Wzrost zakażeń, maseczki wracają? Kiedy powrót obostrzeń? MZ nie ma wątpliwości!
Maseczki wrócą wcześniej niż sądziliśmy?
Ilość zakażeń koronawirusem w ostatnim czasie mocno wzrosła. Adam Niedzielski odniósł się do ewentualnego powrotu obostrzeń. Minister zdrowia stwierdził, że „plany są gotowe, czekają na decyzję i ewentualne uruchomienie”.
5 lipca w Polsce odnotowano 1075 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 166 ponownych. To znacznie więcej w porównaniu do zeszłego tygodnia, gdzie badania wykazały 696 zakażeń koronawirusem (w tym 71 ponownych).
„Trudno jeszcze przewidzieć, jak może wyglądać jesienna fala pandemii. Europejskie dane wskazują, że fala może pojawić się wczesną jesienią, jednak czy faktycznie tak będzie, zależy od wielu czynników” – informuje MZ.
Szef Ministerstwa Zdrowia wskazuje, że to nie liczba zakażeń a liczba osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa będzie kluczowa do podejmowania decyzji o ewentualnym powrocie obostrzeń. – To jest w tej chwili parametr, który będzie służył podejmowaniu decyzji i to od niego będzie zależało, jakiego typu środki będziemy uruchamiali – dodał Adam Niedzielski.
We wrześniu może wrócić nauka hybrydowa i zdalna?
Zdaniem Przemysława Czarnka, nie ma teraz o czym mówić. Nauka zdalna nie jest przedmiotem debaty w resorcie, bo nie ma doniesień o zagrożeniach. – Nie mam żadnych sygnałów od Ministerstwa Zdrowia i służb sanitarnych, że grozi nam ograniczenie nauki stacjonarnej – komentuje minister Czarnek. Warto zadać pytanie, co będzie, jeśli takie sygnały z resortu zdrowia i służb się pojawią.
Koronawirus w Polsce może ponownie uderzyć już za kilka tygodni – tak uważa wielu ekspertów. W wielu krajach europejskich odnotowywane są bardzo duże wzrosty zakażeń, pojawiają się także kolejne warianty wirusa.
– Jestem przekonany, że nasze doświadczenie i przygotowania, nasze sprawdzone działania spowodują, że już 1 września 2022 roku wrócimy w trybie stacjonarnym do nauki i będziemy w niej trwać przez kolejny rok szkolny – mówił kilka dni temu Przemysław Czarnek na antenie radiowej Jedynki.
21 lutego oficjalnie nauka zdalna w kraju się skończyła.