Dodatek aż 8 tysięcy dla seniorów?

Wiadomości

Przyszłość nowego świadczenia, znanego jako dodatek dla małżeństw z długim stażem, wisi na włosku, czekając na opinię Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według propozycji niektóre pary mogłyby otrzymać nawet 8 tys. zł.

Jak podaje Gazeta.pl, propozycja Szymali zakłada, że po 50 latach małżeństwa para będzie mogła liczyć na 5 tys. zł. Im staż będzie dłuższy, tym kwota świadczenia będzie wyższa. Proponowane kwoty wyglądają następująco:

  • 55 lat – 5,5 tys. zł;
  • 60 lat – 6 tys. zł;
  • 65 lat – 6,5 tys. zł;
  • 70 lat – 7 tys. zł;
  • 75 lat – 7,5 tys. zł.

Para, która będzie mogła poszczycić się 80-letnim stażem małżeńskim otrzyma 8 tys. zł.

Dodatek dla małżeństw z długoletnim stażem miałby być znacznie bardziej praktyczną gratyfikacją od symbolicznego medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, jakie od prezydenta otrzymują ci, którzy przeżyją ze sobą pół wieku. Do Senatu wpłynęła inicjatywa obywatelska, która wskazuje, że taki stan rzeczy nalży zmienić i wynagradzać małżonków pieniężnie.

Jak wskazywali autorzy pisma, które trafiło do rąk senatorów, małżeństwa z długim stażem nierzadko mają problem z dawno ustalonymi kwotami emerytur. Niełatwo dotrwać jest im do końca miesiąca. Ich świadczenia nie pokrywają bowiem wszystkich wydatków związanych z zaopatrzeniem, lekarstwami i opłatami.

Obecnie, świadczenie honorowe, które jest przyznawane od ponad 50 lat, otrzymują osoby, które dożyły 100 lat. Jego wysokość wynosi 6 tys. 246 zł i 13 gr brutto. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że obecnie otrzymuje je blisko 2 tys. 340 osób.

Wkrótce więcej informacji.