Duże zmiany dla emerytów i rencistów! To już pewne!
Informacje o koronawirusie w Polsce
Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.
Tak jest też i dzisiaj (04.01).
Oto wpis ministerstwa:
Mamy 47 534 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (7080), śląskiego (5993), wielkopolskiego (4809), dolnośląskiego (3469), pomorskiego (3389), łódzkiego (3344), małopolskiego (3127), kujawsko-pomorskiego (2798), lubelskiego (2475),zachodniopomorskiego (2132), podkarpackiego (1932), warmińsko-mazurskiego (1830), świętokrzyskiego (1439), lubuskiego (1331), podlaskiego (1107), opolskiego (1071). 208 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 56 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 190 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 5 083 332/ 106 306 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.
“Wyjątkowa” waloryzacja w 2022 r.
Co z waloryzacją emerytur i rent w 2022 roku? Takie pytanie zadaje sobie wielu seniorów otrzymujących świadczenie z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała w czwartek 3 lutego, że tegoroczna waloryzacja świadczeń będzie “wyjątkowa”.
W 2022 roku świadczenia emerytalne aż dwukrotnie zostaną podwyższone. W marcu tradycyjnie będzie waloryzacja, a już w styczniu w związku z reformą podatkową Polskiego Ładu od emerytur nie będzie odciągany podatek dochodowy, a jedynie składka zdrowotna. To oznacza, że kwoty netto aktualnych emerytur wzrosną.
Wskaźnik waloryzacji na pewno będzie wyższy niż zaplanowany w budżecie, ze względu na inflację w 2021 roku”
– zapowiedziała minister Maląg.
Zaznaczyła, że tegoroczna waloryzacja emerytur “będzie wyjątkowa”. Przyczynił się do niej Polski Ład i reforma dotycząca kwoty wolnej od podatku w wysokości do 30 tys. złotych. Jak podkreśliła Maląg, “94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów skorzysta na kwocie wolnej od podatku”. Zaznaczyła również, że od stycznia 2022 roku emeryci i renciści mogą zauważyć, że mają więcej pieniędzy w portfelach dzięki pozytywnym skutkom Polskiego Ładu.
Polski Ład wprowadził szereg zmian podatkowych. Jedną z nich było zdecydowanie się przez rząd na podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. Minister rodziny i polityki społecznej wskazuje, że także tę zmianę emeryci odczują w swojej kieszeni, gdzie po waloryzacji trafiać ma więcej pieniędzy.
IMGW ostrzega przed oblodzeniem
Uwaga, ślisko! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem dla większości województw. Dodatkowo w rejonach górskich wystąpić mogą intensywne opady śniegu i zamiecie śnieżne.
Wybierając się w piątek w podróż powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Śliska nawierzchnia może być przyczyną wielu wypadków.
Po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu nawierzchnia dróg i chodników będzie zamarzać, powodując niebezpieczne oblodzenia. W związku z tym IMGW ostrzega mieszkańców województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, opolskiego i wschodnich powiatów woj. wielkopolskiego.
Poza tym synoptycy prognozują wystąpienie intensywnych opadów śniegu. Alerty wydano dla południowych powiatów województw: dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. W tych trzech postatnich obowiązują dodatkowo ostrzeżenia przed zamieciami śnieżnymi.
Zderzenie autobusu szkolnego z pociągiem.
Autobus szkolny zderzył się z pociągiem pospiesznym relacji Gdynia Główna – Wrocław w miejscowości Warlubie (Kujawsko-Pomorskie)
Szczęśliwie w autobusie nie było jeszcze uczniów, a jedyna pasażerka wysiadła z niego chwilę wcześniej. Mimo to doszło do tragedii – zginął kierowca pojazdu.
Do wypadku doszło na przejeździe wyposażonym w rogatki i sygnalizację świetlną. W chwili wypadku w autobusie był tylko kierowca. Jedyną pasażerką była kobieta, która wysiadła z autobusu, gdy już on stał na przejeździe. W pociągu jechało 55 osób, nikt nie został poszkodowany.
„Prawdopodobnie kierowca autobusu szkolnego wjechał na przejazd w chwili, gdy rogatki już się zamykały i utknął między nimi” – podaje Gazeta Pomorska.
„Ruch pociągów między stacjami Warlubie i Laskowice Pomorskie odbywa się po jednym torze. Informację o zmianach w rozkładzie jazdy są na bieżąco przekazywane podróżnym na stacjach i na przystankach. Teren jest zabezpieczony. Komisja ustali przyczyny zdarzenia” – poinformował Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.
Nauka zdalna zostanie skrócona?
Mam nadzieję, że to ostatni miesiąc nauki zdalnej na długo. Najpóźniej 28 lutego wracamy do nauki stacjonarnej, ale mam cichą nadzieję, że szybciej – powiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
- Tu cały czas pani minister Marzena Machałek, która stoi na czele rady bezpieczeństwa przeciwcovidowego […], analizuje sytuację. Bo jeśli sytuacja by na to pozwalała, będziemy dążyć do tego, ażeby skrócić ten okres nauki zdalnej, przynajmniej w tych pięciu województwach, które rozpoczęły ferie wcześniej i już te ferie się skończyły – podkreślił szef MEiN we wtorek w Polskim Radiu 24.
– Mam wielką nadzieję, że przynajmniej w tamtych województwach uda się przyspieszyć naukę stacjonarną, jeśli oczywiście warunki pandemiczne będą na to pozwalały. Pamiętajmy – naukę stacjonarną dla klas 5-8 i szkół ponadpodstawowych – bo przecież 1,6 mln dzieci chodzi każdego dnia do szkoły w trybie stacjonarnym w klasach 1-4 – uzupełnił Czarnek.