KOSZMARNY ATAK! POTĘŻNA EKSPLOZJA W UKRAINIE. “PILNA EWAKUACJA LUDNOŚCI”!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (25.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 16 724 (w tym 1 728 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2725), wielkopolskiego (2220), kujawsko-pomorskiego (1787), dolnośląskiego (1243), zachodniopomorskiego (1218), śląskiego (1134), pomorskiego (916),lubuskiego (848), małopolskiego (841), łódzkiego (831), lubelskiego (763), warmińsko-mazurskiego (734), świętokrzyskiego (466), opolskiego (338), podlaskiego (319), podkarpackiego (248).93 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 51 osoby zmarły z powodu #COVID19, 147 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Duża eksplozja składu ropy

Gazeta “Ukraińska Prawda” pisze, powołując się na świadków, że siły rosyjskie zaatakowały Wasylków pociskami rakietowymi. W mieście wybuchły pożary, które są widoczne nawet z oddalonego o 20 km Kijowa.

Celem ataku był lokalny skład ropy. Konieczna jest pilna ewakuacja miejscowej ludności — informował dziennikarz The Kyiv Independent.

Poniżej filmik z olbrzymiego pożaru:

Rosja zamyka przestrzeń powietrzną dla samolotów z Polski

Państwowy urząd Rosawiacja poinformował, że Rosja zamyka przestrzeń powietrzną dla Polski, Czech i Bułgarii. Rejsy z tych krajów będą się odbywać tylko na podstawie specjalnego zezwolenia urzędu bądź MSZ Rosji. Jest to odpowiedź na ten sam ruch wcześniej, kilku innych europejskich krajów.

Polska Czechy i Bułgaria zamknęły w piątek przestrzeń powietrzną dla wszystkich rosyjskich samolotów. W sobotę uczyniły to Łotwa i Estonia i Litwa

Litewski minister podkreślił, że trzy kraje bałtyckie chcę jednocześnie zamknąć przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Ostateczna decyzja ma zapaść jeszcze w sobotę.

– Estonia przyłącza się do polskiej inicjatywy i zakazuje wszystkim rosyjskim liniom lotniczym korzystania z naszej przestrzeni powietrznej. Wzywam naszych kolegów w krajach bałtyckich, aby zrobili to samo, aby odciąć Rosję od europejskiej przestrzeni powietrznej – oznajmił w sobotę portalowi ERR Taavi Aas, estoński minister gospodarki i infrastruktury.

Prezydent Ukrainy: Będziemy walczyć do samego końca!

W opublikowanym w internecie kolejnym nagraniu wideo dziękował wszystkim politykom, którzy zabiegają na arenie międzynarodowej o wsparcie dla jego kraju. Poinformował między innymi, że prezydenci Azerbejdżanu i Turcji zaproponowali mu zorganizowanie rozmów z Rosją.

Wołodymyr Zełenski wyraził też wdzięczność za działania na rzecz odcięcia Rosji od systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Ponownie zapewnił, że Ukraińcy będą walczyć do końca:

– Walczymy. Jestem pewien, że widzicie to w wiadomościach. I chcę wam powiedzieć jedno: będziemy walczyć tak ciężko, jak potrzebujemy, aby wyzwolić kraj – powiedział Wołodymyr Zełenski.

– Jeśli w schronach rodzą się już dzieci, nawet gdy ostrzał trwa, to wróg nie ma szans w tej wojnie – powiedział Wołodymyr Zełenski w swoim najnowszym wystąpieniu. Przywódca nawiązał do doniesień agencji UNIAN, mówiących, że 25 lutego w Kijowie podczas ostrzału w jednym ze schronów urodziło się dziecko.

Wielki zwrot Niemiec? Po raz pierwszy dały pozwolenie na wysłanie broni Ukrainie

Holandia chciała przekazać granatniki zakupione od Niemiec. Umowa kupna skonstruowana była jednak w ten sposób, że by je sprzedać lub oddać, potrzebna jest zgoda Niemiec. Niemcy jednak sukcesywnie odmawiali.

Niemcy upoważniły Holandię do wysłania Ukrainie 400 granatników rakietowych, aby pomóc w walce z rosyjskimi najeźdźcami.

To według brukselskiego portalu oznacza gwałtowną zmianę w polityce wojskowej Berlina w obliczu nacisków ze strony sojuszników UE i NATO.

Zmiana stanowiska Niemiec następuje w momencie, gdy liczni zachodni sojusznicy mobilizują się i wysłają Ukrainie więcej broni, amunicji, a nawet systemów obrony przeciwlotniczej.

Przed sobotnim zwrotem sytuacji wysocy rangą urzędnicy ukraińscy od tygodni skarżyli się na brak zgody Niemiec na transport broni w celu wzmocnienia obrony Ukrainy.