NAUKA ZDALNA ORAZ HYBRYDOWA STAŁA SIĘ FAKTEM! PORAŻAJĄCE INFORMACJE! [PILNE]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj. W ciągu ostatnich kilku dni odnotowany został ogromny procentowy skok ilości zakażeń oraz zgonów.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 10 429 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2036), lubelskiego (1761), podlaskiego (708), pomorskiego (654), łódzkiego (637), dolnośląskiego (614), małopolskiego (589), śląskiego (558), kujawsko-pomorskiego (478),wielkopolskiego (465), podkarpackiego (451), warmińsko-mazurskiego (439), zachodniopomorskiego (415), świętokrzyskiego (214), opolskiego (160), lubuskiego (134). 116 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 44 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 80 osób.

Liczba zakażonych koronawirusem 3 045 102/ 77 145 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Kolejne szkoły przechodzą na nauczanie zdalne

Nauką zdalną i hybrydową objętych jest coraz więcej placówek. W środę, 3 listopada zdalnie pracowały 43 szkoły podstawowe i 46 szkół ponadpodstawowych. W trybie mieszanym z kolei pracowało 1 405 szkół podstawowych i 666 szkół ponadpodstawowych. To o ponad 700 więcej niż dzień wcześniej.

W niedzielę (31 października) na antenie radiowej Jedynki Przemysław Czarnek zapytany o sytuację epidemiczną i tryb funkcjonowania szkół, m.in. o to, czy nauka nie powinna przejść w tryb zdalny ze względu na czwartą falę powiedział: – Mamy pełną świadomość tego, że przy drugiej i trzeciej fali sytuacja wyglądała inaczej niż przy czwartej fali. Tam była konieczność podejmowania takich decyzji, żeby przeciąć komunikację społeczną, kontakty społeczne w ramach których wirus się rozprzestrzenia. Dziś sytuacja jest inna, jest ciężka, ale nie tak, jak przy drugiej i trzeciej fali – ocenił Czarnek.

Minister zaznaczył, że dopóki będzie to możliwe – a póki co nie jest przewidywana zmiana – nauka stacjonarna będzie kontynuowana. – Oczywiście, nie jestem w stanie wykluczyć sytuacji w której znów służba zdrowia będzie na skraju wydolności, a przypadków zachorowań, a przede wszystkim hospitalizacji i ciężkich przypadków będzie tyle, że znów trzeba będzie oddziaływać na kontakty społeczne – stwierdził szef MEiN.

Czy możemy spodziewać się nowych obostrzeń?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował o rozważanych przez rząd scenariuszach, w związku z nieustannie rosnącą liczbą nowych przypadków koronawirusa w Polsce.

Kolejny niechlubny rekord. Ostatniej doby do szpitali trafiło 707 pacjentów z COVID-19 – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podkreślił, że większość z nich to osoby niezaszczepione.

„Te dane, które otrzymaliśmy w ten dłuższy świąteczny weekend nie są danymi, do których powinniśmy się przywiązywać, bo w takim okresie najczęściej wykonuje się mniej testów wykrywających SARS-CoV-2. To nie są do końca miarodajne dane. Następne dni pokażą, ile osób w Polsce choruje i trafia do szpitali. To będą tak naprawdę decydujące dane, abyśmy podejmowali ewentualnie jakieś decyzje dotyczące zwiększenia obostrzeń” – zaznaczył Kraska.

Wiceminister zdrowia podkreślił, że co tydzień w piątek zbiera się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Według Kraski nowe obostrzenia, jeśli się pojawią, będą raczej na poziomie regionu. – Na przykład jednym z rozwiązań jest zmniejszenie obowiązujących limitów dla osób niezaszczepionych. Musimy promować szczepienia, by Polacy widzieli, że państwo coś w zamian im oferuje – wyjaśniał Kraska.

Bogusława Latawiec-Balcerzan nie żyje

Bogusława Latawiec-Balcerzan była znaną poetką, prozaiczką, krytyczką literacką, redaktorką i nauczycielką języka polskiego w poznańskich liceach. Zmarła w wieku 82 lat.

– Środowisko poznańskich polonistów z ogromnym smutkiem żegna Osobę skromną, mądrą, niezwykle zasłużoną dla ogólnopolskiego i lokalnego życia literackiego – napisał Instytut Filologii Polskiej UAM po śmierci Bogusławy Latawiec-Balcerzan.

