BĘDĄ DUŻE ZMIANY Z 500 PLUS! TO JUŻ NIEMAL PEWNE! RODZICE MOGĄ SIĘ POŻEGNAĆ Z GOTÓWKĄ![PILNE]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. W ostatnich tygodniach odnotowano olbrzymie spadki zachorowań.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 103 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: wielkopolskiego (14), kujawsko-pomorskiego (13), lubelskiego (10), mazowieckiego (8), zachodniopomorskiego (8), łódzkiego (7), śląskiego (7), warmińsko-mazurskiego (7), małopolskiego (6),dolnośląskiego (4), podlaskiego (4), lubuskiego (3), opolskiego (3), pomorskiego (3), świętokrzyskiego (2), podkarpackiego (0). 4 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 6 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 880 503/ 75 114 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Nadciągają zmiany w wypłacaniu 500 plus

Możliwość składania wniosków wyłącznie drogą elektroniczną i obsługa programu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – między innymi nad takimi zmianami w programie Rodzina 500 plus pracuje obecnie rząd. Rano na stronach internetowych Rady Ministrów pojawił się projekt nowej ustawy.

Po drugie, ministerstwo chce wprowadzić obligatoryjną wypłatę 500 plus przelewem na rachunek bankowy. Oznacza to, że osoby nieposiadające ROR, nie będą mogły otrzymać środków ze świadczenia. Ministerstwo wprawdzie uspokaja podając, że aż 98% obecnych wypłat odbywa się w taki sposób, jednak ciągle pozostają osoby, które dokonują wypłaty osobiście.

Najważniejsze zmiany w programie Rodzina 500 plus zakładają: 

  • zmianę organu obsługującego 500 plus z samorządów na Zakład Ubezpieczeń Społecznych;
  • zmianę formy składania wniosku – teraz będzie to możliwe wyłącznie przez internet;
  • zmian sposobu wypłaty świadczenia wychowawczego.

“Dążymy do tego, żeby w kolejnej edycji programu Rodzina 500 plus wnioski były składane tylko elektronicznie i tylko raz” – zapowiadała w maju minister rodziny Marlena Maląg. Od stycznia 2022 r. jej obietnice staną się rzeczywistością. Chociaż teraz wnioski o 500 plus można złożyć  za pomocą poczty, internetu lub w urzędzie, niedługo nie będzie takiej możliwości. Nowe rozwiązanie zakłada, że rodzice starający się o 500 plus będą mogli składać wnioski wyłącznie online. Jak zakłada minister rodziny, nie będzie to duże wyzwanie dla rodziców, bo już teraz 80 proc. Polaków korzysta z obsługi cyfrowej. 

Ostrzeżenia drugiego stopnia

Nad Polskę ponownie nadciągnęła fala upałów. Sytuacji nie można lekceważyć biorąc pod uwagę, że niemalże w całym kraju temperatura w cieniu ma przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed dotkliwymi upałami.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Wydano je na terenie województw:

– opolskiego, gdzie będą ważne do godziny 17 w piątek;

– dolnośląskiego, dla powiatów północno-wschodnich, gdzie będą ważne do godz. 19 w czwartek;

– śląskiegomałopolskiegopodkarpackiego świętokrzyskiego, gdzie będą ważne od godz. 9 w środę do godz. 18 w piątek;

– łódzkiegowarmińsko-mazurskiego (z wyjątkiem powiatów północno-zachodnich) i podlaskiego (dla powiatów: kolneńskiego, łomżyńskiego, Łomża, zambrowskiego, wysokomazowieckiego, bielskiego, hajnowskiego i siemiatyckiego), gdzie będą ważne od godz. 13 w środę do godz. 19 w czwartek;

– mazowieckiego lubelskiego (dla powiatów na krańcach północnych i zachodnich), gdzie będą ważne od godz. 13 w środę do godz. 18 w czwartek;

– kujawsko-pomorskiego (w powiatach wschodnich), gdzie będą ważne do godz. 18 w piątek.

W ciągu dnia temperatura maksymalna ma wynieść od 29 do 33 stopni Celsjusza, natomiast temperatura minimalna w nocy od 17 do 20 st. C.

Jak wyglądać będzie życie po wakacjach? Co z pandemią?

Po godz. 14 rozpoczęła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Doszło do niej po posiedzeniu sztabu w sprawie sytuacji epidemicznej w Polsce. Przekazano m.in. informacje o spodziewanej czwartej fali i nowej mutacji koronawirusa.

– Musimy szykować się na trudne scenariusze, Polacy są trochę uśpieni tą dobrą sytuacją, musimy zachować czujność – powiedział premier Morawiecki na konferencji prasowej. I dodał, że rządzący zdecydowali się na utrzymanie części szpitali tymczasowych.

