OD CZWARTKU OGROMNE ZMIANY! MORAWIECKI OFICJALNIE OGŁOSIŁ! KLAMKA ZAPADŁA!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. W ostatnich tygodniach odnotowano olbrzymie spadki zachorowań.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 123 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: dolnośląskiego (20), śląskiego (18), łódzkiego (13), wielkopolskiego (12), mazowieckiego (9), małopolskiego (8), świętokrzyskiego (7), zachodniopomorskiego (7), kujawsko-pomorskiego (6), lubelskiego (6),pomorskiego (5), podlaskiego (4), warmińsko-mazurskiego (4), opolskiego (2), lubuskiego (0), podkarpackiego (0). 2 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 9 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 17 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 879 811/ 75 005 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Morawiecki ogłosił sporą zmianę od 1 lipca

– Od 1 lipca znosimy wszystkie limity przyjęć do lekarzy specjalistów – przekazał premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, zapadła również decyzja, aby zaniechać w całości poboru podatku od umorzonej części dotacji z tarczy finansowej przyznanej firmom. – To kolejny zastrzyk 10 mld zł dla przedsiębiorstw na ich lepszy rozwój – uznał szef rządu.

Szef rządu przypomniał, że w Polsce wykonano dotychczas ponad 28,4 mln szczepień, a do końca czerwca ma zostać osiągnięty pułap 30 mln.

– Lecz “to za mało, by przerwać łańcuch zakażeń”. – Nie wygraliśmy jeszcze tej walki z epidemią. Musimy skłaniać jak najwięcej rodaków, żeby się zaszczepili. Dzięki temu będziemy mogli lepiej zarządzać przyszłością – uznał.

Jak dodał, w poniedziałek od wielu dni nie zanotowano żadnego zgonu na COVID-19. – To był symboliczny dzień, jednak optymizm musi być schłodzony – mówił premier Morawiecki.

Niespodziewana konferencja Ministra Zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek wziął udział w konferencji prasowej dotyczącej zapewnienia dostępu pacjentów do podstawowej opieki zdrowotnej.

Minister Zdrowia oznajmił, że przyszedł czas na usprawnienie działania Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Powołany zostanie specjalny zespół, który zajmie się reformą tego sektora. Pierwsze spotkanie ma odbyć się w przyszłym tygodniu.

Adam Niedzielski oznajmił, że fundamentalną kwestią będzie zmiana systemu finansowania (odchodzenie od finansowania stawką kapitacyjną) służby zdrowia. Zdaniem polityka to właśnie ryczałt przyczynił się do nadużywania teleporad.

Niedzielski o szczepieniu poza miejscem zamieszkania: To wszystko będzie zorganizowane w intuicyjny sposób. Jeśli ktoś w czasie wakacji uda się w inne miejsce w Polsce, będzie mógł zorientować się, gdzie tam jest punkt szczepień, zadzwonić, odwiedzić punkt i się umówić.

Trzecia dawka szczepionki? Niedzielski: To nadal kwestia badań klinicznych. Jedna strona to przedłużenie ochrony, ale też druga wersja, która mówi o tym, że ta dawka będzie zmodyfikowana i ukierunkowana na nowe mutacje.

Duża zmiana dla osób powyżej 40 roku życia

W lipcu rusza program Profilaktyka 40 plus gwarantujący każdemu Polakowi powyżej 40. roku życia możliwość wykonania określonych badań – informuje Prawo.pl. „Bon zdrowotny” będzie można zrealizować w punkcie, który podpisze umowę z NFZ do końca grudnia br.

Decyzja została podjęta w związku ze skutkami epidemii koronawirusa – wiele osób, które przechorowały zakażenie, powinny się zbadać i wykluczyć powikłania. Przede wszystkim chodzi też o problem niskiej zgłaszalności pacjentów do lekarzy w 2020 roku i wykluczenie poważnych chorób.

Bon zdrowotny dla ogromnej grupy Polaków ma obowiązywać już od 1 lipca. Adam Niedzielski podpisał w tej sprawie odpowiednie rozporządzenie. Osoby powyżej 40. roku życia będą miały możliwość wykonania z góry określonych badań.

Badania będzie można wykonać w punktach, które podpiszą umowę z NFZ. Placówki mają na to czas do końca grudnia bieżącego roku. 

Dobry ruch?