Bohater Ukrainy, który wysadził most i zginął był powiązany z Polską, co go łączyło?
Informacje o koronawirusie w Polsce
Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.
Tak jest też i dzisiaj (28.01).
Oto wpis ministerstwa:
Mamy 6 564 (w tym 670 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1217), wielkopolskiego (802), kujawsko-pomorskiego (614), pomorskiego (481), zachodniopomorskiego (461), dolnośląskiego (453), śląskiego (401), łódzkiego (391),małopolskiego (337), lubuskiego (313), warmińsko-mazurskiego (266), lubelskiego (235), świętokrzyskiego (183), opolskiego (145), podlaskiego (119), podkarpackiego (98).48 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. Z powodu #COVID19 nie zmarła żadna osoba, 1 osoba zmarła z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.
Poruszająca historia ukraińskiego żołnierza
Cały świat usłyszał o Witaliju Skakunie, gdy wysadził most na Ukrainie, poświęcając swoje życie dla ojczyzny. Niewielu wie natomiast, że zanim został żołnierzem, ciężko pracował na budowie w Polsce. – U nas jest wielu Ukraińców, ale on był wyjątkowy. Był bardzo zaangażowany. Ledwie skończył jedną robotę, już pytał, co następne jest do zrobienia – opowiada pan Adam, jego były szef. – Pamiętam jego dziecięcą twarz…
Witalij Skakun zginął wysadzając most i tym samym opóźniając działania Rosjan. W 2018 roku pracował i mieszkał w Lesznie.
Skakun pierwszego dnia wojny wysadził most na Mierzei Arabackiej. Wiedział, że nie zdąży uciec – mimo to nie zrezygnował i zniszczył most. To mocno utrudniło działania Rosjan.
Chociaż Witalij spędził w Polsce zaledwie 6 miesięcy, zostawił tu wielu przyjaciół, również w leszczyńskim klubie motocyklowym Bikers.
– W roku 2018 przez 6 miesięcy mieszkał i pracował w Lesznie. Osoby z naszego klubu i z klubem związane, które go znały i z którymi u nas pracował, pamiętają go jako szalenie życzliwego i uczynnego młodego człowieka. Czy wiedział, jaki czeka go los? Tak jak my wszyscy, na pewno nie chciał wojny, ale wojna przyszła do niego, do jego bliskich i przyjaciół. A z wojną śmierć. Zróbmy wszystko, by wojna nie przyszła do nas – piszą członkowie Klubu Motocyklowego Bikers Legion Leszno.
„Nasz brat zginął. Jego bohaterski czyn znacznie spowolnił natarcie wroga, co pozwoliło jednostce na przemieszczenie i zorganizowanie obrony” – przekazał wtedy Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W sobotę (26 lutego) Kancelaria Prezydenta Ukrainy poinformowała, że Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o przyznaniu mu tytułu „Bohatera Ukrainy” za „niezwykłą osobistą odwagę i bohaterstwo okazane w obronie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy oraz lojalność wobec przysięgi wojskowej”.
Hakerzy grożą Putinowi!
– Aktywiści z Anonymous nie chcą być bezczynni wobec agresji Rosji na Ukrainę i presji militarnej ze strony Putina – mówił Szymon Palczewski, dziennikarz portalu CyberDefence24. – Oficjalnie wypowiedzieli wojnę Putinowi 24 lutego i od tego czasu regularnie prowadzą cyberoperacje wymierzone w infrastrukturę rosyjską, w tym m.in. rządowe strony internetowe, czy systemy bankowe – powiedział.
Anonymous zaatakowali rosyjską telewizję państwową. Zamiast rosyjskiej propagandy, w telewizji można obejrzeć materiał z Ukrainy. Haktywiści chcieli w ten sposób pokazać Rosjanom, jak inwazja wojsk Putina wygląda od strony mieszkańców atakowanych terenów.
