KOSZMARNE INFORMACJE! NIE ŻYJE 17 OSÓB… ZABIŁ ICH ŻYWIOŁ

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 181 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: małopolskiego (26), mazowieckiego (23), wielkopolskiego (20), śląskiego (19), lubelskiego (14), podlaskiego (11), dolnośląskiego (9), podkarpackiego (9), opolskiego (8), kujawsko-pomorskiego (7),pomorskiego (7), łódzkiego (6), lubuskiego (5), warmińsko-mazurskiego (4), świętokrzyskiego (3), zachodniopomorskiego (3). 7 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 2 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem 2 883 976/ 75 285 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Tragiczne informacje z Bangladeszu

Tragiczny bilans burzy w trakcie wesela w Bangladeszu. W łódź przewożącą gości weselnych uderzył potężny piorun. Wyładowanie zabiło 17 osób i ciężko raniło 14 kolejnych, w tym pana młodego.

Panna młoda nie była w grupie osób, w którą uderzył piorun. Do zdarzenia doszło wtedy, gdy goście schodzili z łódki, gdzie trwała zabawa, by schronić się przed nadchodzącą burzą.

– Wiem, że od 35 do 40 osób miało brać udział w przyjęciu weselnym. Wiem też, że 17 z nich zginęło na miejscu od uderzenia pioruna. W moim szpitalu znajduje się pięć z tych 17 zmarłych osób. 12 rannych weselników przyjęliśmy do szpitala na leczenie – mówił Mominul Haque ze szpitala w Chapainawabganj.

BBC podaje, że do tragedii doszło, kiedy łódź, w której płynęli pan młody i goście, dobiła do brzegu w mieście Shibganj położonym nad rzeką Karotoya. Według relacji świadków, w grupę uderzyło kilka piorunów.

Przerażeni goście weselni zaraz po przybiciu do brzegu, przystąpili do pospiesznego opuszczania łodzi. Byli o krok od ucieczki przed strasznym żywiołem. Niestety właśnie wtedy w grupę wysiadających uderzyło kilka piorunów. 17 osób zginęło na miejscu, a kilkanaście innych zostało rannych. Do tragicznych wydarzeń doszło w okolicy miasta Shibgajn w Bangladeszu.

Jak podaje BBC, już przed pięcioma laty Bangladesz uznał doziemne wyładowania atmosferyczne za klęskę żywiołową. W 2016 roku w maju na skutek porażenia piorunem zginęło ponad 200 osób. 82 z nich zmarły w ciągu jednego dnia. Zdaniem ekspertów przyczyną eskalacji burz z piorunami jest wycinka wysokich drzew, które w przeszłości przyciągały wyładowania atmosferyczne.

Dla kogo szczepienia będą obowiązkowe?

Rada Medyczna będzie zalecać obowiązkowe szczepienia różnych grup zawodowych – zapowiedział prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. walki z pandemią.

Na antenie TVN24 prof. Horban został zapytany, czy jest już decyzja, czy będą obowiązkowe szczepienia dla jakichś grup zawodowych. – Nie ma jeszcze, ale jesteśmy bardzo bliscy. Zalecenie – tak, ale jeszcze pan minister powinien przekuć to w swój komunikat lub też zalecenie co do kalendarza szczepień – odpowiedział krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych, wymieniając pięć grup zawodowych. 

– Na pewno myślimy o pracownikach ochrony zdrowia, zwłaszcza wszystkich, którzy mają kontakt z pacjentem – przekazał profesor Horban. Dopytywany, czy już można powiedzieć, że jest niemal pewne, że ta grupa zostanie objęta obowiązkowymi szczepieniami, odparł: – Tak. 

Główny doradca premiera do spraw COVID-19 mówił, że „wydaje nam się, że do rozważenia jest szczepienie nauczycieli”. Następna grupa, jak dodał, „urzędnicy, którzy mają kontakt z masowo pojawiającymi się petentami”.

W dalszej kolejności prof. Horban wymienił także pracowników sklepów, „zwłaszcza dużych” – precyzował. Dodał, że kolejna grupa to służby porządkowe.

Co sądzicie o tych zaleceniach?

Pogoda. IMGW ostrzega: Silny deszcz, burze i podtopienia. Są alerty trzeciego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że ulewne deszcze będą towarzyszyć Polakom przez cały piątek. Synoptycy zdecydowali o wydaniu ostrzeżeń pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.

Nadal obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 2. i 3. stopnia dla województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i wschodniej części Opolszczyzny. Według synoptyków wody mogą przekroczyć tam stany alarmowe i ostrzegawcze. Niewykluczone są podtopienia.

Alerty 3. stopnia wydano dla centralnej części woj. małopolskiego i niektórych powiatów woj. śląskiego. Według IMGW, intensywne opady deszczu będą powodować tam lokalnie gwałtowne wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Jak wskazano punktowo w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów mogą zostać przekroczone stany alarmowe, a w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić podtopienia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego i trzeciego stopnia dla województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i wschodniej części Opolszczyzny.

