Koszmarne informacje… Nie żyje wielki Polak! Polacy we łzach…

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj. W ciągu ostatnich kilku dni odnotowany został ogromny procentowy skok ilości zakażeń.

Minister zdrowia Adam Niedzielski już zapowiedział, że najprawdopodobniej od połowy września wprowadzane będą w kraju nowe obostrzenia, a obejmą one głównie osoby niezaszczepione. Zdradził też, że może dać rodzicom uczniów gwarancję nauki stacjonarnej na zaledwie 1-2 miesiące.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 390 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: małopolskiego (58), mazowieckiego (47), lubelskiego (40), wielkopolskiego (40), łódzkiego (35), śląskiego (27), zachodniopomorskiego (22), pomorskiego (21), dolnośląskiego (19),kujawsko-pomorskiego (17), podkarpackiego (17), podlaskiego (11), opolskiego (10), świętokrzyskiego (10), warmińsko-mazurskiego (8), lubuskiego (4). 4 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu #COVID19 zmarły 2 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 5 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 2 889 412/75 367 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Nie żyje wielki Polak

Ksiądz prałat Zdzisław Sochacki, proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu zmarł w czwartek w Krakowie w wieku 67 lat. W ostatnim czasie przebywał w szpitalu. Dla upamiętnienia zmarłego w czwartek po południu zabrzmiał dzwon Zygmunt.

Informację o śmierci duchownego potwierdził rzecznik krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski.

Z żalem przyjąłem informację o nagłej śmierci ks. prałata Zdzisława Sochackiego. Spodziewaliśmy się, że dzisiaj, najpóźniej jutro, opuści szpital. Tymczasem odszedł – głęboko wierzymy – do domu Ojca – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Jak podkreślił, kapłan w ostatnim czasie cierpiał, ale się nie poddawał. Był twardym góralem, który uważał, że trzeba stać na posterunku. Tym jego posterunkiem – bardzo szczególnym – była katedra na Wawelu, jego oczko w głowie. Znał tę świątynię jak mało kto i bardzo dbał o jej wygląd, a przede wszystkim o wielkie przesłanie płynące z Wawelu dla Polski, o groby świętych, królów i o grób śp. Marii i Lecha Kaczyńskich, prezydenta RP, który wraz z małżonką i innymi członkami delegacji zginął 10 kwietnia 2010 pod Smoleńskiem – dodał.

Spoczywaj w pokoju!

Adam Niedzielski ujawnia plan na walkę z czwartą falą

Czy polscy przedsiębiorcy utrzymają firmy i wygrają w nierównej walce z czwartą falą pandemii? Minister Zdrowia Adam Niedzielski powiedział w środę (1września 2021), że obostrzeniami nie będą już obejmowane osoby zaszczepione.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski powiedział w środę (1 września 2021), że „jeśli zostaną wprowadzone obostrzenia, osoby zaszczepione nie zostaną nimi objęte”.

Adam Niedzielski nie chciał potwierdzić, czy kina lub puby będą tylko dla zaszczepionych – „trzeba się szczepić”, odpowiedział ogólnie – ale przyznał, że przyjmujący gości „będą mieli prawo sprawdzać paszporty czy certyfikaty covidowe”.

W środę wieczorem, w Polsat News minister zdrowia pytany był, czy Polskę czekają obostrzenia na wzór francuski, gdzie na przykład do restauracji wejść mogą wyłącznie osoby z certyfikatem covidowym. Zapowiedział, że i u nas właściciele punktów astronomicznych dostaną prawo weryfikowania, kto chce skorzystać z ich usług.

Będą mieli prawo sprawdzać paszporty, czy certyfikaty covidowe – powiedział.

Jeśli zostaną wprowadzone obostrzenia, osoby zaszczepione nie zostaną nimi objęte – mówił wcześniej.

Franciszek abdykuje? Zabrał głos

Świat obiegła wieść o abdykacji Franciszka, teraz duchowny oznajmił, jaka jest jego decyzja w tej sprawie.

Kilka dni temu we włoskich i argentyńskich mediach pojawiły się spekulacje dotyczące możliwej abdykacji papieża Franciszka ze Stolicy Piotrowej. W grudniu Ojciec Święty kończy 85 lat, czyli tyle, ile miał Benedykt XVI w chwili przejścia na papieską „emeryturę”.

