Nie żyje gwiazda polskiego “Mam talent”! Fani we łzach [*]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (31.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 39 114 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (6236), śląskiego (5698), dolnośląskiego (3239), wielkopolskiego (3098), małopolskiego (2919), pomorskiego (2875), łódzkiego (2710), lubelskiego (2000), warmińsko-mazurskiego (1840),kujawsko-pomorskiego (1798), podkarpackiego (1429), zachodniopomorskiego (1229), podlaskiego (1079), świętokrzyskiego (962), opolskiego (931), lubuskiego (836). 235 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 66 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 173 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem 4 925 270 / 105 434 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Nie żyje lubiany uczestnik programów rozrywkowych Roman Gładyś.

Nie żyje Roman Gładyś, muzyk-amator i wynalazca z Grzybowej Góry – podaje portal echodnia.eu. Publiczność znała go z wielu programów telewizyjnych, był uczestnikiem m. in. „Mam talent”

Roman Gładyś odszedł 30 stycznia 2022 roku w wieku 79 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 3 lutego 2022 roku o godzinie 12.00 w parafii Świętej Trójcy w Skarżysku Kościelnym. Mężczyzna spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym.

Wokalista wystąpił w wielu programach telewizyjnych, w tym między innymi „Polak potrafi”, „Na każdy temat” czy „Idź na całość”. Gwiazdor programów „Mam Talent” oraz „Must be the Music” był również założycielem zespołu Śpiewające Słoneczniki i chóru Romano, dla których sam pisał i komponował utwory. Artysta potrafił grać na gitarze, pianinie i dzwonkach.

Spoczywaj w pokoju [*]

Zmiany w ABW. Morawiecki podjął decyzję

Premier odwołał zastępcę szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk. Norberta Lobę i powołał dwóch wiceszefów Agencji – Lecha Wojciechowskiego i Krzysztofa Zielińskiego – poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Norbert Loba funkcję zastępcy szefa ABW pełnił od listopada 2015 roku. Jest doświadczonym funkcjonariuszem z wieloletnim stażem w służbach specjalnych. Posiada duże doświadczenie zawodowe w pionie kontrwywiadu. W czasie służby na stanowisku zastępcy szefa ABW wspierał szefa we wdrażaniu strukturalnej, technicznej i jakościowej modernizacji Agencji.

– Działania płk. Norberta Loby podniosły znaczenie ABW na arenie międzynarodowej, m.in. służyły zapewnieniu bezpieczeństwa podczas takich wydarzeń jak szczyt NATO czy Światowe Dni Młodzieży – powiedział Stanisław Żaryn, podkreślając, że Loba pozostaje w służbie i sam wniósł o swoje odwołanie.

Certyfikaty covidowe ważne krócej. Zmiana wchodzi w życie od dziś

Certyfikaty covidowe ważne krócej. Nie będzie to już 365 dni, jak było wcześniej. Zmiana tyczy się zarówno osób, które są po szczepieniu podstawowym, a także po dawkach przypominającej i dodatkowej. Nowe wytyczne przygotowano na podstawie stanowiska Rady Medycznej.

Nowe certyfikaty obowiązują teraz dziewięć miesięcy.

Certyfikat covidowy został wprowadzony w krajach Unii Europejskiej na początku lipca 2021 roku. To dokument, który potwierdza, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19 lub jej wynik testu jest negatywny lub że wyleczyła się z infekcji.

  1. Certyfikat covidowy otrzymuje każda osoba, która przyjęła przynajmniej dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19
  2. Dokument ten uprawnia m.in. do swobodnego podróżowania między wieloma krajami
  3. 1 lutego br. ważność certyfikatów uległa skróceniu – wynika to z konieczności dostosowania się do europejskich wytycznych bazujących na najnowszych danych na temat okresu ochrony, jaką daje szczepienie podstawowe przeciw COVID-19 (6-8 miesięcy)

Informacja o zmianach w kontekście ważności certyfikatów covidowych została podana już na początku stycznia. Ministerstwo Zdrowia wydało wówczas komunikat, że od 1 lutego 2022 roku ważność unijnych certyfikatów covid (UCC) zostaje skrócona z 360 dni do 270 dni. Zmiana tyczy się zarówno certyfikatów wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, jak i przedłużenia po dawce przypominającej i dodatkowej.

Czarnek potwierdza kiedy powrót do szkół

We wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił na antenie PR24 o sytuacji pandemiczne i jej wpływie na tryb nauczania w szkołach. Zapewnił, że jego resort „cały czas analizuje sytuację”. Zdradził też kiedy „najpóźniej” wróci nauka stacjonarna.

Jak zaznaczał minister, naukę stacjonarną udało się utrzymać z sukcesem od 1 września 2021 roku aż do świąt Bożego Narodzenia.

– Teraz, z uwagi na tę liczbę zakażeń, która jest coraz większa i ona będzie jeszcze większa w tym tygodniu – wykorzystując również przerwę feryjną, wprowadziliśmy naukę zdalną do 27 lutego. Dla większości województw oznacza to nieco ponad dwa tygodnie nauki zdalnej, bo dwa tygodnie to są ferie zimowe – mówił w Polskim Radiu 24.

Najdłużej zajęcia zdalne – niemal miesiąc – zgodnie z ministerialnymi założeniami trwać miały dla uczniów z pięciu województw, którzy w poniedziałek zakończyli ferie zimowe. To dzieci i młodzież z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Tu cały czas pani minister Marzena Machałek, która stoi na czele rady bezpieczeństwa przeciwcovidowego […], analizuje sytuację. Bo jeśli sytuacja by na to pozwalała, będziemy dążyć do tego, żeby skrócić ten okres nauki zdalnej, przynajmniej w tych pięciu województwach, które rozpoczęły ferie wcześniej i już te ferie się skończyły.

Ale nawet jeśli ten plan się nie powiedzie, minister jest przekonany, że uczniom uda się wrócić do szkół 28 lutego. – Cały czas analizujemy sytuację. Najpóźniej 28 lutego wszyscy wracamy po feriach do nauki stacjonarnej po to, żeby ją kontynuować do końca roku – stwierdził Czarnek.