Artystka przez lata poświęcała się poezji. Przez lata swojej działalności poetyckiej otrzymała wiele nagród literackich.

Jak informuje Instytut Filologii Polskiej UAM, była autorką dziesięciu tomów poetyckich, dziewięciu zbiorów prozy, w tym wspomnieniowej.

W latach 1974-82 kierowała działem poezji i krytyki poetyckiej miesięcznika „Nurt”, w drugiej połowie lat 80. prowadziła w Poznaniu gazetę mówioną „Struktury III”, w latach 1991-2003 była redaktorką naczelną miesięcznika „Arkusz”. Należała do Związku Literatów Polskich, a od roku 1989 do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich

Od 2 listopada zmiany dla Polaków

Wszyscy pełnoletni Polacy mogą otrzymywać skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 dawką przypominającą. Jaki jest warunek?

Prawo do trzeciej dawki od dzisiaj mają wszyscy, którzy skończyli 18 lat, pod warunkiem, że od ich szczepienia podstawowego minęło co najmniej pół roku.

Termin wystawienia e-skierowania zależy od tego, kiedy ktoś się w pełni zaszczepił. W tej chwili e-skierowanie w systemie powinny widzieć te osoby, które w pełni zaszczepiły się co najmniej sześć miesięcy temu.

Na dawkę przypominającą można umówić się:

  • poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl;
  • wykorzystując aplikację mojeIKP;
  • zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień pod numer 989;
  • wysłać SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.

Czy rodzice i dzieci mogą obawiać się powrotu na nauczanie zdalne?

Dominującymi ogniskami zakażeń są teraz szkoły, ale to i tak nie zmienia naszego punktu widzenia, zgodnie z którym powinny one pozostać otwarte tak naprawdę za wszelką cenę; lockdown prowadziłby do zakłóceń na bardzo dużą skalę – powiedział szef MZ Adam Niedzielski.

Apogeum czwartej fali nastąpi na przełomie listopada i grudnia. Możemy się spodziewać nawet 40 tys. zakażeń dziennie – powiedział „Faktowi” minister zdrowia Adam Niedzielski.

Mimo wszystko według tego, co przekazał, Adam Niedzielski rząd nie planuje zamknąć szkół. Zapytany o to stanowczo zaprzeczył, twierdząc, że szkoły muszą funkcjonować w trybie stacjonarnym za wszelką cenę, ponieważ izolacja spowodowana nauką zdalną wywołuje m.in. kryzysy psychiczne u dzieci.

Minister zdrowia poinformował o nowym projekcie ustawy dot. szczepień

Projekt ustawy pozwalający pracodawcy na weryfikację tego, czy pracownik jest zaszczepiony, zostanie skierowany pod obrady rządu i prawdopodobnie trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Projekt ma być odpowiedzią na wciąż rosnącą liczbę zakażeń. Adam Niedzielski spodziewa się, że wkrótce możemy osiągnąć pułap nawet 10 tysięcy zakażeń dziennie. 

– Dynamika zakażeń rośnie, może nieco wolniej niż tydzień bądź dwa tygodnie temu. Cały czas jednak mamy do czynienia ze wzrostem zakażeń — podkreślił minister zdrowia. 

Minister zdrowia przyznał, że resort nie spodziewał się tak szybkiego wzrostu zakażeń w czwartej fali. – Jest to zdecydowanie szybszy przyrost niż spodziewaliśmy się mniej więcej na początku września. Wtedy oczekiwaliśmy, że takie wielkości będą raczej pod koniec listopada – powiedział.


– Nie można się specjalnie oglądać na różnego rodzaju podziały i dyskusje, bo zdrowie jest w tej sytuacji najważniejsze. Mam też deklaracje z innych klubów, że głosowanie za takim rozwiązaniem będzie pozytywne. Pod tym względem ustawa na pewno przejdzie — poinformował. 

Nie żyje polski aktor i satyryk

W niedzielę zmarł Andrzej Zaorski, aktor, satyryk, twórca radiowy i telewizyjny. Był współtwórcą słuchowisk i wielu programów telewizyjnych. Miał 79 lat. Informację potwierdził jego brat, Janusz.

Andrzej Zaorski był znanym i lubianym aktorem i artystą kabaretowym. Przez lata bawił polską publiczność, ale w życiu prywatnym często nie było mu do śmiechu. Jego pierwsza żona popełniła samobójstwo, a 10 lat temu pochował znanego zięcia.

