Nagła konferencja Ministra zdrowia! OBOSTRZENIA NA PAŹDZIERNIK!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj. W ciągu ostatnich kilku dni odnotowany został ogromny procentowy skok ilości zakażeń.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 421 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (82), lubelskiego (59), zachodniopomorskiego (42), podkarpackiego (34), małopolskiego (27), wielkopolskiego (23), pomorskiego (22), łódzkiego (20), podlaskiego (20), śląskiego (20),dolnośląskiego (17), kujawsko-pomorskiego (13), warmińsko-mazurskiego (11), świętokrzyskiego (9), opolskiego (4), lubuskiego (3). 15 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami nie zmarła żadna osoba. Liczba zakażonych koronawirusem 2 903 655/ 75 572 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zwołał konferencje

Mamy do czynienia z trendem wzrostowym – podkreślał na konferencji prasowej w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Na razie jednak nie jest to jego zdaniem czas na “drastyczne decyzje” ws. obostrzeń. – Na październik przygotowaliśmy natomiast projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który przewiduje przedłużenie restrykcji – dodał.

– Na październik przygotowaliśmy projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który przewiduje przedłużenie dotychczasowych restrykcji – informuje Adam Niedzielski.

Jak zauważa, najwyższe wskaźniki zakażeń odnotowuje się w województwach lubelskim i podkarpackim, gdzie, jak twierdzi jest najniższy stopień zaszczepienia przeciw COVID-19. Tam także istnieje największe obłożenie łóżek covidowych. Minister zdrowia dodał, że jeśli sytuacja będzie się pogarszać zostaną podjęte decyzje, w których świetle liczba łóżek zostanie zwiększona.

Obecne zasady bezpieczeństwa zakładają m.in. obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych i utrzymywanie minimum 1,5-metrowej odległości między pieszymi czy uczestnikami spotkań. Szkoły, kina, teatry, domy i ośrodki kultury funkcjonują w reżimie sanitarnym, a w miejscach kultu religijnego obowiązuje maksymalnie 75 proc. obłożenia. Limity maks. 150 uczestników obowiązują na weselach i klubach nocnych, w liczbę te nie wlicza się osób w pełni

Powrót obostrzeń jeszcze w tym tygodniu?

Z nieoficjalnych ustaleń dziennikarza RMF FM wynika, że jeszcze w tym tygodniu możliwe jest wprowadzenie nowego scenariusza obostrzeń. Rada Medyczna przy premierze ma opowiadać się za ponownym podziałem regionów na strefy czerwone, żółte i zielone.

Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM Michał Dobrołowicz, należy liczyć się ze scenariuszem, w którym restrykcje weszłyby w życie nawet w najbliższych dniach.

Jak podaje RMF FM, z ustaleń epidemiologów wynika, że już w najbliższych dniach przekroczona zostanie granica tysiąca zakażeń dziennie, o której ostatnio mówił Adam Niedzielski. Minister zdrowia zakłada, że po osiągnięciu takiej dobowej liczbie zakażeń, rząd będzie musiał rozpocząć dyskusję o obostrzeniach. 

Zdaniem reportera RMF FM wśród możliwych obostrzeń wprowadzonych w tym tygodniu rozważane są ograniczenia zgromadzeń i imprez oraz wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek w otwartych przestrzeniach.  Dodatkowo, miałyby zostać wprowadzone ostrzejsze limity dla niezaszczepionych. Póki co Ministerstwo Zdrowia nie skomentowało jednak doniesień.

Nie żyje znany polski piłkarz

Zenon Lissek nie żyje. Fani piłkarza są w ogromnej rozpaczy, nikt nie spodziewał się tak przykrych informacji. Zmarły sportowiec w 1989 roku zasłynął zdobyciem przepięknego gola z Juventusem w Pucharze UEFA.

„Nie wiem, jakie tam na górze szykują się rozgrywki, ale Szombierki mają już taką ofensywę, że żal mi rywali” – napisał zrozpaczony syn Mateusz do dziennikarza Interii, Pawła Czady.

To bardzo przygnębiająca wiadomość. Lissek zmarł wczoraj w nocy w Bytomiu.

Nieodżałowany piłkarz reprezentował barwy wspomnianych Szombierek oraz Górnika Zabrze. Na szczeblu ekstraklasy wystąpił w 85 spotkaniach i strzelił 22 gole. Reprezentował także barwy Hansy Rostock.

o wielki cios przede wszystkim dla kibiców Szombierek Bytom. W tym klubie spędził niemal całą karierę. Do pierwszej drużyny dostał się w 1981 roku, a więc spóźnił się o jeden sezon, a miałby w dorobku tytuł mistrza Polski. „Zieloni” wygrali ligę w 1980 roku.

