BĘDĄ OBOSTRZENIA TYLKO DLA NIEZASZCZEPIONYCH?? PADŁY MOCNE SŁOWA!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 167 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: małopolskiego (24), podkarpackiego (21), mazowieckiego (15), lubelskiego (14), pomorskiego (14), śląskiego (12), kujawsko-pomorskiego (9), podlaskiego (9), wielkopolskiego (9), dolnośląskiego (8),warmińsko-mazurskiego (7), lubuskiego (5), opolskiego (4), zachodniopomorskiego (4), łódzkiego (3), świętokrzyskiego (3). 6 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 4 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem 2 882 630/ 75 257 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Jesienią obostrzenia dotkną tylko tych niezaszczepionych?

Rząd wprowadzi w Polsce “model francuski” i odetnie antyszczepionkowców od usług i rozrywek? Wicepremier chce ostrych rozwiązań, rzecznik PiS potwierdza: możemy je wprowadzić.

– Będziemy musieli reagować odpowiednio do sytuacji, która będzie na jesieni – mówi wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, pytany o słowa wicepremiera Jarosława Gowin, który stwierdził, że popiera rozwiązania francuskie w walce z epidemią koronawirusa, czyli m.in. dostep do niektórych miejsc i usług tylko dla osób zaszczepionych. Fogiel dodał, że “to jest propozycja pana wicepremiera Gowina”, ale “nie ma jeszcze żadnych decyzji”. Grzegorz Schetyna (PO) ocenił, że rozwiązania, o których mówił wicepremier Gowin, są “nie do uniknięcia”.

Bardziej zaraźliwy wariant Delta koronawirusa, spadek tempa szczepień i widmo 4 fali wymuszają radykalne ruchy – przekonuje w rozmowie z money.pl przewodniczący FPP Marek Kowalski, prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej.

Grzegorz Schetyna (PO) podkreślił, że “Europa i cały cywilizowany świat przygotowują się do IV fali”. – Widzimy, jak to jest robione w Anglii, Włochach, Portugalii, Irlandii, co zrobił wczoraj Izrael. To znaczy, że ci, którzy są w pełni zaszczepieni, są ozdrowieńcami, mają przeprowadzane testy, mogą korzystać z pełni praw publicznych. Są ograniczenia w stosunku do tych osób, które są poza tymi grupami – mówił w programie. Dodał, że “stoimy przed takimi decyzjami”, a rozwiązania, o których mówił wicepremeir Gowin są “nie do uniknięcia”.

Ja jestem zdecydowanie za tym rozwiązaniem. Jestem w stałym kontakcie z organizacjami biznesowymi, także ze związkami zawodowymi, bo przewodniczę Radzie Dialogu Społecznego. Uważam, że z punktu widzenia naszej odpowiedzialności za przyszłość Polski powinniśmy takie rozwiązania wprowadzić – powiedział Jarosław Gowin w Polsat News.

Dla kogo szczepienia będą obowiązkowe?

Rada Medyczna będzie zalecać obowiązkowe szczepienia różnych grup zawodowych – zapowiedział prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. walki z pandemią.

Na antenie TVN24 prof. Horban został zapytany, czy jest już decyzja, czy będą obowiązkowe szczepienia dla jakichś grup zawodowych. – Nie ma jeszcze, ale jesteśmy bardzo bliscy. Zalecenie – tak, ale jeszcze pan minister powinien przekuć to w swój komunikat lub też zalecenie co do kalendarza szczepień – odpowiedział krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych, wymieniając pięć grup zawodowych. 

– Na pewno myślimy o pracownikach ochrony zdrowia, zwłaszcza wszystkich, którzy mają kontakt z pacjentem – przekazał profesor Horban. Dopytywany, czy już można powiedzieć, że jest niemal pewne, że ta grupa zostanie objęta obowiązkowymi szczepieniami, odparł: – Tak. 

Główny doradca premiera do spraw COVID-19 mówił, że „wydaje nam się, że do rozważenia jest szczepienie nauczycieli”. Następna grupa, jak dodał, „urzędnicy, którzy mają kontakt z masowo pojawiającymi się petentami”.

W dalszej kolejności prof. Horban wymienił także pracowników sklepów, „zwłaszcza dużych” – precyzował. Dodał, że kolejna grupa to służby porządkowe.

Co sądzicie o tych zaleceniach?

Duże zmiany dla kierowców, kary będą surowsze

Wyższe mandaty, możliwość skonfiskowania samochodu i nie tylko to – nowe surowe przepisy dla kierowców już wkrótce! „Mówimy dość. Samochód to nie może być śmiercionośna broń” – zapowiada premier. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Mateusz Morawiecki i rząd od dawna zapowiadali walkę z piratami drogowymi. Po tragedii na Podkarpaciu premier ogłosił, że kary dla piratów drogowych zostaną zaostrzone.

