Wyrzucasz skórkę z arbuza? Już więcej tego nie zrobisz

Przepisy Zdrowie i uroda

Zazwyczaj po skonsumowaniu soczystego miąższu arbuza wyrzucamy skórki, nie zdając sobie sprawy z ich potencjału. Skórki arbuza mają wiele zastosowań, które mogą przyczynić się do bardziej zrównoważonego i ekologicznego stylu życia.

Arbuz w ponad 90 proc. składa się z wody, dlatego dobrze nawadnia i świetnie gasi pragnienie. To owoc idealny na upały. Dostarcza także dużo potasu (dwa razy więcej niż banany), witaminy C, witaminy A i witaminy E. Jest bogaty w miedź, żelazo, mangan, magnez oraz cynk. Arbuzy charakteryzują się także wysoką zawartością karotenoidów, likopenu, luteiny, zeaksantyny oraz kryptoksantyny.

Skórka arbuza, mimo że twarda i nieco trudna do spałaszowania, jest jadalna. Wcześniej wystarczy pozbyć się cienkiej ciemnozielonej zewnętrznej warstwy, np. za pomocą obieraczki. Warto jednak pamiętać, że przed spożyciem skórki arbuza należy dokładnie umyć owoc, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni. Najlepiej sięgać po produkt  z upraw wolnych od pestycydów.

Skórka z arbuza to wszechstronny składnik, który warto wykorzystać, zamiast wyrzucać. Może znaleźć zastosowanie w kuchni, ogrodzie, a nawet w codziennej pielęgnacji. Eksperymentowanie z różnymi sposobami wykorzystania skórki arbuza może przynieść wiele korzyści i pozytywnie wpłynąć na zdrowie oraz środowisko.

Skórki z arbuza mogą być używane jako organiczny nawóz kompostowy do wielu różnych typów roślin. Są szczególnie korzystne dla roślin, które preferują glebę bogatą w azot i potas, ponieważ skórki z arbuza są bogate w te składniki odżywcze.

Skórki z arbuza można również kisić, podobnie jak ogórki. Do słoików, prócz skórek, dorzuć korzeń chrzanu, ząbki czosnku, łodygi i kwiaty kopru ogrodowego, a całość zalej solanką przygotowaną w proporcji 1 litr wody:25 gramów soli. Skórki arbuza powinny się kisić przez 3 do 7 dni. Właśnie wtedy są najsmaczniejsze. Im dłużej siedzą w słojach, tym bardziej kwaśne się stają.

Skórkę arbuza możesz też pokroić na małe kawałki i dodać do mieszanki ziół, przypraw i soku z cytryny lub octu. W tak przygotowanej mieszaninie możesz marynować mięsa – karkówkę czy kurczaka. Skórki to też świetna baza orzeźwiającej lemoniady. Połącz je z sokiem z cytryny i słodzidłem, zalej wodą, a następnie odstaw do lodówki. Podawaj z kostkami lodu i świeżą miętą.