NAGŁA KONFERENCJA PRASOWA! SĄ DUŻE ZMIANY DOT. WALKI Z PANDEMIĄ! [PILNE]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. W ostatnich tygodniach odnotowano olbrzymie spadki zachorowań.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 98 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (15), mazowieckiego (10), wielkopolskiego (10), dolnośląskiego (9), kujawsko-pomorskiego (8), małopolskiego (8), łódzkiego (6), zachodniopomorskiego (6), pomorskiego (4),świętokrzyskiego (4), lubelskiego (3), lubuskiego (3), podkarpackiego (3), warmińsko-mazurskiego (3), opolskiego (2), podlaskiego (1). 3 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu #COVID19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 16 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 880 010 / 75 044 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Konferencja prasowa na temat walki z pandemią w Polsce

Michał Dworczyk poinformował na początku konferencji, że “spada dynamika rejestracji na szczepienia”. – To bardzo niepokojące zjawisko – podkreślił.

Dodał również, że niektóre punkty szczepień powszechnych będą zamykane. Powodem jest niewielkie zainteresowanie szczepieniami. – Dziś największym wyzwaniem jest przekonywanie Polaków do szczepień – przyznał Dworczyk

Podczas czwartkowej konferencji prasowej szef KPRM i główny pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk ogłosił, że Polacy nie chcą się szczepić. W tej chwili w całej Polsce zaszczepionych jest (przynajmniej jedną dawką) lub zapisanych na szczepienie zaledwie 54 procent pełnoletnich osób, niestety brak chętnych na kolejne zabiegi. Dlatego też rząd zdecydował o zamknięciu części punktów szczepień powszechnych. Z drugiej strony szukają sposobów, by ludzi do szczepionek zachęcić.

– Dzisiaj rozpoczęliśmy również akcję dzwonienia do osób, które nie zapisały się jeszcze na szczepienie i zachęcania ich, by to zrobiły – poinformował szef KPRM. Mówił też o różnego rodzaju benefitach, np. dofinansowaniach dla gmin z dużym odsetkiem osób zaszczepionych.

Przypomniał też, że od czwartku rusza zmiana w przepisach: od teraz drugą dawką będzie można zaszczepić od ręki w dowolnym punkcie w Polsce.

Prof. Horban mówił także o wariancie Delta. – W Wielkiej Brytanii już zaczyna powoli dominować, pojawił się również i u nas. Ponad wszelką wątpliwość ten wariant zacznie powolutku dominować. Jedyną radą w tym momencie są szczepienia – podkreślił. – Szczepienie jest środkiem ratującym życie – zauważył ekspert.

Podczas konferencji pojawiło się pytanie o to, co jeśli wszelkie zachęty i Loteria Szczepionkowa nie przyniosą rezultatu. – Nie ma w tej chwili żadnych rozmów i w żadnym kraju nie ma wprowadzanych rozwiązań dot. przymusu szczepienia. WHO też takich zaleceń nie wydaje – powiedział szef KPRM, Michał Dworczyk, pytany o ewentualne działania rządu.

Bon 150 euro oraz darmowy internet, tak Grecja zachęca do szczepień młodzież

Bon o wartości 150 euro oraz darmowy internet przez miesiąc – takie „nagrody” mają otrzymać młodzi mieszkańcy Grecji w zamian za zaszczepienie się przeciw Covid-19. W ten niecodzienny sposób greckie władze chcą przyspieszyć akcję szczepień na początku wakacji 2021. 

Grecki rząd chce przyspieszyć akcję szczepień przed letnim sezonem wakacyjnym. – To dług wobec młodych i dowód wdzięczności – tłumaczył na spotkaniu ministerialnym w poniedziałek szef rządu.

Premier Mitsotakis zapowiedział, że blisko 940 tys. młodych Greków w wieku 18-25 lat, którzy się zaszczepili lub dopiero to zrobią, będzie mogło otrzymać do końca roku bon wartości 150 euro. Dodatkową zachętą dla młodzieży ma być darmowy dostęp do internetu w telefonie przez cały sierpień.

Nowa akcja ma być skierowana do osób w wieku 18-25 lat. Młodzi Grecy będą mogli wydać otrzymane premie finansowe na wakacje oraz wydarzenia kulturalne od 15 lipca.

Rząd Grecji liczy, że takie działania pomogą przyspieszyć akcję szczepień na początku sezonu wakacyjnego. 

Do kiedy będziemy nosić maseczki?

Od 5 lipca we Włoszech przestanie obowiązywać nakaz noszenia maseczek na zewnątrz, my już mamy to za sobą, lecz nadal musimy zakrywać usta i nos m.in w sklepach, kościołach. Do kiedy taki nakaz będzie nas obowiązywał? Adam Niedzielski odpowiada.

O tym, kiedy i ten nakaz zostanie zniesiony mówił w pierwszej połowie czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski w Porannej Rozmowie na antenie RMF FM.

– Oprócz regulacji jest też zdrowy rozsadek, który mówi, że warto czasem się zabezpieczać przed sytuacją, w której można zostać zakażonym. Na razie będę rekomendował, żeby nie znosić obowiązku zakładania maseczek w przestrzeniach zamkniętych – powiedział Niedzielski.

„Na razie” –  jak uściślił szef resortu zdrowia – oznacza do końca wakacji. Podkreślił też, że przepisy w tym zakresie są w Polsce dość liberalne.

– Być może z naszego punktu widzenia to rzeczywiście wydaje się niedogodne, że musimy nosić maseczki poruszając się w przestrzeniach zamkniętych, ale proszę mi wierzyć: w Europie – ci, którzy już podróżowali do Hiszpanii, do Portugalii, to wiedzą – jest bardzo duży rygor również na zewnątrz – tłumaczył Niedzielski.