Zwierzchnik Kościoła Katolickiego udzielił wywiadu hiszpańskiej rozgłośni radiowej Cope. Poinformował, że z jego zdrowiem jest już dużo lepiej i w pełni wrócił do sił sprzed operacji.

Teraz mam jelito krótsze o 33 centymetry – powiedział papież Franciszek, ujawniając, że na operację namówił go pielęgniarz, choć medycy doradzali kurację antybiotykową. Dodał przy tym, że cały czas bierze leki i może jeść już wszystko.

Franciszek stwierdził, że prawie dwa miesiące po zabiegu prowadzi „całkowicie normalne” życie, może „jeść wszystko” i realizować swój stały rozkład dnia.

Papież odrzucił także doniesienia o jego abdykacji, zaprzeczając, że ma takie plany.

– Nawet nie przyszło mi do głowy. Nie wiem skąd wziął się taki pomysł, że miałem złożyć rezygnację! – stwierdził.

Ostrzeżenia dla kilku województw

Najwyższy, trzeci stopień alertu wydano dla powiatów cieszyńskiego, bielskiego, żywieckiego, oświęcimskiego, wadowickiego, myślenickiego, suskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego. IMGW ostrzega na tym terenie przed intensywnymi opadami deszczu. Całkowita suma opadów może wynieść miejscami od 90 do nawet 110 l wody na mkw.

Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje z kolei we wskazanych rejonach województwa małopolskiego, konkretniej zaś w powiatach: limanowskim, nowosądeckim i gorlickim, a także w mieście Nowy Sącz. Spodziewane są opady umiarkowane, do 70 litrów na metr kwadratowy. Mieszkańcy regionu powinni dostosować swoje plany do aktualnej sytuacji pogodowej (ta może bowiem być niebezpieczna).

Pierwszy stopień ostrzeżenia meteorologicznego obowiązuje w części województwa podkarpackiego i obejmuje następujące powiaty: jasielski, krośnieński, sanocki, brzozowski, leski i bieszczadzki, a także miasto Krosno. Suma opadów na metr może wynieść nawet 50 litrów. Lokalnie może dochodzić do utrudnień w codziennym funkcjonowaniu.

Nie żyje znany polski polityk

Zmarł Roman Malinowski, architekt koalicji z Solidarnością, która zbudowała fundamenty pod rząd Tadeusza Mazowieckiego – poinformował we wtorek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

O śmierci byłego marszałka Sejmu poinformował lider PSL – Władysław Kosiniak-Kamysz.

„Zmarł Roman Malinowski, architekt koalicji z Solidarnością, która zbudowała fundamenty pod rząd Tadeusza Mazowieckiego. Od zawsze związany z ruchem ludowym, był marszałkiem Sejmu, posłem, ministrem i wicepremierem. Rodzinie i Bliskim składam najszczersze kondolencje” – przekazał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Roman Malinowski pełnił mandat posła na Sejm PRL VII, VIII i IX kadencji (1976–1989). W czasie IX kadencji (1985–1989) był marszałkiem Sejmu. Od kwietnia 1980 do listopada 1985 był wicepremierem, a od kwietnia do października 1980 ministrem przemysłu spożywczego i skupu. W latach 1981–1989 pełnił funkcję prezesa ZSL.

Spoczywaj w pokoju!

Adam Niedzielski podczas konferencji ogłosił ważną decyzję

Trwa konferencja prasowa premiera Morawieckiego wraz z ministrami. Adam Niedzielski ogłosił świetną informację dla uczniów, którzy swoją przyszłość chcą poświęcić medycynie.

Zwiększamy w tym roku limit przyjęć na studia na kierunki medyczne o blisko 600 osób, które za kilka lat wesprą system — powiedział Adam Niedzielski. 

Jest to bardzo dobra wiadomość dla wielu uczniów, którzy marzą o studiowaniu tego tak trudnego i ważnego kierunku!

Od 1 września koniec z maseczkami?

