JOE BIDEN NIE MA LITOŚCI DLA PUTINA ZA TO CO SIĘ WYDARZYŁO! PADŁY MOCNE SŁOWA!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (24.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 20 456 (w tym 2 269 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (3394), wielkopolskiego (2939), kujawsko-pomorskiego (2161), zachodniopomorskiego (1421), śląskiego (1407), dolnośląskiego (1323), łódzkiego (1109),lubelskiego (1069), pomorskiego (1046), małopolskiego (1019), warmińsko-mazurskiego (950), lubuskiego (789), świętokrzyskiego (634), podlaskiego (448), opolskiego (327), podkarpackiego (320).100 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 92 osoby zmarły z powodu #COVID19, 268 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.Liczba zakażonych koronawirusem 5 602 680/ 110 517 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Joe Biden odniósł się do sytuacji w Ukrainie.

Joe Biden rozpoczął ok. 19:45 polskiego czasu przemówienie, w którym odniósł się do sytuacji na Ukrainie.

Prezydent Rosji Władimir Putin jest agresorem, on i jego kraj poniosą tego konsekwencje. Wprowadzam kolejne silne sankcje. Narzucamy nowe ograniczenia na to, co może być eksportowane do Rosji – poinformował w czwartek prezydent USA Joe Biden.

– Putin rozmieścił ponad 175 tys. żołnierzy, sprzęt, szpitale polowe, zapasy krwi przy granicy. (…) Przez całe tygodnie ostrzegaliśmy przed tym, co się dzieje – powiedział, dodając, że tłumaczenia Moskwy o rzekomym ataku Ukrainy są “niedorzeczne”. – W ostatnich tygodniach widzieliśmy zwiększenie wymiany ognia w Donbasie. Rząd rosyjski przeprowadzał ataki cybernetyczne. Widzieliśmy teatrzyk w Moskwie, w czasie którego Putin osądzał Ukrainę o ludobójstwo i broń biologiczną – zaznaczył.

— Wprowadzam kolejne silne sankcje, nowe ograniczenia narzucone na to, co może być eksportowane do Rosji — poinformował Biden.

— Celowo je wprowadziliśmy, aby zmaksymalizować wpływ na Rosję — ogłosił. — Ograniczymy i zmniejszymy ich możliwości rozwijania i finansowania własnej armii. Możliwości konkurowania w gospodarce — mówił prezydent USA.

— Każde aktywa, jakie Rosja posiada w USA, będą zamrożone. Sankcje obejmą pięć największych rosyjskich banków, które posiadają ponad bilion dolarów aktywów — powiedział prezydent USA Joe Biden. — Odcięliśmy największy bank Rosji, posiadający ponad 1/3 aktywów Rosji. Odcięliśmy go od systemów finansowych USA — powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden, informując o sankcjach nakładanych na Rosję za jej inwazję na Ukrainę.

Prezydent USA przekazał na czwartkowej konferencji, że “najmocniejsze działania” przyjdą dopiero z czasem, kiedy zmniejszany będzie dostęp Rosji do finansowania technologii strategicznych dla jej gospodarki. – Odetniemy około połowy importu wysokotechnologicznego dla Rosji. To uderzy bardzo mocno w zdolność modernizacji wojsk, bardzo mocno ograniczy to ich przemysł lotniczy – w tym programy kosmiczne. Uderzy to w ich zdolność budowy statków i uniemożliwi im konkurowanie gospodarcze – powiedział Biden.

Prezydent Rosji przemówił

Rosyjski prezydent Władimir Putin przemawiał podczas spotkania na Kremlu z przedstawicielami biznesu. Mówił, że jego kraj jest częścią światowego systemu gospodarczego i nie ma zamiaru go opuszczać ani go niszczyć. „Operację specjalną” – jak nazwał inwazję na Ukrainę – musiał zarządzić, nie mógł się zgodzić na kurs Ukrainy ku NATO.

— Wszelkie próby spełzły na niczym. Jestem zdziwiony. Ani na milimetr się nie cofnęli, nie dali szansy. To są środki, do których zostaliśmy zmuszeni — powiedział Władimir Putin podczas spotkania z rosyjskimi przedstawicielami biznesu.

