CZY DZIECI WRÓCĄ DO SZKÓŁ WE WRZEŚNIU? MINISTER EDUKACJI NIE MA DOBRYCH WIADOMOŚCI! [PILNE]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. W ostatnich tygodniach odnotowano olbrzymie spadki zachorowań.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 103 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: wielkopolskiego (14), kujawsko-pomorskiego (13), lubelskiego (10), mazowieckiego (8), zachodniopomorskiego (8), łódzkiego (7), śląskiego (7), warmińsko-mazurskiego (7), małopolskiego (6),dolnośląskiego (4), podlaskiego (4), lubuskiego (3), opolskiego (3), pomorskiego (3), świętokrzyskiego (2), podkarpackiego (0). 4 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 6 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 880 503/ 75 114 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Wiadomo co z dziećmi po wakacjach, minister edukacji zabrał głos

Minister edukacji, Przemysław Czarnek, zabrał głos w sprawie nauki w roku szkolnym 2021/2022. Chociaż obecnie trwają wakacje, rodzice i uczniowie już zadają sobie pytanie, czy nauka zdalna zostanie przywrócona. Minister w końcu odpowiedział, jakie są na to szanse.

Przemysław Czarnek zapowiedział, że uczniowie najprawdopodobniej wrócą do nauki w szkołach w trybie stacjonarnym we wrześniu. – Na razie jesteśmy pełni optymizmu i przygotowujemy się na pełny powrót do szkoły w trybie stacjonarnym – stwierdził minister edukacji w wywiadzie dla Polskiego Radia 24.

Czy jeżeli liczba zarażeń znów zacznie rosnąć, dzieci nie wrócą po wakacjach do szkół? Minister Czarnek odpowiedział wprost, przyznając, że takiego scenariusza nie można jednoznacznie wykluczyć.

– Niestety, takie ryzyko gdzieś na horyzoncie się rysuje. My oczywiście szykujemy się na powrót do szkół 1 września w trybie stacjonarnym, ale musimy mieć w swoich planach alternatywne rozwiązania na wypadek, gdyby czwarta fala pokrzyżowała nasze plan – mówił w Radiowej Jedynce.

Nie ma więc wątpliwości, że choć powrót do nauczania zdalnego nie jest pewny.

Fatalne wieści, zamordowany został prezydent Haiti

Prezydent Hailti Jovenel Moïse został zabity przez grupę napastników w swoim domu w nocy z wtorku na środę. Na razie nie udało się zidentyfikować sprawców, wiadomo, że mówili po hiszpańsku. Pierwsza dama również została postrzelona, medycy walczą o jej życie.

Jovenel Moise został zamordowany w swojej prywatnej rezydencji. Jak donosi BBC, w zamachu ranna została jego żona Martine Moise. Przewieziono ją do szpitala.

Joseph przekazał, że 53-letni „prezydent został zaatakowany przez cudzoziemców, którzy mówili po angielsku i hiszpańsku”. Potępił ten „nienawistny, nieludzki i barbarzyński akt”. Dodał, że obecnie „sytuacja bezpieczeństwa jest pod kontrolą”. Wezwał ludność do zachowania spokoju, wskazując, że utrzymanie porządku publicznego zapewni policja i wojsko.

„Około godziny pierwszej nad ranem z wtorku 6 lipca na środę 7 lipca 2021 roku grupa niezidentyfikowanych osób, z których część mówiła po hiszpańsku, zaatakowała prywatną rezydencję prezydenta Republiki i śmiertelnie raniła głowę państwa” – możemy przeczytać w oficjalnym rządowym komunikacie.

Potępiając ten „odrażający, nieludzki i barbarzyński akt”, premier zaapelował do obywateli o spokój i zapewnił ich, że bezpieczeństwo kraju jest „pod kontrolą”.

Prezydent Jovenel Moise dopiero w poniedziałek 5 lipca ogłosił Ariela Henry’ego nowym premierem kraju. Jego poprzednik nie przetrwał na tym stanowisku nawet trzech miesięcy.

Nadciągają zmiany w wypłacaniu 500 plus

Możliwość składania wniosków wyłącznie drogą elektroniczną i obsługa programu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – między innymi nad takimi zmianami w programie Rodzina 500 plus pracuje obecnie rząd. Rano na stronach internetowych Rady Ministrów pojawił się projekt nowej ustawy.

Po drugie, ministerstwo chce wprowadzić obligatoryjną wypłatę 500 plus przelewem na rachunek bankowy. Oznacza to, że osoby nieposiadające ROR, nie będą mogły otrzymać środków ze świadczenia. Ministerstwo wprawdzie uspokaja podając, że aż 98% obecnych wypłat odbywa się w taki sposób, jednak ciągle pozostają osoby, które dokonują wypłaty osobiście.

Najważniejsze zmiany w programie Rodzina 500 plus zakładają: 

  • zmianę organu obsługującego 500 plus z samorządów na Zakład Ubezpieczeń Społecznych;
  • zmianę formy składania wniosku – teraz będzie to możliwe wyłącznie przez internet;
  • zmian sposobu wypłaty świadczenia wychowawczego.

„Dążymy do tego, żeby w kolejnej edycji programu Rodzina 500 plus wnioski były składane tylko elektronicznie i tylko raz” – zapowiadała w maju minister rodziny Marlena Maląg. Od stycznia 2022 r. jej obietnice staną się rzeczywistością. Chociaż teraz wnioski o 500 plus można złożyć  za pomocą poczty, internetu lub w urzędzie, niedługo nie będzie takiej możliwości. Nowe rozwiązanie zakłada, że rodzice starający się o 500 plus będą mogli składać wnioski wyłącznie online. Jak zakłada minister rodziny, nie będzie to duże wyzwanie dla rodziców, bo już teraz 80 proc. Polaków korzysta z obsługi cyfrowej.