OD DZIŚ DUŻE ZMIANY DLA MILIONÓW POLAKÓW! TRZEBA PAMIĘTAĆ! [PILNE]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj (01.12). W ciągu ostatnich kilku dni odnotowany został ogromny procentowy skok ilości zakażeń oraz zgonów.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 29 064 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (4806), śląskiego (4147), wielkopolskiego (2880), małopolskiego (2570), dolnośląskiego (2159), pomorskiego (1699), łódzkiego (1682), zachodniopomorskiego (1491),kujawsko-pomorskiego (1361), lubelskiego (1264), warmińsko-mazurskiego (1095), podkarpackiego (1080), opolskiego (694), podlaskiego (672), lubuskiego (656), świętokrzyskiego (632). 176 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 161 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 409 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 3 569 137/ 84 153 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Od dziś obowiązuje nowe obostrzenia, co się zmienia?

 • Od dziś obowiązują restrykcyjne limity 50 proc. obłożenia w kościołach, restauracjach, hotelach, obiektach sportowych, kinach, centrach handlowych czy teatrach.
 • Z 500 do 250 osób zmniejszono limit osób na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi.
 • Maksymalnie 100 osób może uczestniczyć w weselach, komuniach, konsolacjach, a także podczas dyskotek.
 • Z kolei limit jedna osoba na 15 m kw. obowiązuje na siłowniach, w klubach i centrach fitness, hazardzie, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, kongresach i konferencjach (do tej pory obowiązywał limit jednej osoby na 10 m kw.). Taki sam limit obowiązuje w obiektach handlowych, targach, wystawach, kongresach i konferencjach.

  We wszystkich tych przypadkach do liczby osób nie wlicza się zaszczepionych przeciw Covid-19.

Kwarantanną zostaną także objęte osoby wracające z niektórych krajów:

 • Lesotho
 • Mozambiku
 • Namibii
 • Botswany
 • Eswatini
 • RPA
 • Zimbabwe

Obostrzenia obowiązywać będą do 17 grudnia.

Czy uczniowie wrócą do nauki zdalnej?

Nauką zdalną i hybrydową objęte jest coraz więcej placówek. W takim trybie we wtorek pracowało łącznie 4781 przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To o 453 więcej niż przed tygodniem.

Wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski powiedział, że szkół w trybie zdalnym i hybrydowym będzie więcej, ale rząd nie przewiduje wprowadzenia nauki zdalnej.

Nauka zdalna – od kiedy? Zdaniem ekspertów

W tej chwili transmisje idą głównie przez dzieci. Ale nie można ponownie zamykać szkół, bo to jest zbyt duża trauma dla dzieci. Myślę, że obostrzenia mogą mieć charakter ograniczenia skupisk ludzkich. Czyli znów będziemy mieć imprezy z ograniczoną liczbą osób. Albo rząd zdecyduje się na obostrzenia tylko dla osób niezaszczepionych, czego jednak się nie spodziewam. Ale to jest uzasadnione

Morawiecki właśnie ogłosił, duże zmiany

Rząd poszerza tarczę antyinflacyjną. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, władze zdecydowały się obniżyć do 8 proc. stawkę VAT na ciepło oraz zastosować w dodatku osłonowym zasadę „złotówkę za złotówkę”.

Najważniejsze założenia tarczy antyinflacyjnej:

 • stawka VAT na gaz ziemny z 23% do 8% (styczeń – marzec);
 • stawka VAT na energię elektryczną z 23% do 5% (styczeń – marzec);
 • maksymalnie obniżona akcyza na benzynę do minimalnej dozwolonej stawki w kraju członkowskim EU;
 • opłata emisyjna zostaje zmniejszona do 0;
 • akcyza na energię elektryczną obniżona do 0 dla gospodarstw domowych;
 • wprowadzenie dodatku osłonowego od 400 złotych do 1150 złotych.

Dzisiaj przystąpiliśmy do realizacji założeń dotyczącej tarczy antyinflacyjnej. Ma ona chronić polskie rodziny i polskie budżety domowe przed wzrostem cen. Rada Ministrów przyjęła pewne rozwiązania, które muszą zostać przyjęte ustawowo, a te rozwiązania, które można wdrożyć rozporządzeniami, są również już procedowane – powiedział we wtorek premier.

