Koszmarne wieści… Nie żyje aktor grający m.in w “M jak miłość”, “Klan” [*]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj (10.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 7 785 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1513), małopolskiego (1038), śląskiego (945), dolnośląskiego (671), pomorskiego (563), wielkopolskiego (548), łódzkiego (421), podkarpackiego (349), zachodniopomorskiego (300),kujawsko-pomorskiego (275), lubelskiego (256), opolskiego (250), warmińsko-mazurskiego (194), świętokrzyskiego (174), lubuskiego (169), podlaskiego (55) 64 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 14 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 4 220 984/99 761 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Nie żyje Przemysław Gąsiorowicz

Nie żyje Przemysław Gąsiorowicz. Aktor zginął w wypadku samochodowym 8 stycznia na obwodnicy Lubartowa. Był w drodze na pogrzeb swojego kolegi po fachu Witolda Kopcia. Miał 43 lata.

To znany aktor lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy. Artysta grał również w wielu filmach i serialach („Klan”, „Samo życie”, „Pierwsza miłość”, „Plebania”, „M jak miłość”, „Pitbull”, „Na sygnale”). 

“Z głębokim żalem zawiadamiamy o tragicznej śmierci naszego Przyjaciela, Aktora Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Przemysława Gąsiorowicza. Łączymy się w bólu z Rodziną i Bliskimi Przemka. Człowiek nigdy nie jest gotowy na taki scenariusz… Potrzeba ciszy na scenie i w ludzkich sercach… Dyrektor oraz Pracownicy Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie” [pisownia oryginalna] – napisano na Facebooku teatru. Niedawno, bo 26 listopada 2021 roku Przemysław Gąsiorowicz został wyróżniony nagrodą specjalną Festiwalu Teatrów Niewielkich.

Przemysław Gąsiorowicz miał w sobotę jechać na pogrzeb kolegi z teatru. “4 stycznia dotarła do mnie bardzo zaskakująca i przykra wiadomość…” – pisał na profilu w środę w związku ze śmiercią związanego z lubelskim Teatrem im. Juliusza Osterwy aktora Witolda Kopcia. “Dopiero co pożegnałam jednego kolegę aktora, a już kolejna tragedia…” – napisała natomiast w mediach społecznościowych aktorka Hanka Brulińska.

400 plus od rządu już od kwietnia

Polski Ład, który wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku, wprowadził kilka nowych świadczeń dla rodzin. Rodzice skorzystają m.in. z dodatkowych pieniędzy w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Zasady nowego programu zwanego roboczo 400 plus są proste. Rodzice otrzymają 400 zł co miesiąc na żłobek czy klub dziecięcy. Środki trafią do wybranej placówki, rodzice nie otrzymają ich do ręki. ZUS prześle do placówki tylko kwotę należną i środki nie będą przekazywane na następny miesiąc. Oznacza to, że jeżeli opieka nad dzieckiem wynosić będzie 350 zł miesięcznie, ZUS pokryje właśnie tę kwotę.

Rodzice, którzy nie będą mogli pobierać 500 plus lub 1000 plus w ramach RKO, załapią się na dofinansowanie żłobka lub pobytu dziecka w klubie dziecięcym. Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który od 1 stycznia 2022 roku odpowiedzialny będzie za wypłatę nowych świadczeń, wnioski o takie dopłaty można będzie składać od 1 kwietnia 2022 roku.

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, ale nie więcej, niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc – wskazała w odpowiedzi dla PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Wojciech Boratyński nie żyje. Dziennikarz miał 34 lata

Wojciech Boratyński nie żyje. 34-latek związany był zawodowo m.in. z „Super Expressem”, Radiem Zet i Polsat News. Informację przekazał se.pl.

Wojciech Boratyński kilka dni temu trafił do szpitala w związku z chorobą neurologiczną. Dziennikarz.  Zmarł w nocy z czwartku na piątek w wieku 34 lat – przekazał branżowy portal WirutalneMedia.pl

„Zapamiętaliśmy Wojtka jako człowieka nieszablonowego, pełnego wielu nietuzinkowych pomysłów, ale też niezwykle kompetentnego i pełnego zdrowej pasji. Mimo młodego wieku był dziennikarzem w starym stylu – w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Lubił drążyć temat, poznać różne opinie, sprawdzić informację w kilku źródłach…” – przekazano na stronie „Super Expressu”.

Nie żyje aktorka Teresa Aksinowicz.

Nie żyje Teresa Aksinowicz-Jander, aktorka teatralna, znana widzom także z epizodycznych ról serialowych. Miała 67 lat. O jej śmierci poinformował syn w pożegnalnym wpisie na Instagramie.

Z głębokim żalem i smutkiem chciałbym przekazać tę smutną i szokującą wiadomość, ale moja kochana mama Teresa Aksinowicz-Jander odeszła dziś. Razem z jej kochającym mężem jesteśmy w żałobie po tej stracie. Będziemy informować, co dalej. Na razie sami nie wiemy. Kocham cię, mamo na zawsze i wszędzie

Odejście Teresy Aksinowicz Jander skomentowała także agencja aktorska Edwin Film, która współpracowała z kobietą. 

Dzisiaj świat się zatrzymał dla niej, ale także i dla nas. I całej społeczności aktorskiej. Tereska odeszła w dniu 6 stycznia 2022 roku, podążając za konnym orszakiem Trzech Króli. Taki oto dzień sobie wybrała na pożegnanie z ziemskim życiem. […] Wiadomość przyjmujemy z niedowierzaniem, szokiem, bólem i poczuciem ogromnej straty zarówno w życiu osobistym, jak i artystycznym. Wyrazy współczucia dla syna Konrada i męża Lutza – podano.

Spoczywaj w pokoju [*]