Właśnie ogłosili! Od 1 września nowy obowiązkowy przedmiot w szkołach

Od 1 września 2024 r. nauka zasad udzielania pierwszej pomocy będzie obowiązywała we wszystkich szkołach.

Program ten obejmie wszystkie poziomy edukacji. Uczniów będą szkolić nauczyciele, uprzednio przeszkoleni przez instruktorów WOŚP.

We wtorek, podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej, minister Barbara Nowacka, wiceminister Katarzyna Lubnauer oraz prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak omówili współpracę między MEN a WOŚP w zakresie nauczania pierwszej pomocy.

Nowacka poinformowała, że do podstawy programowej obowiązującej w szkołach od nowego roku szkolnego została włączona nauka pierwszej pomocy dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej oraz starszych klas.

Minister Nowacka ogłosiła, że od nowego roku szkolnego program nauczania w szkołach podstawowych zostanie wzbogacony o naukę pierwszej pomocy.

Każdy z nas może pomóc i uratować życie, tylko trzeba wiedzieć, jak to robić.

Dzięki współpracy z WOŚP, tę wiedzę zdobędzie coraz więcej nauczycieli i nauczycielek, którzy następnie przekażą ją uczniom – powiedziała Nowacka.

Podkreśliła, że MEN i WOŚP rozpoczęły intensywną współpracę.

„Bardzo się cieszę, że będziemy mogli zobaczyć konkretne efekty współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz dobro, które Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od wielu lat wnosi do Polski, teraz jeszcze mocniej widoczne w szkołach” – dodała.

„Zachęcamy nauczycieli do dołączenia do programu WOŚP, który działa już od 18 lat i wprowadzenia pierwszej pomocy jako stałego elementu edukacji” – powiedziała.

Poinformowała, że w marcu MEN wysłało prośbę do kuratoriów, aby nauczyciele zgłaszali się do programu. „Wiemy, że jest ogromny odzew” – dodała.

Cieszymy się, że po 18 latach nauka pierwszej pomocy stanie się obowiązkowym przedmiotem – powiedział Jerzy Owsiak.

Zapewnił, że od 1 września WOŚP będzie prowadziła szkolenia z pierwszej pomocy dla nauczycieli we wszystkich szkołach.

W nowej podstawie programowej, która będzie obowiązywać od 1 września 2024 r., dodano wymóg znajomości podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy w klasach I-III szkoły podstawowej.

W starszych klasach zajęcia z udzielania pierwszej pomocy będą odbywać się również podczas lekcji z wychowawcą: w szkołach podstawowych (klasy IV–VII) i ponadpodstawowych (klasy: II–IV liceum ogólnokształcącego, II–V technikum oraz II i III branżowej szkoły I stopnia).

Uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej i klasy I szkół ponadpodstawowych będą uczyć się pierwszej pomocy na zajęciach edukacji dla bezpieczeństwa.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Nowacka przypomniała, że trwają prace nad wprowadzeniem od 1 września 2025 r. do szkół nowego przedmiotu edukacja zdrowotna.

– W ramach tego przedmiotu komponent dotyczący pierwszej pomocy również będzie obecny – dodała.

Nie żyje polski dziennikarz

Zmarł Waldemar Kuchanny, długoletni dziennikarz i obecny redaktor naczelny tygodnika „Nie” — informuje branżowy portal wirtualnemedia.pl.

„Odszedł Waldek Kuchanny, naczelny 'NIE’, świetny dziennikarz i satyryk.

Waldku, byłeś świetnym gościem!” – napisał publicysta Jan Hartman, żegnając dziennikarza.

Redakcja natomiast stwierdziła we wpisie na Facebooku, że Kuchanny był „wspaniałym dziennikarzem, satyrykiem i kumplem”.

Tygodnikiem kierował od maja 2023 roku.

Stery w piśmie przejął kilka miesięcy po śmierci założyciela „Nie”, Jerzego Urbana.

Kuchanny pracował w redakcji „Nie” od 2002 roku, przez 10 lat był wicenaczelnym.

Waldemar Kuchanny został naczelnym „Nie” wiosną 2023 roku.

Zastąpił na tym stanowisku zmarłego Jerzego Urbana, założyciela i wieloletniego szefa redakcji pisma.

Jan Hartman, filozof, pożegnał Kuchannego na platformie X, pisząc: „Odszedł Waldek Kuchanny, naczelny NIE, świetny dziennikarz i satyryk. Waldku, byłeś świetnym gościem!”

Pod wpisem pojawiły się kondolencje od czytelników tygodnika. „Ogromna strata, wierzyć się nie chce”, „Szkoda bardzo”, „Smutne wieści”, „Wyrazy współczucia dla bliskich” – czytamy pod wpisem.

Waldemar Kuchanny objął stanowisko redaktora naczelnego „Nie” wiosną ubiegłego roku, po śmierci Jerzego Urbana.

Przed awansem na najwyższe stanowisko przez dziesięć lat pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego. Z tygodnikiem „Nie” był związany od 2002 r.

Wcześniej 11 lat pracował dla trójmiejskiej redakcji „Gazety Wyborczej”.

Tygodnik „Nie” to pismo satyryczne wydawane w Warszawie od 1990 roku. Ma charakter lewicowy, antyprawicowy i antyklerykalny.