Walentynki – ciekawostki o święcie zakochanych, o których nie miałaś/eś pojęcia!

Inne

Walentynki to święto zakochanych, które obchodzone jest 14 lutego. Tego dnia ludzie wysyłają do ukochanych „walentynkę” – wiersz albo wyznanie miłosne. Niekiedy obdarzają się upominkami.

Walentynki to święto wszystkich zakochanych, zarówno tych którzy są zakochani, jak i tych którzy są nieśmiali i obawiają się wyznać swoje uczucie.

Oto kilka ciekawostek o tym pięknym święcie:

  • Pierwszą w historii kartkę walentynkową wysłano w 1415 roku. Zrobił to książę Karol Orleański, który przez ćwierć wieku był zakładnikiem Anglików.
  • W Polsce mamy relikwie św. Walentego! Znajdziemy je w Lublinie, Krakowie oraz Chełmnie.
  • Miastem, które szczególnie słynie z kultu św. Walentego, jest Terni, gdzie został pochowany męczennik. Rok rocznie w niedzielę przed walentynkami w miejscowej bazylice spotykają się zakochani, gdzie przysięgają sobie miłość i świętują kolejne rocznice związku.
  • Chełmno promuje się jako polskie miasto zakochanych. W dzień 14 lutego organizowane są tu tzw. Walentynki Chełmińskie.
  • 14 lutego mieszkańcy Pragi zawieszają na Moście Karola kłódki, które są symbolem wiecznej miłości.

Przed 14 lutego wiele par zastanawia się, jaki prezent na walentynki będzie najbardziej trafny dla swojego partnera. Bardzo często decydują się na czekoladki oraz kwiaty. Na sklepowych półkach widzimy też mnóstwo pluszaków z nieodłączonym serduszkiem. Pary z dłuższym stażem decydują się na bardziej osobiste upominki.

Mamy dla Was kilka propozycji, które na pewno pomogą Wam w podjęciu decyzji.

Przede wszystkim, jeśli nie masz pomysłu konkretny zachęcamy sprawdzić ogólne kategorie, które wpasują się w Twój wybór – Kliknij tutaj.

Jednak kierując się statystykami i wybierając najpopularniejsze kategorie serdecznie polecamy sprawdzić te linki:

Prezent dla Niego: Kliknij tutaj.

Prezent dla Niej: Kliknij tutaj.

Biżuteria: Kliknij tutaj.

Serca na walentynki: Kliknij tutaj.

Walentynki jest to wyjątkowy dzień, który skłania nas do okazania ukochanej osobie, tego co naprawdę czujemy, a na co dzień nie mamy czasu i sposobności, żeby to wyrazić. Korzystajmy zatem z tych chwil i słowami, czynami wyraźmy to, co podpowiada nam serce.


Szczęśliwych Walentynek!