Wielka akcja w całej Polsce. Technicy przyjadą zamontują to u Was w domu
Inteligentne liczniki to urządzenia pomiarowe, które automatyzują zbieranie, przesyłanie i przechowywanie danych dotyczących zużycia prądu, gazu i paliw. Te nowoczesne liczniki eliminują konieczność ręcznego odczytu stanu liczników. Dzięki transferowi danych możliwe jest bieżące monitorowanie zużycia energii w domach, czyli tzw. zdalny odczyt.
Modernizacja liczników wynika z ustawy z 2021 roku, która nakłada obowiązek unowocześnienia sieci energetycznej w Polsce. Nowe liczniki, zwane również licznikami zdalnego odczytu (LZO), automatycznie przesyłają dane o zużyciu energii do dostawców. To oznacza koniec wizyt inkasentów i konieczności samodzielnego przesyłania odczytów. Dodatkowo, odbiorcy mogą na bieżąco monitorować swoje zużycie energii, co może prowadzić do oszczędności sięgających nawet 10% dotychczasowego zużycia.
HARMONOGRAM WYMIANY
Proces wymiany liczników jest podzielony na cztery etapy:
- Do 2025 roku – 25% odbiorców otrzyma nowe liczniki.
- Do 2027 roku – 65% odbiorców będzie korzystać z inteligentnych urządzeń.
- Do końca 2028 roku – 80% odbiorców zostanie objętych wymianą.
- Całkowite zakończenie procesu jest planowane na 2031 rok.
Dobra wiadomość dla odbiorców – standardowa wymiana liczników jest bezpłatna. Koszty zakupu i montażu, szacowane na około 9 miliardów złotych, pokrywają spółki energetyczne. Przyspieszona wymiana na życzenie klienta wiąże się jednak z opłatą w wysokości około 300-400 złotych, w zależności od typu licznika i dostawcy energii. Dlaczego ktoś miałby przyspieszać ten proces? Jak wspomniano wcześniej, inteligentne liczniki mogą przynieść znaczne oszczędności w porównaniu do tradycyjnych liczników. Dla przedsiębiorców, którzy zużywają dużo więcej energii niż przeciętny konsument, koszty te szybko się zwrócą. Ministerstwo Klimatu szacuje, że w ciągu 15 lat odbiorcy mogą zaoszczędzić nawet 11,3 miliarda złotych.
SZYBKA I CZĘSTO BEZ WCHODZENIA DO MIESZKANIA
Sam proces wymiany licznika trwa od 15 do 40 minut. Przeprowadzają go wykwalifikowani monterzy lub pracownicy firm zewnętrznych. W trakcie wymiany następuje krótkie wyłączenie zasilania. Nowy licznik jest instalowany w miejsce starego, a cała procedura kończy się zaplombowaniem urządzenia i sporządzeniem odpowiedniej dokumentacji. W nowszych budynkach licznik zazwyczaj znajduje się poza domem lub mieszkaniem. W przeszłości prawo nie precyzowało miejsca instalacji liczników, dlatego w niektórych przypadkach znajdują się one wewnątrz domów.
CO TO OZNACZA DLA ODBIORCÓW?
- Odbiorcy muszą zapewnić dostęp do pomieszczenia, w którym znajduje się licznik.
- Nie ma konieczności zawierania nowej umowy po wymianie licznika.
- Nowe liczniki umożliwiają dokładniejsze monitorowanie zużycia energii i potencjalne oszczędności.
- Koniec z wizytami inkasentów i ręcznym przesyłaniem odczytów.
Firmy energetyczne sukcesywnie wymieniają urządzenia. Według najnowszych danych najwięcej liczników wymieniła Energa – ponad 2 mln, na 3,3 mln klientów. PGE Dystrybucja wymieniła 22,3% liczników, a Stoen Operator – 227 401 sztuk. Wielu mieszkańców dużych miast ma już za sobą wymianę liczników. Cały proces ma być zakończony do 2031 roku. Firmy energetyczne mają więc jeszcze sporo czasu na wymianę, ale muszą pamiętać o wymogach na każdy rok.