CMENTARZE 1 LISTOAPDA JEDNAK ZAMKNIĘTE? MINISTER POSTAWIŁ SPRAWĘ JASNO!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj. W ciągu ostatnich kilku dni odnotowany został ogromny procentowy skok ilości zakażeń.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 1 527 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: lubelskiego (322), mazowieckiego (317), podlaskiego (132), małopolskiego (96), śląskiego (83), podkarpackiego (77), zachodniopomorskiego (75), wielkopolskiego (68), pomorskiego (65),łódzkiego (63), dolnośląskiego (55), kujawsko-pomorskiego (35), lubuskiego (34), warmińsko-mazurskiego (34), opolskiego (25), świętokrzyskiego (17). 29 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu #COVID19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 4 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem 2 922 401/75 869 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Jak będzie z cmentarzami 1 listopada? Minister odpowiada

Już za niespełna miesiąc obchodzić będziemy Dzień Wszystkich Świętych. Tradycyjnie 1 listopada wielu z nas odwiedza na cmentarzach groby swoich bliskich. Czy w tym roku będzie taka możliwość? Czy cmentarze będą zamknięte?

Koronawirus nie daje za wygraną. Przybywa zakażonych wariantem Delta. Zdaniem lekarzy może się więc powtórzyć scenariusz sprzed roku. Eksperci nie wykluczają, że rząd może w Święto Wszystkich Zmarłych zakazać Polakom wstępu do nekropolii w powiatach, gdzie osób zaszczepionych jest najmniej.

Jesienią 2020 roku mieliśmy w Polsce do czynienia z drugą falą pandemii. Obecnie, a nastał początek października 2021, zaczęła się czwarta koronawirusowa fala. Wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższego miesiąca statystyki, dotyczące zakażeń oraz zgonów tzw. covidowych, będą bardziej przerażające. W związku z tym rząd być może wprowadzi obostrzenia, nawet ogłosi lockdown. Przed rokiem, właśnie na przełomie października i listopada 2020, takie obostrzenia obowiązywały.

Pod koniec października 2020 roku rząd ogłosił decyzję o zamknięciu cmentarzy na czas uroczystości Wszystkich Świętych i w Zaduszki, aby uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jaki scenariusz jest szykowany w 2021 roku? Czy grozi nam ponowne zamknięcie cmentarzy? Do sprawy odniósł się już minister Adam Niedzielski.

Polaków przyjęło dwie dawki szczepionki, to ponad połowa Polaków wciąż nie jest zabezpieczona i liczba osób zakażonych wirusem jest już porównywalna do tej sprzed roku. Dzisiaj w środę 29.09.2021r. odnotowano 1234 przypadki. W podobnym tempie rozwijała się fala dokładnie rok temu.

Scenariusz, w którym cokolwiek by się zadziało negatywnego w trakcie Wszystkich Świętych jest naprawdę bardzo, bardzo mało prawdopodobny – powiedział w Radiu Plus Adam Niedzielski

Mimo że przekraczamy taką bardziej statystyczną granicę, czyli te 1000 zakażeń dziennie, to nie jest jeszcze moment, żebyśmy myśleli o restrykcjach, myśleli tym bardziej o lockdownach – ocenił Niedzielski.

Katastrofa lotnicza w Rosji

W pobliżu Mienzielińska w Tatarstanie rozbił się niewielki turbośmigłowy samolot pasażerski Let L-410 z 22 osobami na pokładzie – podały rosyjskie media. Do katas

Do zdarzenia doszło w niedzielę o godz. 9:23 czasu miejscowego (godz. 8:23 w Polsce). Jak podała agencja Itar-Tass, niewielki turbośmigłowy samolot pasażerski L-410 zniknął z radarów i wieża straciła z nim łączność.

Rosyjskie Ministerstwo ds. obrony cywilnej sytuacji nadzwyczajnych i likwidacji skutków klęsk żywiołowych wskazało, że katastrofa samolotu miała miejsce nieopodal aeroklubu w Mienzielińsku.

Zdaniem agencji Itar-Tass, ratownikom udało się ewakuować trzy ranne osoby z miejsca zdarzenia. Trafiły one do szpitala.

„Są zabici, ale ich liczba nie została jeszcze potwierdzona” – pisze TASS. Rosyjskie media podają, że życie w katastrofie straciło co najmniej 15 osób.

Zmiana pogody dla Polaków

Wtorek mógł być ostatnim dniem z temperaturami dochodzącymi do 25 stopni Celsjusza – powiedział PAP Michał Ogrodnik, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Zbliża się ochłodzenie, które już od środy było widoczne na termometrach.

