Nie żyje znany polski muzyk… Jeszcze wczoraj grał koncert [*]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj (03.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 6 422 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: małopolskiego (980), mazowieckiego (969), śląskiego (815), wielkopolskiego (563), pomorskiego (469), dolnośląskiego (466), zachodniopomorskiego (339), łódzkiego (273), kujawsko-pomorskiego (260),podkarpackiego (246), opolskiego (234), lubelskiego (180), lubuskiego (150), świętokrzyskiego (146), warmińsko-mazurskiego (145), podlaskiego (104). 83 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 6 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 4 133 851 / 97 601 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Nie żyje Tolek Lisiecki.

W minioną niedzielę w nocy zmarł Tolek Lisiecki. Był jednym z weteranów krakowskiej sceny jazzowej. Od 1968 roku grał na kontrabasie w Jazz Band Ball Orchestrze.

W niedzielę, 2 stycznia 2022 roku Tolek Lisiecki grał, wraz z saksofonistą Leszkiem Żądło, koncert w krakowskim klubie Piec Art. Jak podała “Gazeta Krakowska”, po występie muzyk wrócił do domu, gdzie niespodziewanie zmarł.

O śmierci muzyka, który od 1968 roku grał na kontrabasie w Jazz Band Ball Orchestra, poinformował w mediach społecznościowych Wacław Krupiński, były dziennikarz „Dziennika Polskiego”.

„Były i plany na rok 2022. Rok 60-lecia zespołu. Tolkowi marzyło się jakieś wydawnictwo, nowa płyta… – Nie jesteśmy rockmanami, zatem możemy grać do końca. A nawet jeden dzień dłużej – mówił mi Tolek przy okazji półwiecza zespołu. A teraz ten telefon, od Jurka Drużkowskiego, jego szwagra, że Tolek nie żyje. Tak nagle… Włączyłem „St. James Infirmary”… Słucham, milczę” – to fragment wpisu Wacława Krupińskiego.

Kamil Stoch jako jedyny z Polaków nie przebrnął przez kwalifikacje do wtorkowego konkursu w Innsbrucku.

Kamil Stoch przepadł w pierwszej rundzie konkursów w Oberstdorfie i Ga-Pa, ale zdecydował się wystartować w Innsbrucku na swojej ulubionej skoczni Bergisel. Niestety przepadł już w kwalifikacjach (59. pozycja). Jutro w trzecim konkursie 70. Turnieju Czterech Skoczni wystartuje pięciu Polaków.

Przy dość mocnym wietrze pod narty Stoch skoczył tylko 114 metrów. Już po lądowaniu było wiadomo, że to nie da awansu do zawodów.

Pozostali reprezentanci Polski dość pewnie wywalczyli kwalifikację do wtorkowych zmagań. Choć – podobnie jak na treningach – wyraźnie odstawali od najlepszych.

Polacy nie skakali rewelacyjnie, ale pięciu Stękała, Kubacki, Wolny, Żyła i Wąsek zakwalifikowało się do jutrzejszych zawodów. Przepadł Stoch, co jest informacją katastrofalną dla trzykrotnego mistrza igrzysk.

Są wyniki sekcji zwłok Żory. Kiedy pogrzeb?

Żora Korolyov zmarł 21. grudnia 2021 roku. Miał zaledwie 34 lata. Wiadomość o jego odejściu poruszyła całą Polskę. Teraz partnerka tancerza, Ewelina Bator, opublikowała na Instagramie szczegóły pogrzebu ukochanego.

Drodzy Przyjaciele, Znajomi i Fani. W imieniu rodziny pragnę poinformować, że ostatnie pożegnanie Naszego Kochanego Żory Korolyova odbędzie się dnia 5.01.2022 o godz. 13.30 we franciszkańskim kościele pw. św. Antoniego z Padwy przy ul. Senatorskiej 31 w Warszawie. Po mszy Nasz Kochany Żora zostanie pochowany na Cmentarzu Północnym (wjazd od bramy południowej) – możemy przeczytać.