– Te decyzje pozwolą obniżyć cenę paliwa o 20-25 gr na litrze. Niektórzy mówią, że nawet 30 gr – powiedział szef rządu

Nie żyje młody reprezentant Polski

„Przed nim było jeszcze wiele emocjonujących zawodów! Niestety Krzysztof już w nich nie wystąpi. Składamy wyrazy szczerego i głębokiego współczucia rodzinie, najbliższym oraz wszystkim znajomym Krzysztofa!” – czytamy w komunikacie. Kondolencje bliskim zmarłego przekazał także Związek Piłki Ręcznej w Polsce z prezesem Henrykiem Szczepańskim na czele.

Informację o śmierci zawodnika potwierdził jego klub. „Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 28 listopada odszedł nasz przyjaciel i wspaniały kolega z drużyny Krzysiu Pańka. Żegnaj Mistrzu” – przekazano.

„Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość! W dniu 28.11.2021r. odszedł w wieku 23 lat Krzysztof Pańka! Krzysztof był zawodnikiem Ekoserwis Damy Radę Inowrocław, zdobywcą tytułu mistrza Polski w 2020 roku oraz Pucharu Polski w 2021 roku, był też reprezentantem Polski w piłce ręcznej plażowej, a także uczestniczył ze swoją drużyną w wielu zawodach w kraju PGNiG Summer Superliga oraz poza granicami!” – czytamy na profilu „Piłka Ręczna Plażowa” na Facebooku.

Spoczywaj w pokoju!

Nowy wariant Omikron zidentyfikowany w Czechach

Dodatkowe testy ostatecznie potwierdziły w Czechach pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem koronawirusa, omikronem – poinformował w poniedziałek szpital w Libercu na północy kraju. Zainfekowana kobieta wróciła z podróży do Namibii.

– Potwierdziliśmy to, sekwencja koronawirusa zostanie umieszczona w bazach danych. Pomogło nam Krajowe Laboratorium Referencyjne, próbkę ocenialiśmy także z ekspertami z Akademii Nauk – powiedziała kierowniczka działu genetyki i diagnostyki molekularnej szpitala w Libercu Iva Dolinova.

Zakażoną jest 60-letnia kobieta, która znajduje się już w izolacji. Wróciła ona z wyprawy fotograficznej po Afryce. Co istotne, jak donoszą media, była zaszczepiona przeciw Covid-19.

Podobne informacje dobiegają z Austrii gdzie także zidentyfikowano przypadek zakażenia tym wariantem.

Zakażony pochodzi z powiatu Schwaz w Tyrolu i niedawno wrócił z RPA. Po powrocie do kraju uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19 i poddaje się izolacji. Był w pełni zaszczepiony przeciw Covid-19, przechodzi infekcję bezobjawowo – podają media.

Od 1 grudnia w Polsce nowe obostrzenia

Jesteśmy w apogeum czwartej fali – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Nowy wariant – omikron – może być gamechangerem, czyli elementem, który zmienia to, co spodziewaliśmy się, że będzie w najbliższej przyszłości, to, jak będą przebiegały procesy pandemiczne. 

– Chcę państwa poinformować, ze w związku z pojawianiem się nowej mutacji, przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń. Ma on dwa elementy. Pierwszy dotyczy uszczelnienia granic. Wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów – mówił Niedzielski.

Jak dodał, osoby powracające z tych krajów będą objęte obowiązkową kwarantanną bez możliwości jej skrócenia.

gastronomia, hotele, obiekty kultury, kościoły, obiekty sportowe- obiekty, w których dotąd istniał limit zapełnienia 75 proc. – od teraz 50 proc.

wesela, komunie, imprezy, dyskoteki – limit 100 osób.

wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi – limit 250 osób.

siłownie, kluby, centra fitness, muzea – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych

Regulacje te będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia. Osoby zaszczepione szczepionkami uznanymi w UE nie będą podlegać kwarantannie.