— To jest najważniejsze, żeby było jasne, że to, co się dzieje, jest koniecznym środkiem. Oni po prostu nie zostawili nam żadnych szans, żeby zrobić inaczej – powiedział Putin

— Wszyscy rozumiemy, w jakim świecie żyjemy i szykowaliśmy się do tego, co się dzieje z punktu widzenia sankcji. Rosja pozostaje częścią gospodarki światowej i na tyle na ile w niej jesteśmy, nie mamy zamiaru krzywdzić systemu, którego czujemy się częścią. Na tyle na ile się tam znajdujemy. Dlatego nasi partnerzy powinni nie starać się wypchać nas z tego systemu. Ale ograniczenia będą — mówił Putin.

Czy będzie wprowadzony stan wyjątkowy w Polsce?

„W całym kraju na pewno nie wprowadzimy stanu wyjątkowego, chociaż trudno to rozstrzygać. Jesteśmy na pewno przygotowani na każdą ewentualność” – mówił w wydaniu specjalnym programu „Polska na dzień dobry” wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

– Jesteśmy w fazie rozmów, by w ramach uchwały, którą przyjął polski Sejm, wypracować jak najdalsze sankcje wobec Rosji. Dziś Polska jest krajem w pełni bezpiecznym. Nasze służby zostały podniesione w stan podwyższonej gotowości. Nasze wspólne ostatnie działania służyły wzmocnieniu obronności – zapewnił premier.

Elżbieta Witek na temat wprowadzenia stanu wyjątkowego w związku z działaniami Rosji

– Chciałam państwu powiedzieć, że Sejm pracuje, ale będziemy pracować w stanie nadzwyczajnym, to znaczy wszyscy posłowie wiedzą o tym, że nie ma żadnych wyjazdów, gdyby była pilna potrzeba, żeby się spotkać. Czekamy na ustawę o obronie ojczyzny, bardzo ważną. Gotowi jesteśmy do pracy w każdym czasie. Ja jestem również w stałym kontakcie z przewodniczącym Stefańczukiem, przewodniczącym Parlamentu Ukraińskiego. Na popołudnie też mam zaplanowaną rozmowę, żeby zorientować się, jak wygląda sytuacja – przekazała Witek.

Litwa oraz Mołdawia ogłosiły stan wyjątkowy, co z Polską?

– Litwa jest w bezpośrednim zagrożeniu, zdajemy sobie z tego sprawę od dawna. Zresztą kilkadziesiąt kilometrów od naszej granicy też już padają pociski, więc to się dzieje bardzo blisko nas. Każde państwo podejmuje takie decyzje, jakie uznaje za najbardziej adekwatne do sytuacji, z jaką się mierzą – powiedziała, dodając: 

Przygotowujemy też kolejną uchwałę dzisiaj, która będzie podejmowana właśnie około godziny 14, już w świetle tej nowej rzeczywistości, ale myślę, że każdy z parlamentów będzie podejmował decyzje w zależności od tego, jak się będzie rozwijała sytuacja. – komentuje.

Duda komentuje sytuacje na Ukrainie

– To, co dziś obserwujemy to bezprecedensowy akt agresji i gwałtu na wolne i suwerenne państwo. Rozmawiałem dziś z prezydentem Zełenskim, który na bieżąco relacjonuje mi sytuację – powiedział prezydent Andrzej Duda. W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego skończyła się narada dotycząca ataku Rosji na Ukrainę

Andrzej Duda odpowiada na atak Rosji. Głowa państwa zapowiedziała, że wesprze Ukrainę i zapowiada odwet za brutalną napaść na naszych sąsiadów.

Stało się to, czego wszyscy się obawialiśmy. W czwartek 24 lutego tuż po godzinie 5 rano rozpoczęła się wojna na Ukrainie, co może nieść za sobą bardzo poważne skutki. Eksperci nie mają wątpliwości, że ryzyko wybuchu III wojny światowej nie było tak duże od momentu zakończenia II wojny światowej.

Mimo wysiłków wspólnoty międzynarodowej, Ukraina padła ofiarą brutalnej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej rosyjskiej napaści” – oświadczył prezydent Polski. Andrzej Duda zapowiedział odpowiedź na rosyjską brutalną agresję.