Bohater Ukrainy, który wysadził most i zginął był powiązany z Polską, co go łączyło?

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (28.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 6 564 (w tym 670 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1217), wielkopolskiego (802), kujawsko-pomorskiego (614), pomorskiego (481), zachodniopomorskiego (461), dolnośląskiego (453), śląskiego (401), łódzkiego (391),małopolskiego (337), lubuskiego (313), warmińsko-mazurskiego (266), lubelskiego (235), świętokrzyskiego (183), opolskiego (145), podlaskiego (119), podkarpackiego (98).48 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. Z powodu #COVID19 nie zmarła żadna osoba, 1 osoba zmarła z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Poruszająca historia ukraińskiego żołnierza

Cały świat usłyszał o Witaliju Skakunie, gdy wysadził most na Ukrainie, poświęcając swoje życie dla ojczyzny. Niewielu wie natomiast, że zanim został żołnierzem, ciężko pracował na budowie w Polsce. – U nas jest wielu Ukraińców, ale on był wyjątkowy. Był bardzo zaangażowany. Ledwie skończył jedną robotę, już pytał, co następne jest do zrobienia – opowiada pan Adam, jego były szef. – Pamiętam jego dziecięcą twarz…

Witalij Skakun zginął wysadzając most i tym samym opóźniając działania Rosjan. W 2018 roku pracował i mieszkał w Lesznie.

Skakun pierwszego dnia wojny wysadził most na Mierzei Arabackiej. Wiedział, że nie zdąży uciec – mimo to nie zrezygnował i zniszczył most. To mocno utrudniło działania Rosjan.

Chociaż Witalij spędził w Polsce zaledwie 6 miesięcy, zostawił tu wielu przyjaciół, również w leszczyńskim klubie motocyklowym Bikers.

– W roku 2018 przez 6 miesięcy mieszkał i pracował w Lesznie. Osoby z naszego klubu i z klubem związane, które go znały i z którymi u nas pracował, pamiętają go jako szalenie życzliwego i uczynnego młodego człowieka. Czy wiedział, jaki czeka go los? Tak jak my wszyscy, na pewno nie chciał wojny, ale wojna przyszła do niego, do jego bliskich i przyjaciół. A z wojną śmierć. Zróbmy wszystko, by wojna nie przyszła do nas – piszą członkowie Klubu Motocyklowego Bikers Legion Leszno.

“Nasz brat zginął. Jego bohaterski czyn znacznie spowolnił natarcie wroga, co pozwoliło jednostce na przemieszczenie i zorganizowanie obrony” – przekazał wtedy Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W sobotę (26 lutego) Kancelaria Prezydenta Ukrainy poinformowała, że Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o przyznaniu mu tytułu “Bohatera Ukrainy” za “niezwykłą osobistą odwagę i bohaterstwo okazane w obronie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy oraz lojalność wobec przysięgi wojskowej”.

Hakerzy grożą Putinowi!

– Aktywiści z Anonymous nie chcą być bezczynni wobec agresji Rosji na Ukrainę i presji militarnej ze strony Putina – mówił Szymon Palczewski, dziennikarz portalu CyberDefence24. – Oficjalnie wypowiedzieli wojnę Putinowi 24 lutego i od tego czasu regularnie prowadzą cyberoperacje wymierzone w infrastrukturę rosyjską, w tym m.in. rządowe strony internetowe, czy systemy bankowe – powiedział.

Anonymous zaatakowali rosyjską telewizję państwową. Zamiast rosyjskiej propagandy, w telewizji można obejrzeć materiał z Ukrainy. Haktywiści chcieli w ten sposób pokazać Rosjanom, jak inwazja wojsk Putina wygląda od strony mieszkańców atakowanych terenów. 

Dziś także pisaliśmy o tym, jak grupa hakerów Anonymous odnalazła prywatny jacht Putina.

Anonymous deklarują, że złamali zabezpieczenia jachtu „Graceful” Władimira Putina, zmieniając później jego dane podróży w systemie AIS. Docelowo z publicznie dostępnych danych można było odczytać, że jacht kieruje się „do piekła”.

To z pewnością nie ostatnia akcja Anonymous, o jakiej usłyszymy w ciągu najbliższych dni. Hakerzy zapowiedzieli już, że szykują specjalną operację, która ma uderzyć bezpośrednio w Putina. 

„Jeśli nadal będziesz podążać tą drogą, wciąż będziesz tracić poparcie wśród obywateli Rosji, inne kraje na całym świecie odmówią współpracy z tobą i będziesz musiał stawić czoła bezprecedensowym cyberatakom ze wszystkich zakątków świata” – odgrażają się Władimirowi Putinowi hakerzy z grupy Anonymous.

– Twoje sekrety mogą nie być już bezpieczne. Istnieje też szansa, że ​​kluczowe elementy infrastruktury twojego rządu mogą zostać przejęte. (…) To nie jest wojna, którą możesz wygrać bez względu na to, za jak potężnego się uważasz – zapowiada przedstawiciel grupy.

Drugi stopień alarmowy BRAVO w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie woj. podkarpackiego i lubelskiego. Ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i jest związane z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy.

Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

Wielka Brytania rozszerza sankcje na Rosję

Wielka Brytania nakłada sankcje na trzy kolejne rosyjskie banki: Sovcombank, Otkritie FC Bank i VEB.RF. Najnowsze decyzje Brytyjczyków oraz analogiczne działania Amerykanów mają „zniszczyć zdolność Rosji do prowadzenia handlu ze światem”. 

Przemawiając w Izbie Gmin, szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss przyznała, że wojna „może trwać miesiącami i latami”, ale zapewniła, że Wielka Brytania jest „gotowa ponieść ofiary ekonomiczne” w celu wsparcia Ukrainy, utrzyma sankcje „tak długo, jak będzie to konieczne” i jest „zdeterminowana, aby pójść dużo, dużo dalej”.

Zapowiedziała, że rząd wprowadzi nowe regulacje, aby uniemożliwić rosyjskim bankom rozliczanie płatności w funtach. Wskazała, że ponad 50 proc. rosyjskiego handlu rozliczane jest w dolarach lub funtach, zatem uniemożliwienie rozliczania płatności w funtach – i analogiczny krok władz USA w stosunku do transakcji w dolarach – „zniszczy zdolność Rosji do prowadzenia handlu ze światem”.

Truss powiedziała, że wprowadzony zakaz eksportu z Wielkiej Brytanii do Rosji obejmie wysokiej klasy sprzęt technologiczny, taki jak sprzęt morski i nawigacyjny, co „stępi rosyjski potencjał wojskowo-przemysłowy i na wiele lat będzie działał jako czynnik hamujący gospodarkę Rosji”.

Zełenski podpisał wniosek o przyjęcie Ukrainy do UE. “Historyczny moment”

Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało, że Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w Unii Europejskiej. Popołudniu media informowały, że wniosek w tej sprawie jest już gotowy i powstał w ostatnich dniach, we współpracy m.in. z polskimi dyplomatami w Brukseli.

„Właśnie prezydent Ukrainy W. Zełenski podpisał historyczny dokument – wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej” – przekazał Sybiha na Facebooku. „Wraz z przewodniczącym parlamentu Rusłanem Stefańczukiem oraz premierem Denysem Szmyhalem podpisano także wspólne oświadczenie” – dodał.

W niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała, że „Ukraina jest jednym z nas i chcemy, aby znalazła się w Unii Europejskiej”. Polityk zasugerowała jednak, że będzie to szybka ścieżka akcesyjna, o którą apelował w sobotę Zełenski.