KOLEJNY CIOS W ROSJĘ! KOLEJNE GIGANTY ZAWIESZAJĄ SWOJE DZIAŁALNOŚCI W ROSJI!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (08.03).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 13 152 (w tym 1 509 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2144), wielkopolskiego (1809), kujawsko-pomorskiego (1355), lubelskiego (955), zachodniopomorskiego (888), dolnośląskiego (821), łódzkiego (752),warmińsko-mazurskiego (751), pomorskiego (709), śląskiego (703), małopolskiego (545), lubuskiego (505), świętokrzyskiego (385), podlaskiego (335), opolskiego (216), podkarpackiego (167).112 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 57 osób zmarło z powodu #COVID19, 160 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.Liczba zakażonych koronawirusem 5 760 498/ 112 768 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

KFC idzie w ślady McDonald’s i zamyka restauracje w Rosji

Sieć znanych restauracji KFC zawiesiła swoją działalność na terenie Rosji. Wcześniej podobną decyzję podjął McDonald’s. Większość działalności zawiesiła również firma General Electric; spółka będzie świadczyć jedynie niezbędne usługi – przekazał Reuters.

Zakaz importu ropy do Europy coraz bliżej.

Nieoficjalne doniesienia agencji Bloomberg: Stany Zjednoczone jeszcze we wtorek ogłoszą zakaz importu ropy, gazu ziemnego oraz węgla pochodzącego z Rosji. – Decyzja została podjęta w porozumieniu z Europą – przekazała powołując się na swoich informatorów Annymarie Hordern.

Wprowadzenie ograniczeń dotyczących rosyjskiej ropy, byłyby dużym krokiem w odpowiedzi Zachodu na Moskwę w związku z inwazją na Ukrainę.

AKTUALIZACJA: Właśnie trwa konferencja Bidena:

– Nie będzie już więcej przyjmowania rosyjskiej ropy w amerykańskich portach. To ruch, który ma mocne poparcie po obu stronach politycznej barykady – powiedział prezydent USA Joe Biden.

– Amerykanie mówią jasno: nie będziemy dopłacać do wojny Putina – powiedział Biden.

– Decyzję tę podjęliśmy po konsultacjach z partnerami w Europie. Jesteśmy zjednoczeni. Stany Zjednoczone produkują dużo więcej energii niż inne kraje Europy razem wzięte – powiedział Joe Biden. – Musimy budować presję na wojenną machinę Putina – dodał Biden.

– W ciągu ostatnich tygodni kilkukrotnie rozmawiałem z prezydentem Zełenskim i jestem z nim w stałym kontakcie – powiedział prezydent USA.

– Wykluczyliśmy największe banki Rosji z systemu finansowego, co doprowadziło do niemożności prowadzenia przez nie interesów z resztą świata – powiedział Biden. – Wielkie firmy zawiesiły się swoją działalność w Rosji. Nawet o to ich nie prosiliśmy – stwierdził prezydent USA.

Rosjanie będą okłamywani na jeszcze większą skalę

Uważam, że ponad połowa Rosjan popiera Putina i jest przekonana, że robi słusznie, a nawet jeśli nie robi słusznie, to Rosja i tak sobie z tym wszystkim poradzi — mówi w wywiadzie dla Onetu Andrzej Zaucha.

Korespondent TVN Andrzej Zaucha nie będzie już przygotowywał relacji z terytorium Rosji – zdecydowali szefowie stacji. Jak informuje serwis Wirtualne Media, stało się tak „w związku z godzącą w także w zagraniczne media ustawą i możliwością ataku wobec niezależnych dziennikarzy, którzy wykonywaliby dalej swoją pracę”.

Putin po ataku na Ukrainę w swoim kraju zaostrzył cenzurę i pozamykał wszystkie media, które nie były pod jego kontrolą. W piątek w Rosji przyjęto ustawę przewidującą wprowadzenie odpowiedzialności karnej w postaci grzywny do 1,5 mln rubli (ok. 60 tys. zł) lub pozbawienia wolności na trzy lata za „rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o Siłach Zbrojnych Rosji”. W przypadku „rażącego” rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, które pociągnie za sobą poważne konsekwencje, sąd będzie mógł skazać winnego na karę od 10 do 15 lat więzienia.

Od początku wojny do aresztów trafiło kilkanaście tys. ludzi. Część dostaje grzywnę lub wezwanie do sądu i wychodzą na wolność, ale część dostaje karę 15 dni za wykroczenie, czyli areszt administracyjny. Myślę, że to większość. Co gorsza, po wyjściu trzeba się dobrze zastanowić, czy chce się dalej protestować, bo jeśli kogoś złapią drugi raz, to za udział w manifestacjach można dostać nawet sześć lat więzienia.

Prezydent Zełenski zarządził powrót ukraińskich sił pokojowych do kraju

Agencja Ukrinform podała, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o ściągnięciu żołnierzy sił pokojowych z całego świata wraz z bronią i sprzętem do kraju. Cel to wzmocnienie armii ukraińskiej w odpieraniu rosyjskiej agresji.

„Prezydent Ukrainy podjął decyzję o odwołaniu ukraińskich sił pokojowych, wysoce profesjonalnych żołnierzy, ze wszystkich misji na całym świecie, wraz z ich sprzętem, aby wzmocnili naszą armię w jej odpowiedzi na rosyjską agresję” – przekazał Sybiha.

 Od początku konfliktu 24 lutego do kraju z zagranicy wróciło ponad 66 224 mężczyzn, aby walczyć agresorem.

„66 224 – tylu mężczyzn wróciło z zagranicy, by bronić swojego kraju przed hordą. To ponad 12 zmotywowanych brygad bojowych! Ukraińcy, jesteśmy niezwyciężeni!” – napisał ukraiński minister obrony.