MORAWIECKI PRZEKAZAŁ DRUZGOCĄCE WIEŚCI… NIE ŻYJE LEGENDA [*]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj (21.12).

Oto dzisiejszy wpis:

Mamy 13 806 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1761), śląskiego (1650), wielkopolskiego (1563), dolnośląskiego (1187), małopolskiego (1108), kujawsko-pomorskiego (990), pomorskiego (929), łódzkiego (913),zachodniopomorskiego (768), warmińsko-mazurskiego (590), lubelskiego (532), podkarpackiego (458), opolskiego (355), świętokrzyskiego (338), lubuskiego (306), podlaskiego (212). 146 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 132 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 406 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 3 982 257/ 92 052 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Zmarł Andrzej Rozpłochowski

Odszedł Andrzej Rozpłochowski – legendarny człowiek Solidarności.

Informację o śmierci działacza przekazali nie tylko jego znajomi, ale także premier Mateusz Morawiecki.

Kilka tygodni temu, po zakażeniu koronawirusem, w ciężkim stanie trafił do szpitala. Miał 71 lat.

-Ciężko się odbiera takie wiadomości, jak ta o śmierci Andrzeja Rozpłochowskiego. Stoczył ciężką walkę z koronawirusem i niestety dzisiaj ją przegrał. Bez niego trudno sobie wyobrazić Solidarność na Śląsku. Bez niego trudno też wyobrazić sobie Solidarność w ogóle. Dzielny, prawy człowiek, który miał istotny wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Spoczywaj w Pokoju — napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki

O śmierci legendarnego działacza Solidarności poinformowali w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych jego znajomi, a także m.in. portal niezależna.pl.

Spoczywaj w pokoju [*]

Czy zostaną wprowadzone kolejne ograniczenia na Święta Bożego Narodzenia?

Rzecznik prasowy rządu był we wtorek gościem Trójki Polskiego Radia.

Do stycznia nie planujemy modyfikacji obecnych obostrzeń związanych z COVID-19 – powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że wczoraj odbyło się posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

„Obecne obostrzenia uwzględniają fakt, że pojawił się omikron, natomiast jeśli by się liczba zachorowań zwiększała, będziemy decydować o dalszych obostrzeniach, ale one i tak są poważne, bo 30 procent limitu to jest znaczący limit” – powiedział Müller.

Nie żyje Michał Rokicki. Polski pływak, olimpijczyk z Pekinu zmarł w wieku 37 lat.

Michał Rokicki zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek. Dotychczas nikt nie podał przyczyny śmierci 37-letniego pływaka. 

„Z głębokim żalem informujemy, że zmarł Michał Rokicki – pływak, wychowanek raciborskiego ZSOMS i Victorii Racibórz, zawodnik AZS AWF Warszawa, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, olimpijczyk” – czytamy w komunikacie związku.

Urodzony w Raciborzu Michał Rokicki zmarł w nocy z niedzielę na poniedziałek.

Nieznane są przyczyny śmierci pływaka.

Spoczywaj w pokoju [*]

Kiedy może zaatakować piąta fala? Minister zdrowia zabrał głos

– Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji – mówił w poniedziałek, 20 grudnia, na antenie Wirtualnej Polski minister zdrowia Adam Niedzielski. – Informacje, które napływają z całego świata dotyczące omikrona, w kontekście tej sytuacji epidemicznej stanowią bardzo poważne zagrożenie – dodał.

Premier Izraela Naftali Benet powiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej, że w kraju rozpoczęła się piąta fala epidemii koronawirusa i zarekomendował pracę z domu oraz namawiał do szczepienia dzieci.

