NAUKA JEDNAK ZDALNA? MINISTER NIEDZIELSKI STAWIA SPRAWĘ JASNO

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj (10.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 11 406 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1750), małopolskiego (1355), śląskiego (1069), wielkopolskiego (938), pomorskiego (900), dolnośląskiego (822), łódzkiego (785), podkarpackiego (627),kujawsko-pomorskiego (610), lubelskiego (604), zachodniopomorskiego (545), warmińsko-mazurskiego (419), świętokrzyskiego (275), podlaskiego (237), lubuskiego (189), opolskiego (170). 111 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarły 173 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 320 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 4 232 386 / 100 254 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

OBOSTRZENIA W SZKOŁACH I LEKCJE ZDALNE?

– Szkoły są ostatnim miejscem, w którym chcielibyśmy wprowadzać jakiekolwiek ograniczenia – zapewnił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o ewentualne nowe obostrzenia, gdyby liczba zakażeń znacząco wzrosła. – Restrykcje – jeżeli będziemy je stosowali – będą szły w kierunku ograniczenia mobilności – wskazał.

Wszystkie obostrzenia jakie będą wprowadzane będą miały na celu ograniczenie mobilności. Może to więc oznaczać również tryb nauki zdalnej, ale na razie ministerstwo wstrzymuje się z podejmowaniem i ogłaszaniem jakichkolwiek decyzji.

Pilne wieści dla milionów Polaków

Minister Marlena Maląg zwróciła się bezpośrednio do seniorów, zapewniając ich o wsparciu ze strony rządzących.

– 30-tysięczna kwota wolna od podatku powoduje, że emeryci, którzy pobierają świadczenia na poziomie 2500 złotych brutto, nie będą mieli odprowadzanego podatku. Te osoby mogą liczyć na to, że w ciągu roku w ich portfelach, czy kontach, pozostanie około 2250 złotych – powiedziała Marlena Maląg. Z informacji przekazanych przez prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudę Uścińską wynika, że podatku dochodowego nie zapłaci 3,7 mln emerytów (62 proc. ogółu) i 1,4 mln rencistów (75 proc.).

– My dokonujemy historycznych rzeczy – zapewniała Maląg i dodawała, że rząd PiS działa na rzecz aktywnych seniorów, chcących pozostać na rynku pracy. Dla nich przeznaczono PIT zero, dzięki któremu podatek nie będzie odprowadzany do kwoty 85000 zł plus kwota wolna.

Prezes ZUS wskazała, że dla 8,1 mln, czyli prawie 94 proc. emerytów i ponad 98 proc. rencistów, „którzy pobierają z systemu powszechnego świadczenie w kwocie do 4920 złotych brutto od stycznia wypłata na rękę jest wyższa”. – Miesięczny wzrost w tej grupie świadczeniobiorców wynosi od 1 złotego do 180 złotych – poinformowała prezes ZUS. Jak dodała, wzrost dotyczy 6 mln emerytów i 2,1 mln rencistów.

Świadczenia – emerytury i renty – w wysokości od 4920 zł do 12 800 zł brutto pobiera 421 tys. osób.

Nie żyje Przemysław Gąsiorowicz

Nie żyje Przemysław Gąsiorowicz. Aktor zginął w wypadku samochodowym 8 stycznia na obwodnicy Lubartowa. Był w drodze na pogrzeb swojego kolegi po fachu Witolda Kopcia. Miał 43 lata.

To znany aktor lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy. Artysta grał również w wielu filmach i serialach („Klan”, „Samo życie”, „Pierwsza miłość”, „Plebania”, „M jak miłość”, „Pitbull”, „Na sygnale”). 

„Z głębokim żalem zawiadamiamy o tragicznej śmierci naszego Przyjaciela, Aktora Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Przemysława Gąsiorowicza. Łączymy się w bólu z Rodziną i Bliskimi Przemka. Człowiek nigdy nie jest gotowy na taki scenariusz… Potrzeba ciszy na scenie i w ludzkich sercach… Dyrektor oraz Pracownicy Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie” [pisownia oryginalna] – napisano na Facebooku teatru. Niedawno, bo 26 listopada 2021 roku Przemysław Gąsiorowicz został wyróżniony nagrodą specjalną Festiwalu Teatrów Niewielkich.

Przemysław Gąsiorowicz miał w sobotę jechać na pogrzeb kolegi z teatru. „4 stycznia dotarła do mnie bardzo zaskakująca i przykra wiadomość…” – pisał na profilu w środę w związku ze śmiercią związanego z lubelskim Teatrem im. Juliusza Osterwy aktora Witolda Kopcia. „Dopiero co pożegnałam jednego kolegę aktora, a już kolejna tragedia…” – napisała natomiast w mediach społecznościowych aktorka Hanka Brulińska.