Koszmarne wieści obiegły polskie media! NIE ŻYJĄ 273 OSOBY… KOSZMAR [*]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj (05.11). W ciągu ostatnich kilku dni odnotowany został ogromny procentowy skok ilości zakażeń oraz zgonów.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 18 550 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (3872), lubelskiego (1913), śląskiego (1704), łódzkiego (1291), dolnośląskiego (1208), wielkopolskiego (1152), małopolskiego (1124), podlaskiego (1056), pomorskiego (1006),zachodniopomorskiego (931), podkarpackiego (795), kujawsko-pomorskiego (705), warmińsko-mazurskiego (697), opolskiego (364), świętokrzyskiego (307), lubuskiego (271). 154 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 76 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 193 osoby.

Liczba zakażonych koronawirusem 3 143 725/ 78 250 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Od jutra rano wstrzymany ruch graniczny

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej od wtorku, od godz. 7 rano do odwołania zawieszony zostanie ruch graniczny na drogowym przejściu w Kuźnicy; zarówno osobowy, jak i towarowy – poinformowała w poniedziałek straż graniczna.

Do zamknięcia przejścia granicznego w Kuźnicy odniósł Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA. „Jutro zamykamy przejście graniczne w Kuźnicy ze względów bezpieczeństwa. Nie chcemy, by w pobliżu tak dużej grupy migrantów odbywał się ruch graniczny. Z Białorusią mamy trzy przejścia graniczne. Przez każde takie przejście docierają towary. Zamknięcie jednego z nich można więc traktować także jako pewien rodzaj sankcji gospodarczej” – powiedział w programie „Gość Wydarzeń” Wąsik.

Wiceszef MSWiA dodał również, że na 11 listopada przewidywany jest duży szturm na granicy. „Strona białoruska bacznie obserwuje to, co się dzieje w Polsce. Przewidujemy więc, że do dużego szturmu może dojść 11 listopada, kiedy szykowane są duże manifestacje w naszym kraju” – stwierdził.

Obowiązkowa kwarantanna dla niezaszczepionych?

Trzeba przywrócić kwarantannę dla osób zaszczepionych, które miały bliski i długotrwały kontakt z osobą chorą na Covid-19, albo wprowadzić dla nich obowiązkowe testy – postuluje dr Paweł Grzesiowski, doradca Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw Covid-19. Resort zdrowia jednak odpowiada, że nie planuje takich regulacji.

Osoby w pełni zaszczepione są zwolnione z odbywania kwarantanny, nie planujemy zmian w tym obszarze – zapowiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Nie myślimy o takich rozwiązaniach. Wiemy, to wynika z badań, że osoby, które są zaszczepione, mają zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia i mniejsze prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu. Cały czas monitorujemy zgony, monitorujemy hospitalizacje pod kątem tego, jaki jest udział osób zaszczepionych w tych grupach – powiedział minister.

Dr Grzesiowski przekonuje, że dominujący wariant Delta koronawirusa jest bardziej agresywny, szybciej się przenosi i zaszczepieni, choć sami nie chorują ciężko, to mogą rozsiewać wirusa. Zwłaszcza, jeżeli minęło pół roku od ich szczepienia i gdy mają długotrwały kontakt z chorą osobą. To w tej chwili widzimy. Członkowie rodzin, które chorują, przenoszą wirusa, mimo że pozostali są zaszczepieni – zaznacza.

Osoba zaszczepiona, która jest zwolniona z kwarantanny i testowania, mając lekkie objawy, może iść do pracy i przekazywać wirusa dalej.

Rzecznik rządu zapowiedział zebranie sztabu kryzysowego

W związku z wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej o godz. 13 odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, szefów MSWiA, MON oraz przedstawicieli właściwych służb – przekazał rzecznik rządu.

Müller opublikował informację na Twitterze.

– W związku z wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej o godz. 13.00 odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz przedstawicieli właściwych służb – podał rzecznik rządu.

Sztab kryzysowy związany jest z trudną sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Informacje o ogromnej grupie migrantów zbliżających się do Polski pojawiały się już w weekend. Z nagrań udostępnionych w sieci przez polityków i dziennikarzy wynika, że sytuacja znacząco się pogarsza. Białoruski dziennikarz informował wcześniej, że w Mińsku „prawie nie ma już migrantów”, którzy od dłuższego czasu koczowali na ulicach. „Wygląda na to, że KGB Łukaszenki, planuje kolejną operację z wykorzystaniem ludzi jako żywych tarcz, taki Usnarz 2.0” – napisał prezydencki minister Jakub Kumoch.

Nie żyje znana polska artystka

Joanna Bruzdowicz-Tittel, polska kompozytorka, pianistka i krytyk muzyczny, Dama Orderu „Polonia Restituta”, zmarła 3 listopada we Francji, gdzie mieszkała i tworzyła od 50 lat. O śmierci artystki poinformowała PAP w piątek jej synowa Dobromiła Skalska.

