Niezaszczepieni stracą pracę? Mamy odpowiedź! SZOK!

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 148 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: małopolskiego (22), mazowieckiego (21), śląskiego (10), opolskiego (9), wielkopolskiego (9), podkarpackiego 8, lubelskiego (7), łódzkiego (7), warmińsko-mazurskiego (7), kujawsko-pomorskiego (6),pomorskiego (6), świętokrzyskiego (6), podlaskiego (5), lubuskiego (4), zachodniopomorskiego (4), dolnośląskiego (2). 15 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu #COVID19 nie zmarła żadna osoba. Żadna osoba nie zmarła też z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Liczba zakażonych koronawirusem 2 885 333/75 299 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).6924W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Czy niezaszczepieni mogą stracić pracę?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że trwają prace nad umożliwieniem pracodawcy wglądu w kartę szczepień pracownika. Ci, którzy się nie zaszczepili, mogliby być przesunięci na inne stanowiska.

By wygaszenie epidemii w kraju stało się realne, próg odporności zbiorowej musi osiągnąć wartość 50-70 proc. To oznacza jedno – nadal zbyt mało osób przyjęło szczepionkę.

Według prognoz wkrótce znów będziemy odnotowywać po kilka tys. zakażeń dziennie. A to oznacza jedno – zmiany. Resort zdrowia już straszy wprowadzeniem lokalnych obostrzeń. Ale na tym z pewnością nie koniec.

Według „Rzeczpospolitej” posłowie PiS przygotowują projekt, w którym mają znaleźć się przepisy pozwalające przesuwać niezaszczepionych pracowników na inne, także gorzej płatne stanowiska. Z kolei w niektórych grupach zawodowych, jak policjanci czy nauczyciele, odmowa przyjęcia szczepionki miałaby się wiązać nawet z utratą pracy.

Dobre rozwiązanie?

Przemysław Czarnek chce ręcznie sterować ocenami szkół wyższych.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wprowadza ręczne sterowanie ocenami szkół wyższych. Sam ustali, jaką kategorię powinna otrzymać dana uczelnia. “Może dojść do uznaniowości” – ostrzega prof. Krzysztof Leja z ruchu społecznego Obywatele Nauki.

Od tego, jaką kategorię dostanie dana jednostka, zależy nie tylko jej prestiż, ale też możliwość nadawania tytułów naukowych i po części wysokość subwencji. “Podczas ewaluacji przyznaje się punkty za publikacje naukowe pracowników oraz patenty, za efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych oraz za wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki” – czytamy w “Rz”.

“Projekt nowelizacji zakłada, że przewodniczący KEN jedynie zarekomenduje ministrowi te propozycje. Rozstrzygnie sam minister i ustali zestawy wartości referencyjnych. Jak uzasadnia projektodawca, funkcjonujące rozwiązanie nie pozwala ministrowi w wystarczającym stopniu decydować o istotnym elemencie polityki naukowej państwa. W uzasadnieniu pada też stwierdzenie, że to wdrożenie rekomendacji środowiska naukowego. Tyle że środowisko pomysły ministerstwa ocenia negatywnie” – napisała “Rzeczpospolita”.

Dobra decyzja?

Paweł Kukiz zabrał głos

W ostatnim czasie Paweł Kukiz jest na ustach wszystkich, a to za sprawą głosowania, które odbyło się 12 sierpnia. Polityk wówczas poparł projekt PiS pod nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, szerzej znany jako Lex TVN. Od tego momentu Kukiz stronił od mediów, teraz jednak, jak podaje portal wirtualnemedia.pl, miał żądać przeprosin od TVN24 za podanie nieprawdziwych jego zdaniem informacji.

– Ogólnie to hejt od „piewców miłości i tolerancji” mam znacznie większy, niż Paweł Adamowicz – powiedział w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl Paweł Kukiz. Od kilku dni na polityka wylewa się ogromna fala krytyki i obelg.

Polityk domaga się przeprosin od stacji TVN24, w związku z komentarzami, które pojawiły się na antenie telewizji.

Jak tłumaczył w rozmowie z Wirtualnymi Mediami, nie zamierza pojawił się w studiu TVN24, jeśli nie usłyszy przeprosin. – W czwartek zaprosiła mnie też telewizja TVN24, chcieli umówić się na wywiad. Odpisałem, że zgodzę się pod warunkiem, gdy publicznie mnie przeproszą za swój wczorajszy „news”, jakobym miał żądać stanowiska wicemarszałka za głosowanie. Już mi nie odpisali – relacjonował Kukiz.

Złe informacje dla fanów „M jak miłość”

Kiedy „M jak Miłość” pojawi się w TV po wakacjach? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista, jak mogłoby się wydawać! W mediach właśnie pojawiła się informacja o tym, że podjęto decyzję o przesunięciu emisji nowego odcinka „Emki”…

„M jak miłość” to ulubiony serial widzów telewizji publicznej. Wielu z nich nie może doczekać się kolejnych odsłon przygód rodziny Mostowiaków i Zduńskich. Mamy dla nich złą wiadomość. TVP2 zdecydowała, że nowe odcinki nie pojawią się na ekranach 6 września. 

Portal „Świat seriali” poinformował, że TVP2 postanowiło opóźnić emisję nowego sezonu. Na szczęście opóźnienie to tylko kilka dni, a serial ma wrócić na ekrany tydzień po zapowiadanym wcześniej terminie. 1595. odcinek „M jak miłość”, a pierwszy 22. sezonu, będzie można obejrzeć w TVP2 już 13 września o godzinie 20.55.