– Szczepionek mamy wystarczająco dużo, by każdy mógł w każdej chwili być zaszczepiony, potrzebujemy tego – podkreślił szef polskiego rządu. Morawiecki zaznaczył, że rządzący przygotują się na najgorszy scenariusz, ale można go uniknąć poprzez szczepienia i przestrzeganie zasad epidemicznych.

A co na to minister Adam Niedzielski? „Kreśli się obrazek najbliższej przyszłości. Większośc prognoz zgadza się z tym, że na jesieni możemy mieć do czynienia z ponownym przyspieszeniem zakażeń. Trzeba to traktować jako najbardziej prawdopodobny scenariusz” – przyznał minister zdrowia.

Niedzielski wspomniał też o zakupie respiratorów: „To było robione w czasach, gdy trudno było gdziekolwiek na rynku kupić takie urządzenia. Ja w imieniu państwa stoję na straży tego, żeby wszystkie należności były uregulowane. Mamy już zabezpieczone lub odzyskane 29 milionów euro”.

Nie żyje aktor znany z m.in serialu „M jak miłość”

Nie żyje Jan Janga Tomaszewski. O śmierci aktora filmowego i dubbingowego, który chorował na raka płuc, poinformował na Facebooku Jacek Bończyk. U artysty zdiagnozowano raka płuc. W sieci zorganizowano zbiórkę pieniędzy na jego leczenie – Tomaszewski zmarł dzień po zebraniu potrzebnej kwoty. Miał 69 lat.

Jan Janga-Tomaszewski od kilku lat chorował na nowotwór. W czasie nasilenia się epidemii koronawirusa został pozbawiony opieki specjalistów. O śmierci aktora poinformowali jego przyjaciele z Teatru Ateneum u Warszawie.

Jan Janga-Tomaszewski chorował na raka płuc. Aktor po długiej walce z chorobą musiał też zmierzyć się z przerzutami do mózgu, od tygodnia przebywał w szpitalu onkologicznym, gdzie czekał na radioterapię.

Jeszcze w poniedziałek Bończyk dziękował internautom za pomoc. „Z całego serca dziękuję wszystkim Państwu, którzy postanowili wesprzeć Jana Jangę. W ciągu niespełna 2 dni zebraliśmy potrzebną kwotę. Teraz trzymajmy kciuki i miejmy wiarę. Jasiek, nie daj się! Walczymy! Ludzie na Ciebie czekają” – pisał aktor.

„Janek tłumaczy mi świat. Janek… odszedł. Dziękuję kochany” – napisała we wtorek na Facebooku Joanna Lewandowska, wokalistka i aktorka, która opublikowała zdjęcie z Janem Jangą Tomaszewskim

Spoczywaj w pokoju! [*]

Rząd wycofał się z nakazu kwarantanny (osoby mające kontakt z osobą zakażoną wariantem delta) dla osób zaszczepionych

Rząd wycofuje się z kontrowersyjnego pomysłu objęcia przymusową kwarantanną wszystkich osób, które miały kontakt z osobami zakażonymi wariantem Delta koronawirusa – ustalili dziennikarze RMF FM. W tej grupie miały się też znaleźć osoby zaszczepione.

W poniedziałek wieczorem ministerstwo zdrowia ogłosiło, że nawet osoby w pełni zaszczepione, będą trafiać na kwarantannę jeśli miały kontakt z osobami zakażonymi wariantem Delta koronawirusa.

– W tej chwili na świecie cały czas rozpoznajemy wariant Delta, widzimy zwiększoną transmisyjność, ta zakaźność jest mniej więcej od 50 do 60 proc. zwiększona, stąd też sanepid zapobiegawczo kieruje wszystkich z kontaktu na kwarantannę, bez względu na to, czy ta osoba ma zaszczepienie dwoma dawkami, bądź jedną J&J. Tutaj staramy się dmuchać na zimne i służby sanitarne dmuchają na zimne, kierując wszystkich z kontaktu na kwarantannę – dodał Andrusiewicz.

Rząd jednak bardzo szybko wycofał się z tego pomysłu.

Analizowaliśmy dokładnie wyniki zakażeń wariantem Beta, Delta i Gamma i tych przypadków mamy obecnie w Polsce 166 i bardzo pozytywna informacja, czyli to, że trzy przypadki dosłownie, to przypadki, kiedy odnotowaliśmy zakażenia po dwóch dawkach szczepionki – powiedział rzecznik resortu. – Co za tym idzie, nie jest potrzebna kwarantanna – stwierdził