Dziś także pisaliśmy o tym, jak grupa hakerów Anonymous odnalazła prywatny jacht Putina.
Anonymous deklarują, że złamali zabezpieczenia jachtu „Graceful” Władimira Putina, zmieniając później jego dane podróży w systemie AIS. Docelowo z publicznie dostępnych danych można było odczytać, że jacht kieruje się „do piekła”.
To z pewnością nie ostatnia akcja Anonymous, o jakiej usłyszymy w ciągu najbliższych dni. Hakerzy zapowiedzieli już, że szykują specjalną operację, która ma uderzyć bezpośrednio w Putina.
„Jeśli nadal będziesz podążać tą drogą, wciąż będziesz tracić poparcie wśród obywateli Rosji, inne kraje na całym świecie odmówią współpracy z tobą i będziesz musiał stawić czoła bezprecedensowym cyberatakom ze wszystkich zakątków świata” – odgrażają się Władimirowi Putinowi hakerzy z grupy Anonymous.
– Twoje sekrety mogą nie być już bezpieczne. Istnieje też szansa, że kluczowe elementy infrastruktury twojego rządu mogą zostać przejęte. (…) To nie jest wojna, którą możesz wygrać bez względu na to, za jak potężnego się uważasz – zapowiada przedstawiciel grupy.
Drugi stopień alarmowy BRAVO w Polsce
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie woj. podkarpackiego i lubelskiego. Ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i jest związane z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy.
Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.
Wielka Brytania rozszerza sankcje na Rosję
Wielka Brytania nakłada sankcje na trzy kolejne rosyjskie banki: Sovcombank, Otkritie FC Bank i VEB.RF. Najnowsze decyzje Brytyjczyków oraz analogiczne działania Amerykanów mają „zniszczyć zdolność Rosji do prowadzenia handlu ze światem”.
Przemawiając w Izbie Gmin, szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss przyznała, że wojna „może trwać miesiącami i latami”, ale zapewniła, że Wielka Brytania jest „gotowa ponieść ofiary ekonomiczne” w celu wsparcia Ukrainy, utrzyma sankcje „tak długo, jak będzie to konieczne” i jest „zdeterminowana, aby pójść dużo, dużo dalej”.
Zapowiedziała, że rząd wprowadzi nowe regulacje, aby uniemożliwić rosyjskim bankom rozliczanie płatności w funtach. Wskazała, że ponad 50 proc. rosyjskiego handlu rozliczane jest w dolarach lub funtach, zatem uniemożliwienie rozliczania płatności w funtach – i analogiczny krok władz USA w stosunku do transakcji w dolarach – „zniszczy zdolność Rosji do prowadzenia handlu ze światem”.
Truss powiedziała, że wprowadzony zakaz eksportu z Wielkiej Brytanii do Rosji obejmie wysokiej klasy sprzęt technologiczny, taki jak sprzęt morski i nawigacyjny, co „stępi rosyjski potencjał wojskowo-przemysłowy i na wiele lat będzie działał jako czynnik hamujący gospodarkę Rosji”.
Zełenski podpisał wniosek o przyjęcie Ukrainy do UE. “Historyczny moment”
Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało, że Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w Unii Europejskiej. Popołudniu media informowały, że wniosek w tej sprawie jest już gotowy i powstał w ostatnich dniach, we współpracy m.in. z polskimi dyplomatami w Brukseli.
„Właśnie prezydent Ukrainy W. Zełenski podpisał historyczny dokument – wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej” – przekazał Sybiha na Facebooku. „Wraz z przewodniczącym parlamentu Rusłanem Stefańczukiem oraz premierem Denysem Szmyhalem podpisano także wspólne oświadczenie” – dodał.
W niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała, że „Ukraina jest jednym z nas i chcemy, aby znalazła się w Unii Europejskiej”. Polityk zasugerowała jednak, że będzie to szybka ścieżka akcesyjna, o którą apelował w sobotę Zełenski.