KOSZMARNE WIEŚCI… ZMARŁ WYBITNY POLSKI SPORTOWIEC… MIAŁ TYLKO 37 LAT

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj (21.12).

Oto dzisiejszy wpis:

Mamy 13 806 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1761), śląskiego (1650), wielkopolskiego (1563), dolnośląskiego (1187), małopolskiego (1108), kujawsko-pomorskiego (990), pomorskiego (929), łódzkiego (913),zachodniopomorskiego (768), warmińsko-mazurskiego (590), lubelskiego (532), podkarpackiego (458), opolskiego (355), świętokrzyskiego (338), lubuskiego (306), podlaskiego (212). 146 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 132 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 406 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 3 982 257/ 92 052 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Nie żyje Michał Rokicki. Polski pływak, olimpijczyk z Pekinu zmarł w wieku 37 lat.

Michał Rokicki zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek. Dotychczas nikt nie podał przyczyny śmierci 37-letniego pływaka. 

“Z głębokim żalem informujemy, że zmarł Michał Rokicki – pływak, wychowanek raciborskiego ZSOMS i Victorii Racibórz, zawodnik AZS AWF Warszawa, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, olimpijczyk” – czytamy w komunikacie związku.

Urodzony w Raciborzu Michał Rokicki zmarł w nocy z niedzielę na poniedziałek.

Nieznane są przyczyny śmierci pływaka.

Spoczywaj w pokoju [*]

Kiedy może zaatakować piąta fala? Minister zdrowia zabrał głos

– Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji – mówił w poniedziałek, 20 grudnia, na antenie Wirtualnej Polski minister zdrowia Adam Niedzielski. – Informacje, które napływają z całego świata dotyczące omikrona, w kontekście tej sytuacji epidemicznej stanowią bardzo poważne zagrożenie – dodał.

Premier Izraela Naftali Benet powiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej, że w kraju rozpoczęła się piąta fala epidemii koronawirusa i zarekomendował pracę z domu oraz namawiał do szczepienia dzieci.

Warianty Omikronu, „stanowią bardzo poważne zagrożenie”. Do tej pory w Polsce zidentyfikowano siedem przypadku zakażeń tym wariantem, ale zapewne jest ich więcej. – Patrząc na fale, które mamy za sobą, i falę, która trwa, nigdy nie było takiej krytycznej sytuacji, żebyśmy musieli startować z tak wysokiego poziomu. Spadki są w porywach do 20 proc. z tygodnia na tydzień, ale zdecydowanie to musi dziać się szybciej, bo jest bardzo poważne ryzyko, że Omikron, który wywoła V falę, wystartuje z bardzo wysokiego poziomu. Jeżeli by to się zaczęło dziać na przykład teraz, gdy mamy 23,5 tys. hospitalizacji, to niestety nasza służba zdrowia mogłaby tego nie wytrzymać – powiedział Niedzielski.

Posłowie przyjęli lex TVN

Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu noweli ustawy o radiofonii i telewizji. To oznacza, że tzw. „lex TVN” został przyjęty. Teraz decyzja będzie należeć do prezydenta Andrzeja Dudy.

– Pan prezydent podejmie decyzję, kiedy nadejdzie stosowny czas. Kiedy? Czekamy, aż ustawa wpłynie na biurko pana prezydenta – poinformował Wirtualną Polskę prezydencki minister Paweł Szrot. Jak zaznaczył, to jedyny komunikat, jaki Pałac Prezydencki wyda w tej sprawie.

Ustawa znana jako lex TVN została przyjęta przez Sejm. Stało się tak za sprawą odrzucenia senackiego weta w sprawie tej ustawy. Głosowało 452 posłów. Za było 229 posłów, przeciw 212, a 11 się wstrzymało.

David J. Watson został znaleziony martwy w swoim domu

David J. Watson nie żyje. Był legendą brytyjskiej edycji programu „Mam talent”, w której wystąpił aż dwanaście razy. 62-letni komik został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu w Altrincham (północno-zachodnia Anglia). Policja bada przyczyny jego śmierci.

Jesteśmy głęboko zasmuceni wiadomością o śmierci Davida J. Watsona. David był bardzo lubianą częścią „Mam talent”. Co roku wnosił radość i serce do naszego programu. Przesyłamy kondolencje wszystkim jego przyjaciołom i rodzinie– napisano w mediach społecznościowych.

– Po prostu uwielbiam być w tym programie. Czuje się dobrze w telewizji, ponieważ jestem rozpoznawalny w Trafford Center i ludzie proszą mnie o selfie. Jestem zachwycony z tego powodu – mówił David w jednym z wywiadów.

Pomimo wielkiej sympatii widzów, David J. Watson ani razu nie zdobył głosów jury. Dopiero gdy wziął udział w „Mam talent” po raz ostatni, awansowali go do drugiego etapu. Prywatnie 62-letni gwiazdor programu pracował w brytyjskiej służbie zdrowia.

