Andrzej Duda już po spotkaniu z prezydentem Ukrainy! Przekazuje światu ważną wiadomość!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (22.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 20 456 (w tym 2 269 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (3394), wielkopolskiego (2939), kujawsko-pomorskiego (2161), zachodniopomorskiego (1421), śląskiego (1407), dolnośląskiego (1323), łódzkiego (1109),lubelskiego (1069), pomorskiego (1046), małopolskiego (1019), warmińsko-mazurskiego (950), lubuskiego (789), świętokrzyskiego (634), podlaskiego (448), opolskiego (327), podkarpackiego (320).100 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 92 osoby zmarły z powodu #COVID19, 268 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.Liczba zakażonych koronawirusem 5 602 680/ 110 517 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Właśnie zakończyło się spotkanie tzw. Trójkąta Lubelskiego, czyli prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy.

– To specyficzny moment w dziejach naszej współpracy. Wspólnie z prezydentem Litwy przybyliśmy do Kijowa na znak naszej solidarności z narodem ukraińskim – powiedział Andrzej Duda podczas wizyty w Kijowie. – Musimy powiedzieć stop neoimperialnej polityce Rosji – dodał prezydent Polski.

– Jesteście naszymi wielkimi przyjaciółmi – powiedział prezydent Ukrainy. – Osobista obecność w Kijowie naszych prawdziwych i silnych przyjaciół to bardzo ważna rzecz – dodał Wołodymir Zełenski. Prezydenci Polski i Litwy: Andrzej Duda oraz Gitanas Nauseda spotkali się w Kijowie z prezydentem Ukrainy. Spotkanie odbyło się w formacie Trójkąta Lubelskiego.

– Rosja stanowi dzisiaj dla Ukrainy realne zagrożenie. Apelujemy do Rosji, która jest naszym sąsiadem, o pokój i spokój – podkreślił Andrzej Duda.  

– Nie mam wątpliwości, że Rosjanie, zwykli mieszkańcy rosyjskiego państwa, chcą żyć w spokoju. Nie chcą walczyć, chcą budować swoją przyszłość, chcą być postrzegani jako ludzie dobrzy, uczciwi, jako obywatele świata – stwierdził. 

– Apelujemy do Prezydenta W. Putina, do decydentów w Rosji, aby wstrzymali się od wydania rozkazu rozpoczęcia operacji zbrojnej przeciwko Ukrainie – oznajmił Andrzej Duda.

Odbyła się konferencja prasowa premiera Morawieckiego, co z obostrzeniami?

Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił zniesienie większości restrykcji od 1 marca.

W środę o godzinie 9:00 premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski spotkali się z dziennikarzami, aby poinformować o kolejnych zmianach w kwestii obowiązujących obostrzeń. Do luzowania dotychczasowych restrykcji może dojść dzięki stale poprawiającej się sytuacji pandemicznej w kraju.

– Dziś znosimy większość obostrzeń – mówił podczas konferencji Mateusz Morawiecki. Większość restrykcji zostanie zdjęta od 1 marca, a decyzja o tym, z których zapisów można zrezygnować zapadła po konsultacji z rado ds. COVID-19. Premier zapowiedział również, że do kolejnego łagodzenia obostrzeń będzie dochodziło w późniejszym terminie.

Argumentem, który przesądza o zniesieniu obostrzeń jest immunizacja społeczeństwa. Poziom immunizacji społecznej szacujemy na ponad 90 proc., co oznacza, że jesteśmy zabezpieczeni przed nawrotami kolejnych fal… Od 1 marca znosimy większość restrykcji, także o charakterze gospodarczym; trend spadkowy zakażeń jest bardzo silny. Jesteśmy na poziomie zakażeń, jaki obserwowany jest w szczycie sezonu grypowego. Szczepienia odegrały ogromną rolę w zakresie zmniejszania liczby hospitalizacji i zgonów

– dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 1 marca obowiązywać będzie zaledwie kilka obostrzeń:

  • maseczki w miejscach publicznych, tj. w sklepach i komunikacji zbiorowej,
  • izolacja chorego i kwarantanna dla domowników

Starcia na wschodzie Ukrainy. Ataki na obiekty gazowe, jeden żołnierz nie żyje

Ukraińska armia poinformowała, że we wtorek podczas ostrzału ze strony separatystów w Donbasie zginął jeden ukraiński żołnierz, a sześciu zostało rannych. Wojskowy poległ w obwodzie ługańskim – powiedział rzecznik armii Pawło Kowalczuk.

„Żołnierz został zabity w obwodzie ługańskim” – powiedział rzecznik armii Pawło Kowalczuk, nie precyzując jednak, gdzie ukraińscy żołnierze zostali ranni.

Według AFP od początku roku, po wznowieniu napięć na froncie wschodnim Ukrainy w starciach z siłami separatystycznymi, zginęło ośmiu żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych i jeden cywil, większość z nich w wyniku ostrzału artyleryjskiego.

Rada Federacji Rosyjskiej wyraziła zgodę na możliwość wysłania wojska poza granicę Rosji

Władimir Putin zwrócił się do Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, o zgodę na użycie sił zbrojnych poza granicami kraju – poinformowała jej przewodnicząca Walentina Matwijenko, cytowana przez RBK. Wniosek Putina został rozpatrzony pozytywnie.

Wniosek prezydenta Rosji został wniesiony do porządku obrad. Został rozpatrzony w trybie jawnym.

Jak poinformowała agencja TASS, Rada Federacji wyraziła zgodę prezydentowi Rosji na użycie rosyjskich sił zbrojnych poza granicami kraju w związku z sytuacją w Donbasie. Rezolucja w tej sprawie została jednogłośnie przyjęta na nadzwyczajnym posiedzeniu wyższej izby parlamentu. Za tą decyzją głosowało 153 senatorów.

Sytuacja w Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej ma tendencję do pogarszania się, Rosja musi chronić ich mieszkańców – powiedział we wtorek rosyjski wiceminister obrony Rosji Nikołaj Pankow podczas posiedzenia Rady Federacji, wyższej izby parlamentu Rosji, która wydała zgodę na użycie sił zbrojnych poza granicami kraju „w związku z sytuacją w Donbasie”.

„Sytuacja w Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej jest niestety bardzo skomplikowana, ma tendencję do pogarszania się. Musimy chronić mieszkańców tych młodych państw, wielu z nich, setki tysięcy, to obywatele Federacji Rosyjskiej” – oświadczył Pankow na posiedzeniu Rady Federacji.