Nie żyje ponad pół tysiąca osób. Tragiczne wieści

Wiadomości

Ponad 550 osób zmarło podczas tegorocznej pielgrzymki do Mekki, w której bierze udział ponad 1,8 miliona osób. Do ich śmierci przyczyniły się panujące tam ekstremalne upały. Temperatury chwilami przekraczają nawet 50 st. C.

Z powodu udaru cieplnego życie straciło ponad pół tysiąca pielgrzymów. Co najmniej 550 ciał naliczono w kostnicy, a większość zmarłych pochodziła z Egiptu.

W Mekce 18 czerwca temperatura wynosiła 51,8 st. Celsjusza. Uważa się, że ofiar może być znacznie więcej niż 550. Wciąż trwają poszukiwania osób, które uznane zostały za zaginione.

„Wszystkie egipskie ofiary poza jedną zmarły z powodu upału” – powiedział agencji AFP arabski dyplomata, który uzyskał te dane z kostnicy szpitala Al-Muaisem w Mekce. Do tej pory śmierć poniosło również co najmniej 60 Jordańczyków. Oznacza to, że dotychczasowa liczba zmarłych wynosi 550, jak przekazały służby medyczne lub 577, jak wynika z obliczeń AFP. Wśród egipskich ofiar znajdowało się wielu pielgrzymów, którzy przyjechali do Mekki unikając oficjalnej rejestracji – powiadomiły francuskie agencje i media.

Saudyjskie władze przypominają, aby pić dużo wody, chronić się pod parasolkami i unikać przebywania na otwartej przestrzeni w najgorętszej porze dnia – pomiędzy godz. 11 i 15. Pielgrzymi jednak rzadko stosują się do zaleceń, ponieważ długotrwałe rytuały, będące konieczną częścią pielgrzymki, wymagają wielogodzinnego pobytu na zewnątrz.

Udział w hadżdżu to obowiązek każdego prawowiernego muzułmanina. Pielgrzymka do Mekki jest jednym z największych masowych zgromadzeń na świecie . Według saudyjskiego urzędu statystycznego, w tym roku bierze w nim udział ponad 1,8 mln pielgrzymów, spośród których 1,6 mln to przybysze z zagranicy.

Wkrótce więcej informacji.