Wojsko wezwie setki tysięcy Polaków! Nawet kobiety i seniorów

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowuje się do nadchodzącej kwalifikacji wojskowej, obejmującej nie tylko młodych mężczyzn, ale również kobiety i osoby starsze.

Brak stawienia się przed komisją wojskową grozi karą.

Resort Obrony Narodowej opracował projekt rozporządzenia, w którym zostanie oficjalnie podany termin kwalifikacji wojskowej.

Na jego podstawie zostaną wysłane pierwsze wezwania do stawienia się i otrzymania kategorii wojskowej.

W przyszłym roku kwalifikacja obejmie 230 tysięcy osób, tak samo jak w roku bieżącym.

Zgodnie z regulacjami, osoby wyznaczone do kwalifikacji wojskowej otrzymują wezwania od wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast.

Powiadomienia te muszą być doręczone co najmniej na siedem dni przed datą komisji.

Jeżeli z ważnych powodów wezwany nie może stawić się na kwalifikację, musi powiadomić o tym odpowiedniego urzędnika najpóźniej w dniu wyznaczonego terminu.

Wówczas zostanie mu wyznaczona nowa data stawienia się przed komisją.

Należy pamiętać, że nieobecność na kwalifikacji może skutkować doprowadzeniem przez policję lub nałożeniem grzywny.

Według projektu rozporządzenia MON, termin ogłoszenia kwalifikacji wojskowej na terenie kraju wyznaczono na 20 stycznia 2025 roku.

Proces kwalifikacji będzie trwał od 3 lutego do 30 kwietnia 2025 roku.

Wezwania będą wysyłane z wyprzedzeniem. Kto zostanie wezwany przed komisję wojskową?

Mężczyźni w wieku 19 lat, urodzeni w 2006 roku.

Mężczyźni w wieku 20-24 lata, urodzeni w latach 2001-2005, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Osoby, które w latach 2023 i 2024:

    Zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej z powodu stanu zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności kończy się przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

    Zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej z powodu stanu zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności kończy się po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności.

    Kobiety urodzone w latach 1998-2006, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety uczące się, aby zdobyć te kwalifikacje, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach medycznych, weterynaryjnych, psychologicznych, rehabilitacyjnych, radiologicznych, diagnostycznych, informatycznych, teleinformatycznych, nawigacyjnych oraz tłumaczeniowych.

    Osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.

    Podczas kwalifikacji, komisja sprawdzi tożsamość osoby, oceni jej zdolności fizyczne i psychiczne do służby wojskowej oraz wyda zaświadczenie o stawieniu się na kwalifikację wojskową i orzeczoną zdolność do służby. Kwalifikacja nie oznacza automatycznego powołania do wojska

    Powiatowa komisja przyznaje jedną z kategorii zdolności do służby wojskowej:

    Kategoria E: trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej zarówno w czasie pokoju, jak i w razie mobilizacji oraz wojny.

    Osoby te nie będą podlegały obowiązkowi wojskowemu.

    Kategoria A: zdolny do służby wojskowej, co oznacza możliwość odbywania lub pełnienia określonego rodzaju służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby zastępczej.

    Kategoria B: czasowo niezdolny do służby wojskowej z powodu przemijającego upośledzenia zdrowia lub ostrych/chronicznych stanów chorobowych, które mogą ulec poprawie w ciągu 24 miesięcy.

    Osoby te będą ponownie wezwane po upływie tego okresu.

    Kategoria D: niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk w terytorialnej służbie wojskowej.