Apeluję, żeby każdy zastanowił się, zanim wsiądzie za kółko pod wpływem alkoholu. Społeczna odpowiedzialność za pijanego kierowcę ciąży nie tylko na tym, kto kieruje lub wsiada do auta pijany, ale również na tych, którzy widząc to – nie reagują albo przyzwalają na jazdę po alkoholu. To jest potencjalne morderstwo. Odpowiedź jest jedna – zero tolerancji dla bandytów drogowych

– napisał na Facebooku.

Od 1 grudnia zostaną wprowadzone zmiany:

1. Wprowadzenie zależności w wysokości OC od liczby punktów karnych – czyli: im więcej punktów, tym wyższa składka na ubezpieczenie. 2. Podniesienie minimalnej grzywny za przekroczenie dopouszczalenj prędkości o ponad 30 km/h do wysokości 1500 zł. 3. Wprowadzenie minimalnej kary w wysokości 2500 złotych za prowadzenie pod wpływem alkoholu. 4. Podwyższenie okresu przedawnienia punktów karnych z jednego roku do dwóch. 5. Podniesienie maksymalnej liczby punktów karnych za wykroczenie z 10 do 15.

Dobry ruch?

Morawiecki zapowiedział utworzenie nowych służb

– Z wielką radością, w obecności pana premiera, mogę zaprezentować projekt ustawy MSWiA o powołaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości – poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Nowa służba ma być gotowa za ok. cztery lata.

– Nie ma dnia, żebyśmy nie słyszeli o jakiś cyberatakach ze świata, najczęściej sterowanych z Rosji. Cyberprzestępczość to plaga XXI wieku. Tworzymy służbę, która specjalnie będzie zajmować się problemami cyberprzestępczości – oznajmił Morawiecki.

Co na ten moment wiemy o CBZC?

  • służba będzie liczyło ok. 1800 funkcjonariuszy;
  • siedziba zostanie ulokowana na warszawksich Szczęśliwicach;
  • głównym czynnikiem kwalifikującym do dostania się w szeregi CBZC ma być wiedza praktyczna.

– Od stycznia przyszłego roku ruszamy z naborem ludzi. Mamy już zasób, czyli około 350 funkcjonariuszy, ale to dopiero początek – przekazał szef MSWiA. Jak wyjaśnił, Biuro ma być w pełni gotowe do 2025 r. Nowa służba ma liczyć ok. 1,8 tys. funkcjonariuszy. Ustawa została przygotowana przez ministerstwo w porozumieniu z Komendą Główną Policji.

Zapadła decyzja nt. zakazu handlu w niedziele

Trybunał rozstrzygał na wniosek związku przedsiębiorców Konfederacja Lewiatan, czy – między innymi – ograniczenie handlu w niedziele różnicuje sytuację właścicieli sklepów oraz czy ogranicza prawo do pracy. Orzeczenie nie zapadło jednogłośnie.

Sklepy pozostaną w niedziele zamknięte. Zdaniem Trybunału ustawa wprowadzająca jest zgodna z Konstytucją.

Ustawę zakazującą handlu w niedziele Konfederacja Lewiatan zaskarżyła już w 2018 roku.

Zaskarżone zostały cztery zapisy ustawy, m.in. ten, który informuje, że „w niedziele i święta w placówkach handlowych oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – są zakazane”.

Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego orzekli, że dwa zaskarżone przepisy z ustawy dotyczące zakazu handlu w niedzielę są konstytucyjne. W pozostałej części sprawa została umorzona.

Orzeczenie zapadło większością głosów, a zdania odrębne zgłosili Zbigniew Jędrzejewski oraz Jarosław Wyrembak.

W składzie orzekającym Trybunału Konstytucyjnego byli: sędzia TK Jarosław Wyrembak – przewodniczący, sędzia TK Justyn Piskorski – sprawozdawca, sędzia TK Zbigniew Jędrzejewski, Prezes TK Julia Przyłębska, sędzia TK Andrzej Zielonacki.

Szczepienia obowiązkowe? dla kogo

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd rozważa pomysł wprowadzenia obowiązku szczepień w służbie zdrowia. Szef rządu nie wyklucza także zaostrzenia obostrzeń w związku z czwartą falą pandemii.

Dziennikarze pytali czy Polska dołączy do krajów takich, jak Francja, gdzie szczepienia dla niektórych grup są przymusowe.

– Przede wszystkim rozbudowujemy nasze systemy motywacyjne, jest loteria, jest system zachęt dla samorządów, dla OSP, kół gospodyń wiejskich i nie ma podjętej żadnej decyzji o przymusie szczepiennym – powiedział i dodał, że nieuzasadnione są głosy przeciwników szczepień, którzy zakłócali poniedziałkowe spotkanie ministra.

Premier przyznał, że rząd rozważa możliwość wprowadzenia przymusu szczepień u pracowników służby zdrowia. Jak jednak podkreślił, wakcynacji poddało się aż 90 proc. lekarzy.

Służba zdrowia w szczególności powinna być uodporniona na Covid-19, bo to nasi lekarze, pielęgniarki, ale nie tylko, bo też diagności, laboranci, służą pacjentom, obywatelom. Obywatel, przychodząc do szpitala, czy do placówki zdrowia, musi mieć względną pewność, że nie  zostanie zakażony – stwierdził premier.