Warianty Omikronu, „stanowią bardzo poważne zagrożenie”. Do tej pory w Polsce zidentyfikowano siedem przypadku zakażeń tym wariantem, ale zapewne jest ich więcej. – Patrząc na fale, które mamy za sobą, i falę, która trwa, nigdy nie było takiej krytycznej sytuacji, żebyśmy musieli startować z tak wysokiego poziomu. Spadki są w porywach do 20 proc. z tygodnia na tydzień, ale zdecydowanie to musi dziać się szybciej, bo jest bardzo poważne ryzyko, że Omikron, który wywoła V falę, wystartuje z bardzo wysokiego poziomu. Jeżeli by to się zaczęło dziać na przykład teraz, gdy mamy 23,5 tys. hospitalizacji, to niestety nasza służba zdrowia mogłaby tego nie wytrzymać – powiedział Niedzielski.

Posłowie przyjęli lex TVN

Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu noweli ustawy o radiofonii i telewizji. To oznacza, że tzw. „lex TVN” został przyjęty. Teraz decyzja będzie należeć do prezydenta Andrzeja Dudy.

– Pan prezydent podejmie decyzję, kiedy nadejdzie stosowny czas. Kiedy? Czekamy, aż ustawa wpłynie na biurko pana prezydenta – poinformował Wirtualną Polskę prezydencki minister Paweł Szrot. Jak zaznaczył, to jedyny komunikat, jaki Pałac Prezydencki wyda w tej sprawie.

Ustawa znana jako lex TVN została przyjęta przez Sejm. Stało się tak za sprawą odrzucenia senackiego weta w sprawie tej ustawy. Głosowało 452 posłów. Za było 229 posłów, przeciw 212, a 11 się wstrzymało.

David J. Watson został znaleziony martwy w swoim domu

David J. Watson nie żyje. Był legendą brytyjskiej edycji programu „Mam talent”, w której wystąpił aż dwanaście razy. 62-letni komik został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu w Altrincham (północno-zachodnia Anglia). Policja bada przyczyny jego śmierci.

Jesteśmy głęboko zasmuceni wiadomością o śmierci Davida J. Watsona. David był bardzo lubianą częścią „Mam talent”. Co roku wnosił radość i serce do naszego programu. Przesyłamy kondolencje wszystkim jego przyjaciołom i rodzinie– napisano w mediach społecznościowych.

– Po prostu uwielbiam być w tym programie. Czuje się dobrze w telewizji, ponieważ jestem rozpoznawalny w Trafford Center i ludzie proszą mnie o selfie. Jestem zachwycony z tego powodu – mówił David w jednym z wywiadów.

Pomimo wielkiej sympatii widzów, David J. Watson ani razu nie zdobył głosów jury. Dopiero gdy wziął udział w „Mam talent” po raz ostatni, awansowali go do drugiego etapu. Prywatnie 62-letni gwiazdor programu pracował w brytyjskiej służbie zdrowia.

Uwaga na oblodzenia na drogach

Drogi na południowych krańcach Polski w ciągu najbliższej nocy i o poranku w piątek mogą być śliskie. IMGW wydał ostrzeżenia przed oblodzeniem.

Weekendowa prognoza pogody obfituje w opady śniegu. IMGW już w czwartek postanowiło ostrzec mieszkańców konkretnych regionów kraju.

Meteorolodzy przewidują, że od czwartkowego poranku na południu kraju występować będą oblodzenia. Niebezpiecznie na drogach ma być aż do piątku do godziny 7:30.

Z kolei na piątek 17 grudnia IMGW zapowiada intensywne opady śniegu. Ostrzeżenie pierwszego stopnia zostało wydane również dla województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, obejmuje jednak już nieco większy obszar. Na trudne warunki pogodowe w związku z opadami śniegu w ten dzień powinni uważać mieszkańcy powiatów: cieszyńskiego, bielskiego, żywieckiego, oświęcimskiego, wadowickiego, myślenickiego, suskiego, nowotarskiego, limanowskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego, gorlickiego, jasielskiego, krośnieńskiego, brzozowskiego, sanockiego, bieszczadzkiego i leskiego.