Uwaga na oblodzenia na drogach

Drogi na południowych krańcach Polski w ciągu najbliższej nocy i o poranku w piątek mogą być śliskie. IMGW wydał ostrzeżenia przed oblodzeniem.

Weekendowa prognoza pogody obfituje w opady śniegu. IMGW już w czwartek postanowiło ostrzec mieszkańców konkretnych regionów kraju.

Meteorolodzy przewidują, że od czwartkowego poranku na południu kraju występować będą oblodzenia. Niebezpiecznie na drogach ma być aż do piątku do godziny 7:30.

Z kolei na piątek 17 grudnia IMGW zapowiada intensywne opady śniegu. Ostrzeżenie pierwszego stopnia zostało wydane również dla województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, obejmuje jednak już nieco większy obszar. Na trudne warunki pogodowe w związku z opadami śniegu w ten dzień powinni uważać mieszkańcy powiatów: cieszyńskiego, bielskiego, żywieckiego, oświęcimskiego, wadowickiego, myślenickiego, suskiego, nowotarskiego, limanowskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego, gorlickiego, jasielskiego, krośnieńskiego, brzozowskiego, sanockiego, bieszczadzkiego i leskiego. 

Jacek Nizinkiewicz w szpitalu.

Znany polski dziennikarz trafił do szpitala z powodu bardzo poważnej choroby. Potwierdził w mediach społecznościowych, że cierpi na zapalenie opon mózgowych.

Na profilu dziennikarza Jacka Nizinkiewicza 11 grudnia został opublikowany niepokojący wpis. „Pojawiają się pytania, a nie mam siły odpisywać, a tym bardziej teraz rozmawiać. Wylądowałem w szpitalu” – przyznał redaktor „Rzeczpospolitej”. „Nie wyglądam dobrze. Szybko się nie zobaczymy, prędzej usłyszymy. Będzie dobrze, choć jeszcze nie jutro” – podkreślił.

Wczoraj jednak dziennikarz uspokoił swoich czytelników kolejnym, optymistycznym wpisem.

„Dziękuje za wsparcie! Lekarze mówią, że miałem szczęście, że było wolne łóżko, a oddział zakaźny nie jest cały covidowy (1/2 zajmują antyszczepionkowcy), bo w domu bym się nie wyleczył z tak ciężkiego przebiegu ospy i zapalenia opon mózgowych. Uważajcie na siebie i szczepcie się!” – zaapelował.

Sprawdzanie szczepień przez pracodawcę od stycznia?

Jest poselski projekt pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony na COVID-19; sam się za nim opowiadam; to prawo do bezpiecznej pracy dla pracowników – mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Projekt nowelizacji ustawy zakłada również m.in. możliwość wykonywania przez pracownika nieodpłatnych testów.

Ta ustawa została wczoraj złożona, liczę na to, że w tym tygodniu zostanie przegłosowana, później Senat, więc liczę na to, że to początek stycznia to jest realna dataoznajmił – Piotr Müller w radiu ZET.

Podczas prac nad rządową wersją ustawy brano pod uwagę nawet możliwość wysyłania niezaszczepionych pracowników na bezpłatne urlopy. Ministerstwo Zdrowia miało już nawet opracowane certyfikaty, jakie byłyby okazywane pracodawcy, z powodu wewnętrznych tarć i silnej pozycji w PiS przeciwników szczepień ustawa przepadła.

Uważacie, że to dobre kroki?

Premier: Jak nisko potrafią upaść niektórzy politycy

Wczoraj (14 grudnia) wieczorem przed Sejmem doszło do skandalicznych scen. W proteście przeciwko obostrzeniom i paszportom covidowym uczestniczyli posłowie Konfederacji. Prezentowali transparenty nawiązujące do Holokaustu.

Premier Morawiecki dziś postanowił na to zareagować.

„W ciągu niespełna 5 lat istnienia zginęło tam od 1.1 do 1.5 miliona ludzi – dzieci, kobiet, mężczyzn, starych i młodych. Tyle osób Niemcy zamordowali w obozie koncentracyjnym Auschwitz na terenie Generalnej Guberni. Napis umieszczony przy wjeździe do obozu jest jednym z najświętszych obrazów symbolizujących niemieckie okrucieństwo, barbarzyństwo i zbrodnie II wojny światowej. Sceny spod Sejmem Rzeczypospolitej Polskiej z prześmiewczym wykorzystaniem niemieckiego hasła, które w swoim zamierzeniu samo miało być szyderstwem z milionów ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych, są dramatycznym i mrocznym obrazem tego, jak nisko potrafią upaść niektórzy politycy i protestujący w bezmyślnej, antyszczepionkowej retoryce” – napisał na Facebooku premier.

W dalszej części wpisu premier apelował o szacunek do ofiar: „Szanowni Państwo! Z szacunku dla ofiar niemieckich zbrodni, z szacunku dla Polski, dla historii i tych, którzy zginęli, żebyśmy dziś mogli w ogóle prowadzić spory w ojczystym języku pod polskim Parlamentem bardzo proszę, byśmy nigdy nie zniżali się do takiego poziomu debaty”.