Lissek bardzo dobrymi występami w Szombierkach zwrócił na siebie uwagę Górnika Zabrze. Do pobliskiego klubu przeniósł się w 1989 roku i spędził w nim niepełne dwa sezonu. Zasłynął m.in. przepięknym golem strzelonym Juventusowi w Pucharze UEFA.

Nie żyje znana Polska aktora Krystyna Kołodziejczyk. Kiedy pogrzeb?

Nie żyje Krystyna Kołodziejczyk. Kołodziejczyk zmagała się z bardzo ciężką chorobą, zmarła kilkanaście dni temu w poniedziałek (13.09.2021r.). Dowiedzieliśmy się kiedy odbędzie się pożegnanie Krystyny.

Aktorka wystąpiła w wielu produkcjach telewizyjnych, serialowych i teatralnych. Widzowie mogą ją pamiętać m.in. z ról w filmach „Kogel-mogel” czy „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” i serialach „Czterej pancerni i pies”, „Zmiennicy”, „Dom”, „Złotopolscy” oraz „Miodowe lata”.

Pożegnanie Kiksy (jak nazywali ją przyjaciele) odbędzie się 28 września – o 12 w kościele środowisk twórczych przy Placu Teatralnym, o 14 zaś na Powązkach.

Duży wzrost zakażeń, czy powrócą obostrzenia?

Obostrzenia epidemiczne mogą zostać wprowadzone w najbliższym czasie w Polsce? Jak przekazał rzecznik rządu Piotr Müller, „sytuacja jest dynamiczna, a ewentualne decyzje będą zależały od liczby chorych w szpitalach”.

Prognozujemy cały czas, że ta średnia liczba zakażeń na koniec września będzie w okolicach tysiąca – mówię o takiej średniej tygodniowej, czyli codziennie praktycznie występującej. To nie są jeszcze przedziały, w których takie decyzje chcielibyśmy podejmować – zastrzegł.

Rzecznik rządu na konferencji prasowej był pytany o bieżącą sytuację epidemiczną i ewentualne wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w razie zwiększenia dziennych przypadków zakażeń. – Jeśli chodzi o kwestię związaną z przedłużeniem aktualnych zasad sanitarnych, to w tej chwili trwa dyskusja w rządzie, w jaki sposób ewentualnie je zmodyfikować. Natomiast w najbliższym czasie, pierwszych tygodni października, na razie nie ma rekomendacji, aby one były zaostrzone w stosunku do aktualnie obowiązujących – powiedział Müller.

W Sanoku został przyjęty pacjent, w pełni wieku, czterdziestokilkuletni, który niestety trafił od razu pod respirator. Była to osoba niezaszczepiona, jej stan jest ciężki. (…) Nie można lekceważyć kwestii szczepień. Liczba pacjentów „przyrastających” w szpitalu w Sanoku podwaja się z tygodnia na tydzień – zaznaczył szef MZ.

Nie żyje Lucyna Adamkiewicz 

Nie żyje Lucyna Adamkiewicz ps. Ewa, która podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką Zgrupowania „Chrobry II”. Informację podało w czwartek Muzeum Powstania Warszawskiego.

Lucyna Adamkiewicz jako nastolatka była łączniczką Zgrupowania „Chrobry II”. Informacja o jej śmierci pojawiła się w czwartek w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego. 

–Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci p. Lucyny Adamkiewicz „Ewy” – powstańczej łączniczki ze Zgrupowania „Chrobry II”, więźniarki obozów Auschwitz-Birkenau oraz Mauthausen-Gusen – poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Adamkiewicz była zaangażowana w akcję mówienia prawdy o niemieckich obozach koncentracyjnych i zagłady. – To jest nie do opisania, jak byliśmy traktowani. Nie mogłam uwierzyć, jak usłyszałam, że były to „polskie obozy”. Obozy są niemieckie – podkreślała w 2018 r.

– To, co działo się w Auschwitz, powinno być ostrzeżeniem dla wszystkich ludzi na świecie. Taka rzecz nie powinna się powtórzyć – dodawała.

Już nie tylko utrata węchu i smaku są głównymi objawami zakażeniem

Wariant Delta koronawirusa stał się już dominujący na całym świecie. Objawy ”mutacji indyjskiej” różnią się od tych, które były charakterystyczne dla pierwotnej postaci Covid-19 – ostrzega prof. Dariusz Maciejewski, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Intensywnej Terapii.