– Pracujemy nad tym, by do ustawy dokleić możliwość weryfikowania paszportów covidowych. Przedsiębiorcy mogą takie środki wykorzystywać podczas organizowania imprez. Zostanie zwiększona liczba kontroli w kierunku przedsiębiorców. Jeśli limity nie będą przestrzegane, będzie to podstawa do ukarania – mówi Niedzielski.

Pieniądze od rządu na walkę z podwyżkami cen

Mateusz Morawiecki i Jacek Sasin zwołali konferencję, na której zapowiedziana została „tarcza antyinflacyjna”.

– Już od 20 grudnia na pięć miesięcy wdrażamy obniżkę cen paliw poprzez wysokość akcyzy – ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Ogłosił też inne elementy pakietu antyinflacyjnego. Mają obniżyć ceny energii elektrycznej, gazu, paliw i żywności. „Polacy zyskają 10 mld zł” – zapewnił szef rządu.

— Dziś proponujemy duży program obniżek podatków, aby zamortyzować skutki inflacji — poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że to „pierwsza seria działań”.

Podczas konferencji szef rządu podkreślił, że za podwyżkami cen gazu, a tym samym nawozów i dalej żywności — stoi Gazprom.

Przemawiający po Morawieckim Jacek Sasin orzekł, że trudna sytuacja jest konsekwencją epidemii koronawirusa, z którą, zdaniem polityka, polska gospodarka poradzić miała sobie całkiem nieźle, dzięki wprowadzeniu tarcz antykryzysowych.

Dodatku osłonowego nie dostaną jednak wszyscy. Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że przypadnie on około 5 milionom gospodarstw domowych, później jego kolega z Rządowego Centrum Analiz, prof. Norbert Maliszewski oznajmił, że pieniądze dostanie jednak 7 mln gospodarstw. Co ważne, to, kto i na ile może liczyć, zależy od dochodów.

Nie żyje Mariusz Nowaczyński

Nie żyje Mariusz Nowaczyński, Przez wiele lat pracował w Radiu Plus, potem swoją działalność dziennikarską związał z Radiem Gdańsk.

Trzy lata temu ukazała się książka „Sax club Pana Dyakowskiego”, którą napisał wspólnie z naszym dziennikarzem muzycznym Kamilem Wicikiem. – przekazuje radiogdansk.pl

Mariusz Nowaczyński zmarł nagle w wieku 56 lat.

Spoczywaj w pokoju [*]

Jak wyglądać będą Święta Bożego Narodzenia w tym roku?

Minister zdrowia Adam Niedzielski pojawił się w TVP Info, gdzie odpowiedział na pytania, dotyczące rozwoju pandemii koronawirusa w najbliższych tygodniach oraz przed świętami Bożego Narodzenia.

 Musimy się liczyć z tym, że w ciągu tygodnia do trzech, liczba zakażeń będzie rosła. Mamy dwa scenariusze, jeden z nich mówi, że apogeum pandemii będziemy mieć w tym tygodniu, wtedy te liczby dzienne sięgną ok. 25 tysięcy. Ale jest też scenariusz gorszy – stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski.

Z kolei kierując się w drugą stronę, zapowiedział, że najprawdopodobniej tuż przed świętami Bożego Narodzenia liczba zachorowań zacznie maleć. Wspomniał także, iż sytuacja w szpitalach obecnie jest stabilna, a obłożenie łóżek waha się na poziomie 80 proc., co zdaniem Niedzielskiego jest dobrym wynikiem.

Pytany, czy Polsce grozi wprowadzenie lockdownu przed Bożym Narodzeniem, podkreślił, że jest to bardzo trudna decyzja. Zwrócił uwagę na skalę protestów, która pojawia się w Holandii lub Austrii. – To są naprawdę bardzo poważne reakcje społeczne, z którymi również trzeba się liczyć – powiedział.

„Patrząc na specyfikę Polski wydaje się, że kolejne ruchy restrykcyjne nie miałyby dosyć dużej skuteczności, czyli ta wartość dodana byłaby raczej mała. Natomiast koszty społeczne na pewno byłyby duże. I nie mówię tutaj tylko o reakcji, ale także o tym, że każda restrykcja oznacza ograniczenie życia gospodarczego, społecznego. To też ma bardzo realne koszty” – zaznaczył szef resortu zdrowia.