – powiedział Jarosław Kaczyński. – To musi być decyzja Ukrainy, NATO, a w szczególności Stanów Zjednoczonych – dodał. Mówił także o katastrofie smoleńskiej i ostro skrytykował Orbana. – Trzeba mu poradzić pójście do okulisty – stwierdził.

– Nie ukrywam, że to wszystko jest bardzo smutne. Moja ocena jest jednoznacznie negatywna. Kiedy premier Orban mówi, że on nie widzi dokładnie tego, co się zdarzyło w Buczy, to mu trzeba poradzić pójście do okulisty. To jest zawód – ocenił nawiązując do wypowiedzi Orbana, który o rosyjskiej masakrze cywilów w Buczy powiedział, że “żyjemy w czasach masowej manipulacji, w których nikt nie jest nawet pewny tego, czy może wierzyć własnym oczom”.

Pytany o dalsze relacje Polski z Węgrami, Kaczyński powiedział, że “w tej chwili jest taka sytuacja, że zmiana byłaby bardzo dobrą rzeczą, ale pod warunkiem, że Viktor Orban się zmieni”.

– To jest taki warunek, który my musimy w tej chwili jasno sformułować, bo nie możemy współpracować tak, jak dotąd, jeżeli to będzie w dalszym ciągu tak – oświadczył.

– Sądzę, że to, co robi Viktor Orban łączy się z nadzieją na odegranie jakiejś roli, jeżeli chodzi o doprowadzenie do końca tego konfliktu, ale sądzę, że to jest całkowicie ślepa uliczka – ocenił Kaczyński.

Ostrzał rakietowy dworca kolejowego w Kramatorsku. Są ofiary

Rosjanie przeprowadzili tragiczny w skutkach atak na dworzec w Kramatorsku. Zginęło co najmniej 30 cywilów, czekających na ewakuację.

Ponad 30 osób poniosło śmierć, a ponad 100 zostało rannych po ataku rakietowym rosyjskich wojsk na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy. Zginęli cywile oczekujący na ewakuację z Donbasu – poinformowały w piątek na Facebooku Koleje Ukraińskie.

“W teren dworca uderzyły dwie rosyjskie rakiety. (…) Był to zamierzony atak na ludność cywilną Kramatorska oraz infrastrukturę kolejową” – przekazano w komunikacie. 

Bilans ofiar w Borodziance. Sytuacja “o wiele bardziej przerażająca” niż w Buczy

Masowe groby, zniszczone, opustoszałe ulice i spalone samochody – tak teraz wygląda Borodzianka. Miasto w obwodzie kijowskim kilka dni temu zostało odbite z rąk rosyjskiego wojska. Relacje mieszkańców Borodzianki są przerażające. – Rosjanie przyszli tu w trzech falach. Najpierw zostali odepchnięci przez armię ukraińską. Potem wrócili i dopuszczali się różnych okrucieństw. Pojawili się mściciele. Chcieli wprowadzić najgorszy terror – opowiada dziennikowi “Le Figaro”, jeden z mieszkańców miejscowości.

Rosyjscy zbrodniarze najprawdopodobniej zamordowali w Borodziance około 200 cywilów – przekazano w czwartek. Tyle osób uważa się obecnie za zaginione. Wiadomo też o 400 zaginionych z obwodu kijowskiego.

– Jestem wściekły, zły, bo kiedy w Irpieniu i Buczy już zaczynają sprzątać pobojowisko, u nas, w Borodziance, jest mało służb, ledwie zdjęto miny z ulic. W zawalonych piwnicach domów może leżeć nawet 2 tys. trupów. Już dwie osoby, które samodzielnie szukały krewnych, rozerwały się na minach – relacjonuje WP Roman Sznurenko.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił w opublikowanym w nocy z poniedziałku na wtorek nagraniu, że liczba cywilnych ofiar śmiertelnych w Borodziance może być nawet wyższa niż ta w Buczy. Według ukraińskich władz leżącej miedzy Borodzianką a Kijowem Buczy siły rosyjskie zamordowały kilkaset cywilów.