Dla kogo szczepienia będą obowiązkowe?

Rada Medyczna będzie zalecać obowiązkowe szczepienia różnych grup zawodowych – zapowiedział prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. walki z pandemią.

Na antenie TVN24 prof. Horban został zapytany, czy jest już decyzja, czy będą obowiązkowe szczepienia dla jakichś grup zawodowych. – Nie ma jeszcze, ale jesteśmy bardzo bliscy. Zalecenie – tak, ale jeszcze pan minister powinien przekuć to w swój komunikat lub też zalecenie co do kalendarza szczepień – odpowiedział krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych, wymieniając pięć grup zawodowych. 

– Na pewno myślimy o pracownikach ochrony zdrowia, zwłaszcza wszystkich, którzy mają kontakt z pacjentem – przekazał profesor Horban. Dopytywany, czy już można powiedzieć, że jest niemal pewne, że ta grupa zostanie objęta obowiązkowymi szczepieniami, odparł: – Tak. 

Główny doradca premiera do spraw COVID-19 mówił, że „wydaje nam się, że do rozważenia jest szczepienie nauczycieli”. Następna grupa, jak dodał, „urzędnicy, którzy mają kontakt z masowo pojawiającymi się petentami”.

W dalszej kolejności prof. Horban wymienił także pracowników sklepów, „zwłaszcza dużych” – precyzował. Dodał, że kolejna grupa to służby porządkowe.

Co sądzicie o tych zaleceniach?

Obostrzenia powrócą na jesień?

Całkowity lockdown jesienią byłby zabójczy dla gospodarki. Jeśli dojdzie do wzrostu zakażeń, to obostrzenia będą wprowadzane regionalnie, tam, gdzie nie będzie dużej liczby zaszczepionych i zachorowań będzie z tego powodu więcej – zaznaczył we wtorek wieczorem w Telewizji Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister, zapytany o rozważane scenariusze, gdyby liczba zakażeń znacznie wzrosła, powiedział, że będzie to zależało od regionu, od skali zaszczepienia mieszkańców. Dodał, że obostrzenia będą wprowadzane regionalnie. „Być może w tych województwach, gdzie będzie dużo nowych zakażeń będą wprowadzane jakieś obostrzenia ” – zaznaczył.

Dodał, że nie mówi się o zamknięciu całej gospodarki. „To jest niestety zabójcze dla gospodarek i wiemy, że kolejny lockdown w Polsce miałby ujemne skutki gospodarcze” – podkreślił.

Wiceminister stwierdził też, że w województwach, gdzie odsetek zaszczepionych będzie niższy, więcej osób trafi do szpitali. Dodał, że już teraz resort – przygotowując plan na jesień – rozważa, by tam właśnie zwiększyć liczbę łóżek szpitalnych.

Ponadto Kraska zauważył, że covid dotknie głównie osoby niezaszczepione. Naturalne jest też – jego zdaniem – że jesienią nastąpi wzrost zakażeń. „To dobre środowisko dla każdego wirusa, również dla koronawirusa. Na pewno zakażeń będzie więcej” – powiedział.

Nie żyje znany polski polityk

Nie żyje Ryszard Jarzembowski, wicemarszałek Senatu w latach 2001–2005 i senator kilku kadencji, z byłego województwa włocławskiego, a następnie okręgu wyborczego w Toruniu – poinformowano we wtorek na stronach Senatu.

Informację o śmierci byłego senatora SLD jako pierwszy podał serwis wloclawek.naszemiasto.pl. Potwierdził ją w rozmowie z Wirtualną Polską były minister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Janik.

– Niestety, zmarł w poniedziałek wieczorem – powiedział WP były szef MSWIA. – To był twardy facet, twardą ręką kierował klubem senackim. Fajny chłop – dodał.

Od 1990 r. zasiadał w Radzie Miejskiej Włocławka, w latach 1994–95 pełnił funkcję jej przewodniczącego, a od 1998 do 2000 r. przewodniczył Klubowi Radnych SLD.

W czasie bycia senatorem zasiadał w wielu kluczowych komisjach: podczas II kadencji Senatu należał do Komisji Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej oraz Spraw Zagranicznych. W Senacie III kadencji dołączył do Komisji Inicjatyw i Prac Ustawodawczych oraz Komisji Obrony Narodowej.

Spoczywaj w pokoju!

Nie żyje Wybitny Polak

Zmarł Stefan Kapłaniak. To polski kajakarz, brązowy medalista olimpijski z Rzymu i dwukrotny mistrz świata. Był legendą tej dyscypliny sportu w Polsce. Miał 88 lat.

Stefan Kapłaniak, znany też jako „Cenek”, urodził się 10 kwietnia 1933 r. w Szczawnicy. Był jednym z pierwszych polskich kajakarzy, którzy dotarli do czołówki światowych rankingów w tej dyscyplinie. W latach 50. ubiegłego wieku reprezentował barwy m.in. Sokolicy Krościenko, CWKS Bydgoszcz, czy Pienin Szczawnica.

Największe sukcesy święcił w latach 1956-1960.

Kapłaniak osiągnął wiele sukcesów zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Był 30-krotnym mistrzem naszego kraju. W 1960 roku zdobył brązowy medal igrzysk olimpijskich w Rzymie w konkurencji K-2 na dystansie 1000 metrów. Partnerował mu wówczas Władysław Zieliński.

Spoczywaj w pokoju!