Kolejne miasto pod wodą! Zalane samochody, rzeki na ulicach

Wiadomości

Dzisiejszy dzień przynosi z sobą serię intensywnych zjawisk pogodowych, które objęły swoim zasięgiem praktycznie cały kraj. Od zachodu na wschód, od północy na południe – burze, gradobicia i ulewy stawiają przed mieszkańcami Polski poważne wyzwania.

W poniedziałek po południu nad Szczecinem przetoczyła się gwałtowna ulewa. Co musiało doprowadzić do problemów. Wybijają studzienki kanalizacyjne. Zalane są niektóre ulice. 

– Do g. 16.30 mieliśmy ponad 30 zdarzeń – powiedział  mł. bryg. dr Tomasz Kubiak z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Szczecinie przed g. 17. – Spodziewamy się, że będzie ich jeszcze więcej. Najwięcej dzieje się w Szczecinie i w Policach. Na ten moment nie mamy informacji o poszkodowanych.

Zalana jest między innymi część ulicy Derdowskiego. Jak piszą internauci, najtrudniejsza sytuacja jest na lewym pasie od Ku Słońcu przed krzyżówką z ulicą Taczaka. Problemy są także na ulicy Jana z Kolna, na Pomorzanach.

Woda powoli spływa, ale są utrudnienia w ruchu na ul. Dąbrowskiego, 26 kwietnia pod wiaduktem kolejowym, na Derdowskiego czy Kwiatkowskiego. 

Synoptycy podnieśli ostrzeżenie meteorologiczne do trzeciego stopnia. Podczas burz spaść może do 80 mm wody. Uspokojenie pogody przewidywane jest dopiero na późny wieczór.

Gniezno pod wodą

Burza z gradem przeszła w poniedziałek po południu nad Gnieznem. Na ulicach miasta zrobiło się biało od gradzin, a strażacy wyjeżdżali do akcji kilkaset razy. Padał też silny deszcz, który doprowadził do wielu podtopień i zalań.

Przez Gniezno (woj. wielkopolskie) przetoczyła się burza z gradem, która doprowadziła do znaczącego zalania ulic w całym mieście. W mediach społecznościowych pojawiły się budzące przerażenia nagrania przedstawiające skalę zjawiska. “Sytuacja w dalszym ciągu jest poważna” — poinformowali Polscy Łowcy Burz.

Do 200 wzrosła liczba zgłoszeń związanych z gradobiciem w Gnieźnie. 98 proc. z nich dotyczy wypompowania wody z zalanych piwnic, mieszkań oraz lokali usługowych.

Wody spadło tutaj tyle, ile przez ostatnie pół roku – powiedział w rozmowie z reporterem RMF FM Beniaminem Piłat jeden z mieszkańców miasta. 

Wiele ulic w Gnieźnie jest obecnie nieprzejezdnych. Na nagraniach udostępnianych w sieci widać zalane drogi i unieruchomione pojazdy. Chodniki i ulice są pokryte gradem, który łudząco przypomina śnieg. Burza nad Gnieznem, połączona z intensywnymi opadami deszczu oraz gradu, przeszła nad miastem ok. południa.

Ostrzeżenia przed intensywnymi burzami obowiązują w poniedziałek na terenie całej Wielkopolski. Dla przeważającej części regionu jest to ostrzeżenie pierwszego stopnia, natomiast dla powiatu złotowskiego – drugiego. Z kolei dla terenu powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, gnieźnieńskiego, obornickiego, pilskiego i wągrowieckiego – obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia. Niebezpieczna pogoda prognozowana jest do godzin nocnych.