KOLEJNE LUZOWANIE OBOSTRZEŃ! ZAPADŁA WAŻNA DECYZJA NT. MASECZEK! [PILNE]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. W ostatnich tygodniach odnotowano olbrzymie spadki zachorowań.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 400 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (56), łódzkiego (37), dolnośląskiego (33), podkarpackiego (33), wielkopolskiego (33), małopolskiego (31), śląskiego (30), lubelskiego (29), zachodniopomorskiego (20), pomorskiego (18),świętokrzyskiego (16), kujawsko-pomorskiego (14), lubuskiego (14), warmińsko-mazurskiego (13), opolskiego (12), podlaskiego (4). 7 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 26 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 69 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 2 875 729/74 255 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Będzie kolejne luzowanie obostrzeń? Co z maseczkami?

Rząd opóźnia ogłoszenie harmonogramu znoszenia obostrzeń. Minister zdrowia Adam Niedzielski publicznie zapowiadał, że plan na lipiec i sierpień poznamy w poniedziałek.

Lockdown dla większości gospodarki został już złagodzony, a od 6 czerwca 2021 do działania mogą wracać kolejne branże. Nie wszystkie przedsiębiorstwa mają jednak szanse otworzyć się na tyle, żeby nie przynosić strat. Pracodawcy RP alarmują, że limity obowiązujące od 6 czerwca 2021 czerwca nie pozwolą na odmrożenie konferencji, targów i kongresów.

Do sprawy odniósł się między innymi szef KPRM Michał Dworczyk, który zapewniał w Radiu ZET, że Polacy szczepią się na potęgę i za chwilę powinniśmy uzyskać odporność stadną a co za tym idzie – ustrzec się czwartej fali pandemii. Polityk nie chciał zdradzać żadnych szczegółów odnośnie znoszenia restrykcji, zapewnił tylko, że wszystkiego dowiemy się od premiera i ministra zdrowia jeszcze w tym tygodniu.


Co z maseczkami?

Obowiązek zasłaniania nosa i ust maseczkami został jak na razie zniesiony wyłącznie w przestrzeni otwartej, w miejscach, gdzie nie ma tłumów i możemy zachować dystans społeczny. Wszędzie gdzie tłoczno, a także na przystankach, dworcach, targowiskach i przede wszystkim w miejscach zamkniętych i zadaszonych – maski nadal są obowiązkowe.

Czy prawo to się zmieni? Tu niestety nie mamy dobrych wieści. Andrusiewicz zdradził, że Ministerstwo Zdrowia nie zamierza znosić obowiązku noszenia maseczek przed końcem wakacji.