Ukraińsko-polski tancerz, znany m.in. z udziału w programie Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami, odszedł w wieku 34 lat. Nieoficjalnie jako przyczynę śmierci Żory Korolyova podaje się zapalenie mięśnia sercowego.

Wiadomo, że już, że została przeprowadzona sekcja zwłok młodego tancerza, ale wciąż nie dowiemy się, co konkretnie doprowadziło do tej tragedii.

Informuję, że prokuratura dysponuje wstępnymi wynikami przeprowadzonej sekcji zwłok. Dobro postępowania, jak również rodziny zmarłego nie pozwala na ich przedstawienie. Wskazuję przy tym, że prokuratura oczekuje na ostateczną opinię sądowo-lekarską, dotyczącą przyczyny zgonu pokrzywdzonego.

Czy szczepienia będą obowiązkowe?

Na razie przesądzona została już sprawa szczepienia medyków.

Adam Niedzielski zapowiadał, że wśród grup, które będą objęte obowiązkowym szczepieniem, znajdą się również nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych. — Staramy się znaleźć takie rozwiązanie, które z jednej strony wprowadzi taki obowiązek, a z drugiej strony będzie też odpowiadało na różne ryzyka, które są z tym związane, dotyczące stabilności nauczania i stabilności funkcjonowania służb mundurowych — mówił szef resortu.

Adam Niedzielski, pytany o obowiązkowe szczepienia niektórych grup zawodowych. „Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie się pogarszać, restrykcje mogą zostać zaostrzone wcześniej” – dodał.

Na pytanie dotyczące możliwości wprowadzenia obowiązku szczepień dla wszystkich dorosłych, Adam Niedzielski stwierdził, że „wszystkie scenariusze są rozważane”.

Tomasz „Dany” Danielewicz nie żyje.

Tomasz „Dany” Danielewicz nie żyje. Muzyk był gitarzystą oraz założycielem grupy Hateera, która przez lata łączyła brzmienia thrash, heavy oraz death metalu.

 Z wielkim smutkiem i niedowierzaniem informujemy, że Odszedł nasz Brat i Przyjaciel. Tomasz „Dany” Danielewicz. Założyciel zespołu. Gitarzysta. Człowiek wielkiej pasji. Miłośnik muzyki. Kompozytor. Ukochany mąż, wspaniały Ojciec i Brat. Nie jesteśmy w stanie wyrazić naszego smutku i żalu. Wierzymy Tomku, że jeszcze razem zagramy – przekazano na profilu Hateera / in Memory of Madness.

O śmierci muzyka fani dowiedzieli się z profilu zespołu na Facebooku. Nie podano żadnych szczegółów dotyczących tej tragedii, wiadomo jedynie, że pogrzeb gitarzysty odbędzie się 10 stycznia 2021 r. o godzinie 9.50 na cmentarzu bródnowskim w kościele murowanym.

Spoczywaj w pokoju [*]

Odbyła się konferencja premiera Morawieckiego

Pilna konferencja Mateusza Morawieckiego. We wtorek premier rządu postanowił zabrać głos w sprawie tworzenia nowych miejsc pracy i walki państwa ze skutkami pandemii. 

– Zgodnie z naszymi obietnicami Polski Ład ma przyczynić się do powstania pół miliona miejsc pracy. To dla mnie niezwykle ważne – przyznał podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu mówił o Programie Inwestycji Strategicznych. – To nowe przedszkola, żłobki, nowe drogi, inwestycje w ciepłownictwo i energetykę, parki technologiczne – wymieniał premier.

Wśród pytań od dziennikarzy pojawił się też temat obowiązkowych szczepień przeciw COVID. – COVID to choroba, która zbiera śmiertelne żniwo, w większości wśród niezaszczepionych. 

Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze, wkrótce będzie obowiązkowe szczepienie dla personelu medycznego. Jak dodał nauka zdalna, która trwa od 20 grudnia i potrwa do 9 stycznia (w tym czasie wypadały też dni wolne świąteczne).

Od 10 stycznia wraca nauka stacjonarna. Jak dodał te trzy tygodnie były po to, by przerwać łańcuch zakażeń koronawirusem- mówił premier.