Jeszcze na dobre nie przywitaliśmy jesieni, a IMGW już prognozuje, że niebawem możemy doświadczyć pierwszych opadów śniegu. W październiku czekają nas niskie temperatury i dżdżysta pogoda. Ze słońcem też możemy powoli się żegnać.

– Polska od przyszłego tygodnia znajdzie się w obszarze bardzo chłodnego powietrza napływającego do nas z północy Europy – powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska. – To może spowodować, że w rejonach podgórskich i w górach spadnie śnieg oraz śnieg z deszczem – dodała.

Na pozostałym obszarze kraju meteorolodzy nie zapowiadają opadów śniegu. Atak zimy wystąpi więc tylko w rejonach górskich. Tam też temperatura spadnie do około 0 stopni. Termometry mogą wskazać także ujemne wartości.

– Szansa na opady śniegu jest w wysokich Tatrach i Karkonoszach. Troszeczkę niżej będą to opady deszczu ze śniegiem. Być może nawet mieszkańcy Zakopanego ujrzą białe płatki śniegu razem z opadami deszczu. Nie spodziewamy się, za wyjątkiem wysokich szczytów, wielkich pokryw śniegu – sprecyzowała w rozmowie z WP meteorolog.

Czy szpitale będą tylko dla osób zaszczepionych?

Adam Niedzielski wypowiedział sie na temat niedawnego pomysłu, by do szpitali byli przyjmowani tylko zaszczepieni i tylko zaszczepieni mogli odwiedzać pacjentów. Minister Adam Niedzielski skomentował to rozwiązanie.

„Rozumiem pomysł możliwości odwiedzania szpitali tylko przez zaszczepionych, który jest formułowany z perspektywy eksperckiej. Na pewno on w zdecydowanym stopniu zabezpieczyłby funkcjonowanie szpitali. Z drugiej strony jest to pomysł abstrakcyjny” – powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Adam Niedzielski. Minister zdrowia zaznaczył, iż „nie może być tak, że osoba, która potrzebuje pomocy jej nie otrzymuje”.

Szef MZ zwrócił uwagę, że spośród pracowników medycznych jedynie niewielka część nie zdecydowała się na szczepienie. 

Jesteśmy w innym miejscu, niż byliśmy rok temu, kiedy jedynym naszym zabezpieczeniem była maseczka i zachowanie dystansu. Teraz mamy szczepienia i dużą część populacji, która przechorowała koronawirusa i ma odporność. Próg tolerancji na liczbę zakażeń i liczbę hospitalizacji jest stosunkowo większy. Jesteśmy w tej chwili dobrze przygotowani do tego, aby zwiększać liczbę infrastruktury, czy łóżek przeznaczonych na walkę z covidem. Do póki nie widzimy zagrożenia do działania to musimy powoli przyzwyczajać się do tego, że będziemy żyli z covidem – zaznaczył polityk. Według Niedzielskiego obecnie „staramy się walczyć z covidem podobnie, jak walczymy z grypą”. 

Czy szkoły zostaną zamknięte?

Chcemy, żeby ludzie przypomnieli sobie i przestrzegali zasad dyscypliny społecznej, jakie stosowaliśmy wcześniej. Musimy wrócić do maseczek i egzekwowania obowiązku ich noszenia – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla środowego „DGP”.

Maseczki, zamknięcie szkół – kiedy nas to czeka?

Na dziś nie będzie żadnych obostrzeń. Na pewno nie zamkniemy szkół.

Jak to?

Na razie nie ma takich planów. Obecnie mamy zupełnie inne nastawienie do wprowadzania restrykcji.

Boicie się oporu społecznego? To decyzja polityczna?

To nie wynika z różnic w podejściu społecznym, tylko z charakteru pandemii. Rozwój czwartej fali jest inny – nie rozwija się w tak szybkim tempie jak poprzednie, choć liczba przypadków oczywiście rośnie. Porównujemy fale – dzień do dnia. I widzimy, że trendy są odmienne.

Tak na pytania odpowiadał dziś Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Minister Zdrowia ujawnia co wydarzy się 1 listopada

„W tym roku nie przewidujemy podejmowania decyzji z dnia na dzień” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski o rekomendacjach dot. ewentualnego zamknięcia cmentarzy 1 listopada. „Zabezpieczenia organizacyjne i zdrowotne nie uzasadniają podejmowania tak drastycznych decyzji” – dodał.

W ubiegłym roku z powodu pandemii koronawirusa rząd w ostatniej chwili zdecydował się zamknąć cmentarze na Wszystkich Świętych. Polacy dowiedzieli się o tym zaledwie dzień wcześniej, co wywołało duży chaos.

W poniedziałek podczas konferencji prasowej w Szczecinie zapytano ministra zdrowia, czy w tym roku cmentarze na 1 listopada również zostaną zamknięte.

