MOŻLIWY KONIEC WOJNY W UKRAINIE? JEST TYLKO JEDEN WARUNEK!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (30.03).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 5 742 (w tym 647 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (980), śląskiego (593), wielkopolskiego (543), dolnośląskiego (506), lubelskiego (462), małopolskiego (400), zachodniopomorskiego (380), łódzkiego (370),pomorskiego (345), kujawsko-pomorskiego (239), warmińsko-mazurskiego (167), podkarpackiego (163), świętokrzyskiego (141), opolskiego (139), lubuskiego (126), podlaskiego (125) 63 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.19 osób zmarło z powodu #COVID19, 82 osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Liczba zakażonych koronawirusem 5 957 940/115 040 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Ukraina: referendum ws. układu pokojowego możliwe tylko po wycofaniu wojsk

Kiedy koniec wojny na Ukrainie? Traktat pokojowy z Rosją jest możliwy, ale Ukraina stawia ważny warunek.

Ewentualne referendum ws. układu pokojowego z Rosją będzie mogło zostać przeprowadzone na Ukrainie dopiero, kiedy Moskwa wycofa swoje wojska na pozycje z 23 lutego br. – oświadczył w środę doradca prezydenta Zełenskiego, Mychajło Podolak, cytowany przez portal informacyjny RBK.

– Referendum nie może odbyć się dzisiaj, ponieważ dzisiaj mamy stan wojenny. Oczywiście procedura przeprowadzania referendów na Ukrainie jest jasna i wyważona. Przejdziemy do procedury uruchamiania referendum dopiero po opuszczeniu naszego terytorium przez wojska rosyjskie. Powinny one wycofać się co najmniej na na pozycje z 23 lutego 2022 r. – powiedział Podolak.

Jak zaznaczył, dopiero po spełnieniu tego warunku zadziała Konwencja Wiedeńska, która nie uznaje traktatów pokojowych zawartych pod przymusem. – Zniesiemy stan wojenny tylko wtedy, gdy nie będzie wojsk Federacji Rosyjskiej – dodał prezydencki doradca.

Wywiad ujawnił kompromitację rosyjskiej armii.

Deklarowane przez Rosję skupienie się na ofensywie w Doniecku i Ługańsku jest prawdopodobnie milczącym przyznaniem, że ma ona trudności z utrzymaniem więcej niż jednej znaczącej osi natarcia – oznajmiło brytyjskie ministerstwo obrony narodowej w codziennym raporcie wywiadowczym.

Jak sugerują w swoim codziennym raporcie wywiadowczym brytyjskie służby, Rosja wpadła w poważne tarapaty i robi wszystko, by wyjść z nich z twarzą.

Oświadczenie kremlowskiego ministra obrony Siergieja Szojgu dotyczące skupienia się na Donbasie i Ługańsku to, ich zdaniem, jedynie przykrywka dla niemożności zapewnienia logistyki wielu osiom natarcia.

Jednostki rosyjskie, które poniosły ciężkie straty, zostały zmuszone do powrotu na Białoruś i do Rosji w celu reorganizacji i uzupełnienia zapasów. Działania te dodatkowo obciążają i tak już napiętą logistykę rosyjską i pokazują trudności, jakie Rosja ma z reorganizacją swoich jednostek w wysuniętych rejonach na Ukrainie. Rosja prawdopodobnie będzie nadal kompensować swoje ograniczone możliwości manewrowania na polu walki zmasowanymi atakami artyleryjskimi i rakietowymi – czytamy w raporcie.

Rosja. Siergiej Szojgu ogłasza “koniec pierwszej fazy operacji” w Ukrainie. 

– Kłopoty rosyjskiej armii na froncie sprawiają, że Rosja musi ograniczyć swoje początkowe cele wojenne. Putin wyraźnie zmienił strategię – mówi Interii gen. Stanisław Koziej. Jego zdaniem prezydent Rosji zagra teraz kartą “Donieck i Ługańsk”. – Sama wojna będzie trwała długo, w mniej lub bardziej zamrożonym stanie nawet lata – komentuje z kolei Maria Piechowska, analityczka PISM ds. Ukrainy.

Siergiej Szojgu ogłosił “koniec pierwszej fazy operacji wojskowej”, czyli inwazji na Ukrainę. — Pozwala nam skoncentrować uwagę i główne wysiłki na osiągnięciu głównego celu, czyli wyzwoleniu Donbasu — powiedział Szojgu. Minister obrony Rosji, który od wielu dni nie pojawiał się publicznie, wystąpił podczas telekonferencji — podaje rosyjska agencja Interfax.

Od ponad miesiąca trwa atak wojsk rosyjskich na suwerenne terytorium Ukrainy. Po ponad miesiącu krwawych walk Rosjanie ogłaszają koniec “pierwszej fazy operacji wojskowej”. – Główne cele pierwszego etapu tej operacji zostały osiągnięte. Potencjał bojowy Sił Zbrojnych Ukrainy został znacznie uszczuplony, co pozwala nam skoncentrować uwagę i główne wysiłki na osiągnięciu głównego celu, czyli wyzwoleniu Donbasu – powiedział.

Pierwsze przecieki z rozmów Ukraina-Rosja w Turcji

Po godz. 13 zakończyły się kolejne rozmowy Rosji z Ukrainą. Jeszcze w trakcie rozmów pojawiły się kolejne przecieki treści negocjacji. Ukraiński negocjator zaproponował, że Turcja, Stany Zjednoczone, Izrael, Niemcy, Polska, Kanada i Francja mogłyby być gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy w ramach przyszłego porozumienia z Rosją — informuje Reuters.

— Teraz trwają konsultacje w kilku ważnych kwestiach. Kluczową kwestią jest porozumienie w sprawie międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. To dzięki niemu można zakończyć wojnę. Druga sprawa, nie mniej ważna, to zawieszenie broni w celu rozwiązania wszystkich problemów humanitarnych — powiedział Podolak, cytowany przez portal RBK.

— I chcę osobno podkreślić, że dzisiaj mamy jeszcze jeden problem: to eskalacja wojny, nienawiści, pogwałcenie obyczajów i zasad prowadzenia wojny nie tylko na polach bitew. Obie strony wzywają do zniszczenia się nawzajem, a to wszystko prowadzi do konfliktów. Pojawiło się nagranie wideo z naruszeniem konwencji genewskich w odniesieniu do jeńców wojennych — dodał członek ukraińskiej delegacji.

– Weszliśmy w okres, kiedy potrzebne są konkretne wyniki negocjacji. Pragnę podkreślić, że zarówno prezydent Putin, jak też Zełenski są przyjaciółmi Turcji. Dlatego liczę na to, że dziś zostanie wykonany krok w kierunku bezpośrednich negocjacji prezydentów Rosji i Ukrainy. Jesteśmy gotowi, by zorganizować takie spotkanie – stwierdził prezydent Turcji, po czym opuścił salę, gdzie toczyły się rozmowy.