Andrzej Zaorski ukończył studia na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie w 1964 roku. Na deskach teatrów zadebiutował 31 stycznia 1965 roku. W trakcie swojej kariery występował w warszawskim teatrze Współczesnym, potem w Ateneum, Narodowym, Powszechnym, Na Targówku i teatrze Kwadrat.

„Szkoda słów, smutno bardzo. Żal ogromny. Tyle wspomnień z Nim związanych, tych artystycznych, pokoleniowych, i w ostatnich latach także osobistych. Tyle wzruszeń. Tyle humoru. Tyle radości, którą On ze sobą niósł” – pisał o zmarłym ks. Andrzej Luter.

Spoczywaj w pokoju [*]

Obostrzenia przedłużone do 30 listopada, są pewne zmiany

Uwaga, w niedzielę wchodzi w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów. Aktualne ograniczenia, nakazy i zakazy epidemiczne będą obowiązywały do 30 listopada. Jakie dokładnie obowiązują aktualnie przepisy epidemiczne w Polsce?

Obostrzenia, czyli ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii zostały przedłużone do 30 listopada. Nowe rozporządzenie rządu wchodzi w życie 31 października.

Obowiązek utrzymania co najmniej półtorametrowej odległości między pieszymi, z wyjątkiem rodziców i dzieci oraz osób wspólnie zamieszkujących. Konieczność noszenia maseczki przykrywającej nos i usta m.in. w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, urzędzie i kościele, a także ograniczona liczba miejsc w teatrach i kinach – to tylko część zasad, które nadal obowiązują w związku z pandemią.

Rozporządzenie stanowi ponadto, że na terenie m.in. szkół, placówek oświatowych, uczelni i instytutów badawczych zakrywanie ust i nosa będzie obowiązkowe w czasie poza zajęciami (oraz zajęciami edukacyjnymi), chyba że inaczej postanowi kierujący takim podmiotem.

Co ważne, regulacje dotyczące obowiązku zasłaniania ust i nosa nie podlegają modyfikacji w odniesieniu do dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym oraz osób zatrudnionych w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego lub placówce oświatowej oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Minister decyduje się na radykalne kroki

Od momentu wprowadzenia wymogu noszenia maseczek w miejscach publicznych pojawili się także kontrolerzy. Sanepid i policja sprawdzają, czy osoby korzystające z komunikacji miejskiej lub robiące zakupy w marketach zasłaniają usta i nos.

Coraz więcej osób nie stosuje się jednak do obowiązujących zasad i nie przestrzega obowiązku zasłaniania nosa i ust. Z tego powodu Niedzielski zapowiedział bardziej radykalne kroki.

– Jeżeli chodzi o karanie za brak maseczek, myślę, że ta polityka będzie niestety bardziej dolegliwa. Do tej pory podstawowym elementem to było zwracanie uwagi albo upomnienie, teraz przechodzimy na politykę wystawiania mandatów. Mamy dobre podstawy prawne, przypomnę, że pod tym kątem został zmieniony Kodeks wykroczeń  – mówił Niedzielski

Jakie obostrzenia na 1 listopada?

1 i 2 listopada cmentarze będą otwarte. Taką informację już kilka dni temu przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Równocześnie szef resortu poinformował o zasadach dotyczących przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się Covid-19, których warto przestrzegać podczas wizyt w nekropoliach w najbliższych dniach.

– Stosujmy maseczki również na cmentarzach. Nie będzie żadnej ostrej regulacji, to jest odwoływanie się do odpowiedzialności, nie tylko za siebie, ale za swoich bliskich i swoje otoczenie. W polskiej tradycji tłumnie odwiedzamy cmentarze. Liczba osób odwiedzająca miejsca pamięci jest dużo. Pojawia się tłok, trudno o zachowanie dystansu. Myślę, że każda odpowiedzialna osoba podejmie decyzję, która z mojego punktu widzenia jest oczywista i będzie miała maseczkę — zaapelował minister zdrowia. 

 Cały czas mamy też świadomość, że porównując się z poprzednim rokiem, ta sytuacja jest o wiele lepsza. Różnice widać też w hospitalizacjach. Ich mamy 5600, a rok temu było 12 tysięcy. Warto pamiętać, że to efekt szczepień, tego, że już ponad 60 procent się zaszczepiło – podsumował szef resortu.