Zgodnie z rozporządzeniem premiera, ograniczenia i restrykcje wprowadzone w Polsce z powodu COVID-19 mają obowiązywać do 31 sierpnia 2021 roku. Na dzień przed końcem lockdownu przepisów, które miałyby go przedłużyć, nie ma. Czy to oznacza koniec obostrzeń?

We wtorek 31 sierpnia możemy więc spodziewać się pilnej konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i/lub premiera Mateusza Morawieckiego, z której dowiemy się, co dalej. Trudno spodziewać się, by rząd zrezygnował z obostrzeń, wszak już zapowiedzieli wprowadzanie lokalnych ograniczeń w zależności od poziomu zaszczepienia społeczeństwa, a nawet straszyli rozwiązaniami francuskimi.

„Obowiązuje do 31 sierpnia” – taką adnotację można znaleźć na rządowej stronie przedstawiającej zasady lockdownu wprowadzonego przez rząd.

Co dalej, zobaczymy prawdopodobnie już dziś.

Duże zmiany w przepisach

Od poniedziałku strażnicy miejscy i gminni mogą nakładać mandaty za wykroczenia, które popełniają użytkownicy hulajnóg elektrycznych. Nowo wprowadzone przepisy obowiązują również rowerzystów. Aby uniknąć finansowej kary, trzeba wiedzieć m.in., kiedy można korzystać z chodnika i z jaką maksymalną prędkością poruszać się po nim.

Nieznajomość prawa nie zwalnia z mandatów, dlatego lepiej zapoznać się z nowymi przepisami dotyczącymi hulajnóg elektrycznych. Przez długi czas poruszanie się na tych urządzeniach nie było uregulowane prawnie. Resort wprowadził pierwszeństwo pieszego w stosunku do kierującego hulajnogą elektryczną poruszającego się po części infrastruktury przeznaczonej dla ruchu pieszych.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 30 sierpnia 2021 r. Od tego momentu straż miejska będzie mogła nakładać mandaty nie tylko na osoby zbyt szybko poruszające się po chodniku na jednokołowcach czy hulajnogach elektrycznych, ale także rowerzystów jadących z nadmierną prędkością.

„Art. 86a. Kto, kierując rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo poruszając się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch na chodniku lub drodze dla pieszych, nie porusza się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego lub nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu, podlega karze grzywny albo karze nagany” – czytamy w przepisie.

Andrzej Duda podjął decyzje

Rozpoczęcie roku szkolnego, a tym samym zajęć w formie stacjonarnej, już w najbliższą środę. Uczniowie, rodzice, nauczyciele, a także politycy zastanawiają się jednak czy – w związku z prawdopodobnie zbliżającą się czwartą falą pandemii – szkoły gotowe są na ponowne wprowadzenie ewentualnych ograniczeń.

Andrzej Duda zainteresował się sytuacją i podjął decyzje.

Tuż przed powrotem uczniów do szkół Andrzej Duda chce otrzymać informacje dotyczące szczepień nauczycieli oraz sprawdzić, jak szkoły i uczelnie są zabezpieczone przed czwartą falą koronawirusa. 

– Pan prezydent chce poznać szczegóły dotyczące przygotowań do nowego roku szkolnego oraz roku akademickiego. Otrzyma też informacje na temat perspektyw związanych z nauką stacjonarną oraz nadrabiania zaległości przez uczniów szkół – powiedział w rozmowie z Onetem jeden z polityków PiS. 

Przemysław Czarnek potwierdził w piątek podczas konferencji informację o zwołaniu przez prezydenta Andrzeja Dudy Rady Gabinetowej.

– Myślę, że pan prezydent będzie chciał poznać z pierwszej ręki od ministra edukacji i nauki stan przygotowania do nowego roku szkolnego, być może także roku akademickiego – podkreślił.

– Pan prezydent ma takie konstytucyjne uprawnienia zwołania Rady Gabinetowej, która nie posiada kompetencji Rady Ministrów, ale ma przede wszystkim funkcje informacyjne. Głowa państwa zawsze może zapoznać się ze wszystkimi szczegółami w każdej sprawie ważnej dla państwa polskiego. W tym wypadku zapewne pan prezydent będzie chciał poznać szczegóły przygotowań do 1 września – dodał szef MEiN.