Pierwszy wariant koronawirusa dawał takie objawy jak utrata węchu i smaku. Obecnie dominujący jest wariant Delta, który objawia się w inny sposób.

Objawy charakterystyczne dla wariantu Delta:

Pierwszym objawem jest ból głowy, później pojawia się ból gardła, często z katarem i wysoką temperaturą, ale nie ma zaburzeń typu zaburzenia węchu czy smaku. Natomiast w dalszej części trwania wariantu Delty sporo jest objawów gastrycznych – nudności, bóle brzucha, brak apetytu czy bóle mięśniowo-stawowe. Te objawy pojawiają się jako objawy towarzyszące objawom grupowym i często są z grypą mylone” – powiedział Krajowy Konsultant w Dziedzinie Intensywnej Terapii prof. Dariusz Maciejewski w rozmowie z „Dziennikiem zachodnim”

Kolejne szkoły przechodzą na naukę zdalną

Rok szkolny dopiero się zaczął, ale niektórzy uczniowie nie nacieszą się długo powrotem z nauczania zdalnego do klas. W jednej ze szkół w Opolu potwierdzono zakażenie koronawirusem u jednego z nauczycieli. Kwarantanną objęto dzieci z pięciu klas.

Nauczyciel został wcześniej zaszczepiony przeciwko COVID-19. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że szczepienie pomaga uniknąć ciężkiego przebiegu choroby i hospitalizacji oraz śmierci z powodu koronawirusa.

W województwie Wielkopolskim 10 szkół przeszło na nauczanie zdalne oraz hybrydowe

W dziesięciu wielkopolskich szkołach potwierdzono zakażenia koronawirusem. Placówki zdecydowały się na przywrócenie zajęć w trybie zdalnym i hybrydowym.

Przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w poznańskim liceum nr XXXVIII i w szkołach podstawowych nr 61 i 46, a także w salezjańskiej szkole podstawowej i w szkole podstawowej sióstr urszulanek.

– Przypadki zakażeń zanotowano także w szkołach w powiatach wrzesińskim, grodziskim, wolsztyńskim i w dwóch szkołach w powiecie poznańskim – wyliczyła przedstawicielka kuratorium.

Miczek wskazała, że w klasach, w których pojawiały się przypadki zakażeń zdecydowano o wprowadzaniu nauki zdalnej. W Wielkopolsce działa 1,3 tys. szkół podstawowych, ponad 500 placówek ponadpodstawowych i ponad 1,3 tys. przedszkoli. Sytuacja epidemiczna pozostaje pod kontrolą – we wtorek MZ informowało w raporcie o 28 nowych przypadkach SARS-CoV-2 w tym regionie.

Nie żyje znany aktor

Nie żyje Anthony Johnson, aktor i komik, znany najlepiej z występu w filmie „Piątek”. Miał 55 lat. Informacja o przyczynie śmierci nie została ujawniona.

Johnson miał 55 lat, zostawił żonę i osierocił troje dzieci.

– Straciliśmy ikonę. Będzie nam go bardzo brakowało. Zostawił po sobie piękne wspomnienia swojego śmiechu, umiejętności aktorskich, ale przede wszystkim niezwykłej osobowości i złotego serca – przekazał amerykańskim mediom Bell.

Spoczywaj w pokoju!

Duże zmiany dla Polaków

Od 1 października gaz w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny będzie droższy o 7,4 proc. – poinformowała spółka w komunikacie. Oznacza to od nawet kilkanaście złotych więcej w comiesięcznych rachunkach. To już kolejna podwyżka w tym roku.

Urząd wyjaśnił, że powodem zmiany taryfy jest utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG OD.

W kwietniu gaz podrożał o 5,6 proc. Następnie wraz z początkiem sierpnia w życie weszła podwyżka o 12,4 proc. W październiku w życie wejdzie trzecia zmiana taryfy PGNiG OD w tym roku. Zgodnie z wyliczeniami URE dla statystycznego odbiorcy zużywającego gaz jedynie do przygotowania posiłków płatność za gaz wzrośnie o 3,36 proc.

Komunikat do osób powyżej 40 roku życia

Od 1 lipca każdemu Polakowi powyżej 40. roku życia przysługuje jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych.

