1700zł dla każdego, bez względu na wiek. Nowe świadczenie

Wiadomości

Bezwarunkowy dochód podstawowy to świadczenie zapewniające finansowanie podstawowych potrzeb egzystencjalnych. Zgodnie z założeniem wypłaty miałyby być prowadzone bez względu na dochody i zatrudnienie.

O świadczeniu słychać coraz więcej w ostatnich latach, a kraje takie jak na przykład Finlandia czy Kanada zdecydowały się rozwiązanie przetestować. W Polsce także były plany pilotażu, ale pokrzyżowała je pandemia.

Bezwarunkowy dochód podstawowy mógłby być elementarnym wyrównaniem wsparcia ze strony państwa należnego każdemu obywatelowi, w tym także „płatnikowi netto”.

Sprawa nabierze tempa gdy w końcu w Sejmie pojawi się obywatelski projekt ustawy. Na razie jeszcze to się nie stało, ale skala zainteresowania bezwarunkowym dochodem podstawowym wskazuje, że to kwestia czasu – i to niezbyt długiego.

Jak donosi portal Infor.pl, środki na ten cel mogłyby pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Wprowadzenie BDP w Polsce wiązałoby się z likwidacją wielu innych programów socjalnych, takich jak 500+ czy 300+. Zamiast wielu różnych form wsparcia, obywatele otrzymywaliby jedno, uniwersalne świadczenie. To z pewnością uprościłoby system, ale czy byłoby korzystne dla wszystkich?

Na wprowadzenie dochodu podstawowego bardzo liczą samorządowcy z północnej i wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego.

Wprowadzenie jakichkolwiek środków finansowych na rynek pobudza usługi i doświadczenia, które były przeprowadzone w kilku krajach. Nie wszędzie to wyszło, ale w kilku krajach przedsiębiorczość wzrastała i ludzie zaczynali sobie radzić – mówił Marek Olszewski, wiceprezes Stowarzyszenia Samorządów Pogranicza i wójt gminy Srokowo.

Choć dyskusja o BDP w Polsce nabiera tempa, to na razie wszystkie rozważania pozostają w sferze koncepcyjnej. Jak zaznacza Infor.pl, analizowane są różne aspekty ewentualnego wprowadzenia tego rozwiązania, ale żadne konkretne decyzje jeszcze nie zapadły.

„Teraz gdy już uruchomione zostały pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO, sprawa powraca. Tym bardziej, że z programu tego można finansować projekty społeczne czego przykładem jest Aktywny Rodzic, popularnie zwany babciowym. W tej chwili więc nowe zasiłki z ZUS można podzielić na dwie grupy: takie, które są pewne nie jest tylko znany termin ich wdrożenia i nowe, których wdrożenie jest ewentualnie brane pod uwagę. Bezwarunkowy dochód podstawowy należy do drugiej kategorii” – zwraca uwagę Infor.pl.

Wkrótce więcej informacji