Adam Niedzielski odmówił jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy rząd planuje zamknąć cmentarze. Obiecał jednak, że tym razem decyzje nie będą podejmowane z dnia na dzień.

Na pytanie o zamknięcie cmentarzy minister zdrowia odpowiedział za to wprost w rozmowie z RMF FM. Na pytanie dziennikarza, czy cmentarze pozostaną otwarte, Niedzielski odpowiedział:

– Z największym prawdopodobieństwem – tak.

Globalna awaria Facebooka oraz Instagrama

Złe wieści dla użytkowników portalu Facebook oraz jego usług. Nie działają strona główna serwisu, Messenger i Instagram.

Facebook jest największym serwisem społecznościowym świata, na którym zarejestrowano blisko 3 miliardy kont. Niewiele mniejszą popularnością cieszą się jego komunikator Messenger oraz oparta o zdjęcia i treści wideo usługa Instagram. Wszystkie trzy serwisy dzisiaj przestały działać.

Na WhatsAppie nie docierają wiadomości. Na Instagramie nie da się dodać story oraz relacji. Nie wiadomo, jak długo będą trwały problemy z aplikacjami.

Jak podał „New York Times”, dwaj pracownicy zespołu ds. cyberbezpieczeństwa Facebooka ocenili, że awaria nie jest wynikiem cyberataku, ze względu na skalę awarii, która odcięła dostęp do wszystkich aplikacji należących do firmy, m.in. Messengera, Instagrama i Whatsappa.

Według ekspertów cytowanych przez „Washington Post”, powodem awarii były prawdopodobnie błędna konfiguracja serwerów spółki, które uniemożliwiają aplikacjom komunikację z resztą internetu.

Nie żyje znany polski aktor

30 września zmarł Henryk Majcherek, znany polski aktor filmowy i teatralny. O jego śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Mężczyzna miał 87 lat.

Z przykrością zawiadamiamy, że odszedł Henryk Majcherek, aktor teatralny, filmowy, poeta.Związany z teatrami w Bydgoszczy, Toruniu, Koszalinie, Szczecinie, Krakowie i Wrocławiu. Poza występami na scenie pisał scenariusze, felietony, małe formy dramatyczne. Przez wiele lat prowadził „Dziennik”. Zajmował się także malarstwem. Miał kilkadziesiąt wystaw (zbiorowych i indywidualnych). Autor wielu tomików poezji. Zawsze serdeczny, miły i koleżeński.Będzie nam Go bardzo brakowało [*]” – poinfmorwał ZASP.

Spoczywaj w pokoju!

Trąba wodno-powietrzna na Bałtyku

W środę na Bałtyku utworzyła się potężna trąba wodno-powietrzna. Tornado było tak silne, że spychało ludzi do akwenu. Kilka osób jest poważnie rannych.

Na nabrzeżu w Kilonii tornado zepchnęło kilka osób do Bałtyku. Rzecznik lokalnej policji, cytowany przez portal dziennika ”Die Welt”, powiedział, że rannych zostało siedem osób spośród przebywających wtedy w rejonie nabrzeża. 

– Zakotłowało się, silny podmuch postrącał ludzi do wody. Niektórzy ucierpieli, gdy zostali uderzeni przez porwane przez podmuch przedmioty. Na podstawie zdjęć i nagrań z miejsca wydarzenia możemy założyć, że wyglądało to na tornado – powiedział agencji dpa Michael Bauditz z Niemieckiego Serwisu Pogodowego. 

Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD) wydała w środę ostrzeżenia przed silnym wiatrem, dochodzącym w porywach do 110 km/h. Alert dla kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn i Hamburga obowiązuje do czwartkowego południa. Dodatkowo na weekend niemieccy synoptycy zapowiadają ulewne deszcze. 

Nie żyje aktor „Pierwszej miłości”, „Plebanii”

Związek Artystów Scen Polskich przekazał, że zmarł aktor Lech Gwit. Związany był głównie z teatrem, ale występował w filmach takich reżyserów jak Andrzej Wajda i Jan Jakub Kolski. Szerokiej publiczności znany był z ról w serialach „Boża podszewka”, „Pierwsza miłość” czy „Plebania”.

Uroczystość pożegnalna odbędzie się w najbliższy piątek 1 października o godz. 12:00 w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski we Włókach pod Bydgoszczą.

– Z przykrością zawiadamiamy, że odszedł Lech Gwit, znakomity aktor teatralny i filmowy, którego pamiętamy z kreacji stworzonych na deskach Lubuskiego Teatru, ale też w filmach – przekazano.

Spoczywaj w pokoju [*]