Program „Profilaktyka 40 plus” ma zachęcić Polaków do wykonywania badań pod kątem innym niż COVID-19. Z darmowych badań diagnostycznych może skorzystać nawet 20 mln pacjentów, jednak do tej pory program nie wzbudził wielkiego zainteresowania. Na jakie badania można otrzymać skierowanie? Gdzie zrobić badania? Sprawdź: „Profilaktyka 40 plus” – wykaz placówek.

W czasie pandemii spadła liczba przeprowadzanych badań, dlatego rząd zdecydował się na wprowadzenie programu badań profilaktycznych.

Ministerstwo Zdrowia zachęciło Polaków do korzystania z programu Profilaktyka 40 Plus. Przedstawiciele resortu opublikowali w sieci krótką instrukcję, jak uzyskać skierowanie na bezpłatne badania.

Skierowanie zostanie automatycznie wystawione każdej osobie po 40. roku życia, która zaloguje się na swoje Internetowe Konto Pacjenta i wypełni krótką ankietę, dotyczącą swojego stanu zdrowia.

Na oficjalnym twitterze Ministerstwa Zdrowia znajdują się wskazówki.

Ministerstwo opublikowało na Twitterze komunikat, w którym informuje o akcji i odsyła do strony rządowej, na której można znaleźć szczegółowe wiadomości:

– Skończyliście 40 lat? To znaczy, że program #Profilaktyka40Plus jest właśnie dla Was. Znajdź najbliższy punkt, który bezpłatnie realizuje badania w ramach programu.

Nie żyje aktorka znana z serialu „Świat według Kiepskich”

„Świat według Kiepskich” dla wielu ma rangę kultowego serialu. Przez lata emisji widzowie pokochali Ferdka, Paździocha czy Boczka. Niestety, wielu aktorów związanych z tą produkcją odeszło. Tym razem żegnamy wybitną aktorkę.

Polscy widzowie mogą ją kojarzyć z roli Malinowskiej z serialu „Świat według Kiepskich”. Warto nadmienić, że postać Malinowskiej grała także Zofia Czerwińska, która niestety również już nie żyje. 

Zofia Bielewicz zmarła w wieku 93 lat. Tragiczną wiadomość przekazał jako pierwszy Teatr Kochanowskiego w Opolu, którego była nestorką.

Jeszcze kilka dni temu Zofia z radością towarzyszyła nam przy wydarzeniach związanych z otwarciem teatru i nowego sezonu. Przy każdej premierze była z nami i cieszyła się razem z nami! Zapamiętamy jej niezwykły talent, wdzięk, klasę, poczucie humoru, wielką empatię i miłość do teatru – czytamy w oficjalnym oświadczeniu teatru zamieszczonym na Facebook’u.

Spoczywaj w pokoju!

Czy czeka nas jesienny lockdown?

Sklepy, restauracje, siłownie, hotele. Te miejsca w pierwszej kolejności mogą objąć nowe obostrzenia. Wszystko zależy od tego, w jakim tempie pogarszała się będzie sytuacja pandemiczna.

– Jesteśmy gotowi zarówno na wariant regionalizacji obostrzeń, czyli przeliczenia liczby osób chorych na liczbę mieszkańców, jak i na pełen lockdown. Jednak tego rozwiązania na ten moment nie przewidujemy – powiedziała wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk w Radiu ZET. Dodała, że popiera niewliczanie osób zaszczepionych do limitów.

Szef Rady Medycznej przy premierze, powiedział w rozmowie z RMF FM, że jeśli sytuacja pandemiczna będzie się pogarszała, to w pierwszej kolejności mogą zostać wprowadzone ostrzejsze limity osób niezaszczepionych w sklepach i hotelach. Wtedy mniej osób mogłoby wejść do restauracji, klubów fitness czy na basen.

Jednak najbardziej realny scenariusz to wprowadzanie restrykcji lokalnych. – Zamykanie całej gospodarki na dziś nie jest brane pod uwagę – zapewnia ekspert.

Członek Rady Medycznej dodał, że bardzo ubolewa nad niskim poziomem zaszczepienia w Polsce dzieci w wieku 12-18 lat. – Przykład Kalifornii pokazuje, że tam przy 90-procentowym wyszczepieniu tej grupy praktycznie nie ma zakażeń w szkołach. U nas one się będą pojawiały – podkreślił.

Dodał, że ze względu na dobro dzieci, na ich kondycję psychiczną, utrzymanie edukacji stacjonarnej jest priorytetem. – Po to też rekomendujemy szczepienie trzecią dawką osobom najbardziej narażonych na zakażenie i ciężki przebieg Covid-19. Im mniej osób będzie trafiało do szpitali, tym mniejsze będą turbulencje społeczne.