Na wymienionych obszarach — zdaniem synoptyków — poziomy wód mogą przekroczyć stany alarmowe i ostrzegawcze. Niewykluczone są kolejne podtopienia.

Czy wszystkie dzieci wrócą do szkół?

Kto wraca do szkoły od września? Uczniowie i ich rodzice obawiają się nauki w trybie zdalnym. Resorty edukacji i zdrowia szykują się na rozpoczęcie roku szkolnego w trybie stacjonarnym, ale wobec groźby czwartej fali epidemii koronawirusa na razie nie ma stu procentowej pewności, że tak się stanie.

Tylko zaszczepieni wrócą do szkoły? Minister zdrowia nie wyklucza sytuacji, że uczniowie, którzy są już zaszczepieni przeciw COVID-19 będą mogli się uczyć stacjonarnie, jeśli sytuacja będzie wymagała przejścia na tryb zdalny.

Uczniowie mają nadzieję, że rok szkolny 2021/2022 będzie dla nich łaskawszy i po wakacjach zasiądą w szkolnych ławkach, żeby rozpocząć naukę w trybie stacjonarnym. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w rozmowie z „Faktem”, że taki scenariusz jest możliwy, ale są pewne warunki.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że wracamy normalnie do szkoły. Nie wydaje się, by do końca sierpnia tak przyspieszyły zakażenia, byśmy musieli zmieniać tę decyzję – mówił w „Fakcie” minister zdrowia.

Minister zdrowia przyznaje, że nie bez znaczenia w tworzeniu kolejnych zaleceń będzie fakt, że część nastolatków jest już zaszczepiona. 

Mówimy o poziomie 25 proc. populacji. W porównaniu z innymi grupami wiekowymi to mało, ale możliwość szczepienia nastolatków została późno wprowadzona z uwagi na konieczność przeprowadzenia badań przez koncern Pfizer/Biontech. Liczymy, że szczepienia przyspieszą pod koniec wakacji

– powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia: mamy już w Polsce czwartą falę

My już faktycznie mamy czwartą falę, bo przecież te najniższe poziomy odnotowywaliśmy 3-4 tyg. temu, kiedy średnia 7-dniowa była poniżej 100, w tej chwili ona jest na stałe powyżej 100, a w zasadzie zbliża się do 200 – powiedział w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia zaznaczył, że bardziej od liczby zakażeń, martwi go trwająca wojna antyszczepionkowa.

– Przez ostatnie wydarzenia szczepienia nie idą tak dynamicznie i nie realizują dalej swego celu. I niestety będą tego dalsze konsekwencje – mówił na antenie Niedzielski.

Minister zaznaczył, że w przyszłym tygodniu obecna sytuacja oraz niedawne incydenty pod punktami szczepień będą także przedmiotem rozmów podczas spotkania Rady Ministrów. – Nieustannie prowadzę rozmowy z osobami bezpośrednio odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w Polsce, a także z samym premierem Morawieckim. Monitorujemy, jak ewoluuje agresja antyszczepionkowców – mówił dalej.

– To wszystko zaczęło się w internecie, gdzie pod hasłem wolności słowa zaczęły się szerzyć fake newsy i hasła antyszczepionkowe – dodał Niedzielski.

Minister poinformował również, że Rada Medyczna wydała rekomendację, aby rozważyć podanie trzeciej dawki szczepionki tym grupom, które są najbardziej narażone na ryzyko koronawirusa.

– Nie ma cały czas badań, które by pokazywały przyrost skuteczności, czyli pewną wartość dodaną wynikającą ze zderzenia się z nowymi mutacjami wirusa. Dopóki badania nie wykażą, że trzecia dawka, która prawdopodobnie musiałaby być zmodyfikowana nie będąc prostym powtórzeniem, będzie w lepszy sposób niż w tej chwili zabezpieczała przed nowymi mutacjami – to można powiedzieć, że wartość dodana takiej operacji jest bardzo niewielka – ocenił.

Cudowna spódnica na promocji w Lidlu

Lidl po raz kolejny zachwyca swoich klientów i wychodzi naprzeciw ich potrzebom. Tym razem coś dla kobiet, które szukają pomysłu na nowe letnie stylizacje. Ta spódnica za jedyne 39,99 zł to prawdziwy hit! 

Lidl proponuje nam spódnicę wykonaną w stu procentach z wiskozy. Model opiera się na nieco hawajskim wydźwięku. Asymetryczne wykończenie z falbanką, luźno puszczone cięcie oraz przepiękny, tropikalny wzór składają się na spódniczki, które oglądałyśmy do tej pory w disneyowskiej bajce „Lilo i Stich”. Tego typu model sprawdzi się jako dodatek do basicowego crop topu, najlepiej w kolorze bieli lub czerni oraz sandałków na obcasie, lub, w nieco bardziej „luzackiej” wersji, kulowych sneakersów.

Zapłacicie za nią 39,99 złotych.

Jeżeli szukasz długiej spódnicy na lato, ten model z Lidla jest idealny dla ciebie. Zwłaszcza że kreacja z dyskontu dostępna jest w aż dwóch wersjach kolorystycznych, więc możesz wybrać tę, która najbardziej odpowiada twojemu stylowi.