Kolejna tura rozmów ukraińsko-rosyjskich zakończona! Są przecieki! Wspomniano także o Polsce!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (29.03).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 6 608 (w tym 681 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1231), lubelskiego (607), wielkopolskiego (556), dolnośląskiego (502), zachodniopomorskiego (457), pomorskiego (450), małopolskiego (446), łódzkiego (445),śląskiego (440), kujawsko-pomorskiego (347), warmińsko-mazurskiego (261), lubuskiego (204), świętokrzyskiego (188), podkarpackiego (149), podlaskiego (128), opolskiego (126). 71 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.26 osób zmarło z powodu #COVID19, 84 osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Liczba zakażonych koronawirusem 5 952 200/ 114 939 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Pierwsze przecieki z rozmów Ukraina-Rosja w Turcji

Po godz. 13 zakończyły się kolejne rozmowy Rosji z Ukrainą. Jeszcze w trakcie rozmów pojawiły się kolejne przecieki treści negocjacji. Ukraiński negocjator zaproponował, że Turcja, Stany Zjednoczone, Izrael, Niemcy, Polska, Kanada i Francja mogłyby być gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy w ramach przyszłego porozumienia z Rosją — informuje Reuters.

— Teraz trwają konsultacje w kilku ważnych kwestiach. Kluczową kwestią jest porozumienie w sprawie międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. To dzięki niemu można zakończyć wojnę. Druga sprawa, nie mniej ważna, to zawieszenie broni w celu rozwiązania wszystkich problemów humanitarnych — powiedział Podolak, cytowany przez portal RBK.

— I chcę osobno podkreślić, że dzisiaj mamy jeszcze jeden problem: to eskalacja wojny, nienawiści, pogwałcenie obyczajów i zasad prowadzenia wojny nie tylko na polach bitew. Obie strony wzywają do zniszczenia się nawzajem, a to wszystko prowadzi do konfliktów. Pojawiło się nagranie wideo z naruszeniem konwencji genewskich w odniesieniu do jeńców wojennych — dodał członek ukraińskiej delegacji.

– Weszliśmy w okres, kiedy potrzebne są konkretne wyniki negocjacji. Pragnę podkreślić, że zarówno prezydent Putin, jak też Zełenski są przyjaciółmi Turcji. Dlatego liczę na to, że dziś zostanie wykonany krok w kierunku bezpośrednich negocjacji prezydentów Rosji i Ukrainy. Jesteśmy gotowi, by zorganizować takie spotkanie – stwierdził prezydent Turcji, po czym opuścił salę, gdzie toczyły się rozmowy. 

Ławrow zapowiada “odwetowy” dekret Putina. 

Konsekwencje politycznej gry poniosą obywatele całej Europy i nie tylko. Ławrow cytowany przez francuską agencję AFP powiedział, że Rosja szykuje pakiet sankcji odwetowych.

Rosja przygotowuje dekret prezydencki, który ograniczy wjazd do kraju obywatelom „nieprzyjaznych krajów”. Środki odwetowe mają być reakcją na „bezprawne sankcje” ze strony USA i sojuszników.

W odezwie do członków rządzącej partii Jedna Rosja Siergiej Ławrow potwierdził, że Rosja nie tylko myśli o wprowadzeniu nowych sankcji, ale już rozpoczęła nad nimi prace. – Opracowywany jest obecnie projekt dekretu o odwetowych środkach wizowych w związku z nieprzyjaznymi działaniami wielu obcych państw – oświadczył szef MSZ Rosji.

– Zachód nie ukrywa celu tej konfrontacji. Chce zniszczyć rosyjską gospodarkę, podważyć wewnętrzną stabilność polityczną i ostatecznie znacząco osłabić Rosję, zepchnąć nas na margines życia międzynarodowego – powiedział Ławrow, cytowany przez agencję RIA Nowosti.

Brutalne zabójstwo dziennikarza w Chorzowie

Zamaskowany napastnik w nocy zaatakował nożem dziennikarza TVN w pobliżu Parku Śląskiego – tuż przy bramie stadionu GKS-Katowice. Ofierze zadano liczne ciosy. Świadkiem tragedii była kobieta. Policja szuka sprawcy zabójstwa. Wirtualna Polska dotarła do najnowszych informacji w sprawie tragicznego zdarzenia.

— Wczoraj około godziny 0:30 na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie do dwójki młodych ludzi siedzących w samochodzie podszedł nieznany na ten moment mężczyzna, który zaatakował pasażera (29-letniego mężczyznę). Zadał kilkanaście ciosów nożem — powiedział Cezary Golik prokurator rejonowy z Chorzowa.

Przerażona kobieta odjechała samochodem, aby znaleźć pomoc dla mężczyzny. Przyjechała do stacji pogotowia ratunkowego. Mimo reanimacji 29-latek zmarł.

Jak wynika z ustaleń “Gazety Wyborczej” ofiara to Paweł K., dziennikarz współpracujący z telewizją TVN, który przygotowywał materiały do programu “Dzień Dobry TVN”.

Policja poszukuje zabójcy. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Chorzowie. Śledczy przekazali “Wyborczej”, że “wszystko wskazuje na obyczajowy charakter zbrodni”. 

Joe Biden: Władimir Putin jest rzeźnikiem

Jest rzeźnikiem – powiedział prezydent USA Joe Biden, pytany o działania prezydenta Rosji Władimira Putina. Biden spotkał się z uchodźcami z Ukrainy na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Przywódcy USA towarzyszył premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Ci ludzie po prostu chcą się przytulić, powiedzieć “dziękujemy” – powiedział po spotkaniu z uchodźcami. Pytany przez dziennikarzy, co sądzi o Putinie, odpowiedział wprost: “jest rzeźnikiem”.

– Zawsze jestem zaskoczony głębią i siłą ducha ludzkiego. Jest to niesamowite. Ci ludzie po prostu chcą się przytulić, powiedzieć ‘dziękujemy’. Każde z tych dzieci mówiło coś na zasadzie ‘pomódl się za tatę, za dziadka, za brata, bo oni tam walczą – powiedział amerykański przywódca po spotkaniu z uchodźcami.