Kobieta porzuciła tego psa na pewną śmierć. Konał w męczarniach…

Wiadomości

Pies, który został porzucony w lesie, spędził cztery dni przywiązany do drzewa, nie mając dostępu do wody i jedzenia.

Zwierzę miało założone dwa kagańce, co uniemożliwiało mu przegryzienie smyczy. Policja ustaliła, że 43-letnia kobieta jest odpowiedzialna za porzucenie owczarka.

Kobieta odpowie za znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem.

Kobieta nie chciała psa i postanowiła się go pozbyć w okrutny sposób, skazując go na powolną śmierć z głodu i pragnienia.

Owczarek porzucony w lesie w okolicach Józefowa (woj. mazowieckie) cudem ocalał.

Gdy został odnaleziony, natychmiast wypił pół wiadra wody, której nie miał od czterech dni.

Pies rozpaczliwie próbował się uratować.

Wykopał jamę w nadziei, że uda mu się uwolnić, ale bezskutecznie.

Był solidnie przywiązany do drzewa, a dodatkowo miał założone dwa ciasne kagańce, aby nie mógł przegryźć smyczy ani szczekać.

Pod koniec czerwca w internecie pojawiła się informacja, że strażnicy miejscy z Józefowa w woj. mazowieckim otrzymali zgłoszenie o porzuconym psie.

Po przybyciu na miejsce okazało się, że w lesie znajduje się skrajnie wyczerpany owczarek.

Relacja funkcjonariuszy na temat bestialstwa, jakiego dopuścił się “właściciel” psa, była szczególnie dramatyczna.

Zwierzę zostało pozostawione bez jedzenia i wody, przywiązane do drzewa z dwoma kagańcami uniemożliwiającymi mu przegryzienie smyczy.

Funkcjonariusze szybko przewieźli psa w bezpieczne miejsce, gdzie pod opieką weterynarza, ze względu na odwodnienie, wypił aż 10 litrów wody. Jednocześnie w internecie służby zaapelowały o pomoc w ustaleniu “właściciela” owczarka.

Apel policji i liczne media przyniosły szybkie rezultaty.

Dzięki wzmożonej pracy, w niespełna 24 godziny funkcjonariuszom z KPP w Otwocku udało się odnaleźć 43-letnią kobietę, której postawiono zarzuty znęcania się nad psem ze szczególnym okrucieństwem.

Zaangażowanie policjantów przyniosło wymierne efekty.

Mundurowi w niespełna 24 godziny ustalili i zatrzymali kobietę, która naraziła psa na skrajne wyczerpanie i odwodnienie.

Kobieta usłyszała zarzuty znęcania się nad psem ze szczególnym okrucieństwem. Grozi jej do pięciu lat pozbawienia wolności – powiedział sierż. szt. Patryk Domarecki.

W wyniku śledztwa ustalono, że pies był przywiązany do drzewa przez około cztery dni.

W tym czasie, z powodu braku wody i jedzenia, zwierzę było skazane na powolną i bolesną śmierć.

Od lipca nowe przepisy 800 plus

Od 1 lipca 2024 roku wejdą w życie istotne zmiany dotyczące programów 800 Plus oraz Dobry Start.

Nie wszystkie dzieci będą uprawnione do tych świadczeń, a część rodziców może utracić dotychczasowe wsparcie finansowe.

Do tej pory programy 800 Plus i Dobry Start były przyznawane bez względu na dochód i obejmowały każde dziecko do 18. roku życia (Dobry Start dotyczył tylko uczniów).

Jednak nowa ustawa z 15 maja 2024 roku, dotycząca pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym oraz innych zmian, wprowadza istotne modyfikacje.

Nowe przepisy uzależniają przyznanie świadczeń od spełnienia przez dziecko obowiązku szkolnego lub przedszkolnego w polskiej placówce edukacyjnej.

Świadczenia będą przysługiwać tylko wtedy, gdy dziecko realizuje:

Roczny obowiązek przygotowania przedszkolnego,
Obowiązek szkolny,
Obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole w ramach polskiego systemu edukacji.

Oznacza to, że nie wszyscy rodzice otrzymają świadczenia!

Jak podaje portal Infor.pl:

Wypłata zarówno 800 Plus, jak i świadczenia Dobry Start będzie zależna od tego, czy dziecko spełnia obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny, obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole w ramach polskiego systemu edukacji.

Choć nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca 2024 roku, to zmiany w zakresie przyznawania świadczeń wejdą w życie dopiero od kolejnego okresu rozliczeniowego.

Obecny okres rozliczeniowy potrwa do końca maja 2025 roku, co oznacza, że świadczenia przyznane na ten czas pozostaną bez zmian.

Nowe zasady dotyczące świadczenia Dobry Start wejdą w życie od roku szkolnego 2025/2026.

Świadczenie Rodzina 800 Plus wspiera rodziców w pokrywaniu kosztów wychowania dzieci, natomiast świadczenie Dobry Start pomaga przy rozpoczęciu nowego roku szkolnego.

Dotychczas oba świadczenia były przyznawane bez względu na dochód i obejmowały każde dziecko.

Nowe przepisy mają na celu dostosowanie tych programów do obecnych potrzeb i sytuacji społeczno-politycznej, oraz zapewnienie, że świadczenia wspierają dzieci spełniające obowiązek edukacyjny.

Zmiany te mają na celu zapewnienie, że świadczenia trafiają do dzieci, które regularnie uczęszczają do przedszkoli i szkół w polskim systemie edukacji, co ma promować obowiązkową edukację i ograniczać nieuzasadnione nieobecności.