-Zmarła w wieku 78 lat, w swoim studiu muzycznym w Taillet, we francuskich Pirenejach. Pozostawiła trzech synów: Marka, Jana i Jörga oraz czworo wnucząt — poinformowała synowa gwiazdy Dobromiła Skalska.

Spoczywaj w pokoju

Katastrofa lotnicza w Brazylii

Katastrofa lotnicza w Brazylii. Potwierdzono, że tragicznie zginęła popularna piosenkarka i laureatka nagrody Grammy Marília Mendonca. Jaka była przyczyna katastrofy?

W piątek 5 listopada 26-letnia brazylijska piosenkarka Marilia Mendonca była w drodze na koncert. Samolot, którym podróżowała wokalistka wraz z wujem oraz producentem, rozbił się pomiędzy rodzinnym miastem piosenkarki — Goiania a małym miastem Caratingą położonym na północ od Rio de Janeiro.

Piosenkarka Marilia Mendonca zginęła w katastrofie lotniczej. Samolot, którym leciała, rozbił się w jednej z wsi w południowo-wschodnim brazylijskim stanie Minas Gerais. Wśród ofiar jest również wuj artystki, jej producent oraz dwóch członków załogi. Rozpoczęto dochodzenie w celu ustalenia przyczyn katastrofy.

Przyczyny katastrofy są nadal ustalane, ale Minas Gerais Electric Company (CEMIG) poinformowało, że samolot prawdopodobnie uderzył w kabel na umieszczony wieży elektrycznej należącej do ich przedsiębiorstwa.

Nie żyje znany aktor

Nie żyje wybitny, brytyjski aktor Lioner Blair. Agent artysty podał, że zmarł wczesnym rankiem w czwartek, w otoczeniu swojej rodziny. Przyczyna śmierci nie została podana do informacji publicznej. Miał 92 lata.

Aktor, prezenter telewizyjny i tancerz Lionel Blair zmarł w wieku 92 lat. Jego kariera sceniczna i filmowa trwała osiem dekad.

Dożył bardzo dojrzałego wieku, był kochany przez rodzinę i myślę, że zmarł w ich towarzystwie, co jest piękne – powiedział jego agent.

To właśnie taniec był jego pierwszą, zawodową pasją. Uchodził za jednego z najbardziej utalentowanych samouków w historii tej dziedziny. Jak wielokrotnie miał przyznawać, jego inspiracją w dzieciństwie był Fred Astaire oraz Ginger Rogers.

Spoczywaj w pokoju [*]

Kolejne loterie, w których można wziąć udział po zaszczepieniu się

Trzy tony węgla są jedną z nagród w loterii szczepionkowej zorganizowanej w Kraju Chabarowskim, w azjatyckiej części Rosji. Władze lokalne zapewniają, że loteria przygotowana we współpracy z rejonowym szpitalem, zmotywowała mieszkańców i liczba chętnych do szczepień na Covid-19 wzrosła.

– Wszystko zrobiliśmy własnymi siłami, dlatego nagrody nie są takie wielkie wielkie, ale są ważne – portalowi dzisiajKhv.ru przedstawicielka administracji Anastazja Sacharowa.

Szpital rejonowy zaoferował m.in. talon na usługę stomatologiczną nie obowiązkową zgłoszenie i na badania lekarskie dla kierowców. Kolejne nagrody to np. abonament na pół roku do rejestracji w witrynie rejonu – Perejasławce czy kuchenka mikrofalowa. Główną nagrodą są trzy tony węgla.

Losowanie szczęśliwców odbędzie się na początku grudnia. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w Internecie.

Czy powróci nauka zdalna?

W ponad 2,7 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych odbywają się już lekcje zdalne lub w trybie mieszanym – wynika z raportu Ministerstwa Edukacji i Nauki w czwartek 4 listopada.

Najrzadziej utrudnienia pojawiają się w przedszkolach, gdzie wskaźnik tradycyjnie działających placówek wyniósł w czwartek 97,9 proc.

Widać, że IV fala epidemii się rozpędza. W połowie przyszłego tygodnia zobaczymy, czy nowych zakażeń przybędzie po dniach wolnych związanych ze Wszystkimi Świętymi. Trzeba się tego niestety spodziewać – zaznaczył wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zapytany, czy epidemia wymknęła się spod kontroli, jak wskazują niektórzy eksperci wiceminister powiedział, że nie podziela takiego zdania.

– Nie zgadzam się z tym. Mamy w tej chwili więcej przyjęć do szpitali, co jest efektem większej liczby zakażeń. Mamy wszędzie zachowany w tej chwili zapas łóżek dla pacjentów z COVID-19. Na dzisiaj jest to prawie 14 tys. przygotowanych łóżek, z czego zajętych mamy niespełna 8,8 tys. – wyliczył.