PREMIER MORAWIECKI ZDRADZIŁ CO ZE ŚWIĘTAMI BOŻEGO NARODZENIA! KOLEJNE OBOSTRZENIA?

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj (01.12). W ciągu ostatnich kilku dni odnotowany został ogromny procentowy skok ilości zakażeń oraz zgonów.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 29 064 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (4806), śląskiego (4147), wielkopolskiego (2880), małopolskiego (2570), dolnośląskiego (2159), pomorskiego (1699), łódzkiego (1682), zachodniopomorskiego (1491),kujawsko-pomorskiego (1361), lubelskiego (1264), warmińsko-mazurskiego (1095), podkarpackiego (1080), opolskiego (694), podlaskiego (672), lubuskiego (656), świętokrzyskiego (632). 176 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 161 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 409 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 3 569 137/ 84 153 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Jak wyglądać będą Święta Bożego Narodzenia?

“Mogłyby być spokojniejsze i jest na to jeszcze czas, gdyby kolejne kilka milionów Polaków się zaszczepiło” – stwierdził. Szef rządu potwierdził też, że planuje zaszczepić swoje dzieci.

Zapytany o ewentualne obostrzenia w związku ze świętami Bożego Narodzenia, zwrócił uwagę, że COVID-19 ciągle nam towarzyszy. – Byłem niedawno w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach i tam po raz kolejny usłyszałem, że trzy czwarte osób, które trafiają do szpitala, to osoby niezaszczepione. A wśród tych, które umierają, jest ich jeszcze więcej. Jeśli zdarza się, że umiera osoba zaszczepiona, to prawie zawsze, jak powiedział mi pan doktor, jest to osoba z wieloma innymi chorobami – podkreślił Morawiecki.

Jest mało prawdopodobne, abyśmy mieli święta Bożego Narodzenia zakłócone covidem i dodatkowymi restrykcjami – ocenił wówczas.

Od dziś obowiązuje nowe obostrzenia, co się zmienia?

 • Od dziś obowiązują restrykcyjne limity 50 proc. obłożenia w kościołach, restauracjach, hotelach, obiektach sportowych, kinach, centrach handlowych czy teatrach.
 • Z 500 do 250 osób zmniejszono limit osób na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi.
 • Maksymalnie 100 osób może uczestniczyć w weselach, komuniach, konsolacjach, a także podczas dyskotek.
 • Z kolei limit jedna osoba na 15 m kw. obowiązuje na siłowniach, w klubach i centrach fitness, hazardzie, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, kongresach i konferencjach (do tej pory obowiązywał limit jednej osoby na 10 m kw.). Taki sam limit obowiązuje w obiektach handlowych, targach, wystawach, kongresach i konferencjach.

  We wszystkich tych przypadkach do liczby osób nie wlicza się zaszczepionych przeciw Covid-19.

Kwarantanną zostaną także objęte osoby wracające z niektórych krajów:

 • Lesotho
 • Mozambiku
 • Namibii
 • Botswany
 • Eswatini
 • RPA
 • Zimbabwe

Obostrzenia obowiązywać będą do 17 grudnia.

Czy uczniowie wrócą do nauki zdalnej?

Nauką zdalną i hybrydową objęte jest coraz więcej placówek. W takim trybie we wtorek pracowało łącznie 4781 przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To o 453 więcej niż przed tygodniem.

Wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski powiedział, że szkół w trybie zdalnym i hybrydowym będzie więcej, ale rząd nie przewiduje wprowadzenia nauki zdalnej.

Nauka zdalna – od kiedy? Zdaniem ekspertów

W tej chwili transmisje idą głównie przez dzieci. Ale nie można ponownie zamykać szkół, bo to jest zbyt duża trauma dla dzieci. Myślę, że obostrzenia mogą mieć charakter ograniczenia skupisk ludzkich. Czyli znów będziemy mieć imprezy z ograniczoną liczbą osób. Albo rząd zdecyduje się na obostrzenia tylko dla osób niezaszczepionych, czego jednak się nie spodziewam. Ale to jest uzasadnione

Morawiecki właśnie ogłosił, duże zmiany

Rząd poszerza tarczę antyinflacyjną. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, władze zdecydowały się obniżyć do 8 proc. stawkę VAT na ciepło oraz zastosować w dodatku osłonowym zasadę „złotówkę za złotówkę”.

Najważniejsze założenia tarczy antyinflacyjnej:

 • stawka VAT na gaz ziemny z 23% do 8% (styczeń – marzec);
 • stawka VAT na energię elektryczną z 23% do 5% (styczeń – marzec);
 • maksymalnie obniżona akcyza na benzynę do minimalnej dozwolonej stawki w kraju członkowskim EU;
 • opłata emisyjna zostaje zmniejszona do 0;
 • akcyza na energię elektryczną obniżona do 0 dla gospodarstw domowych;
 • wprowadzenie dodatku osłonowego od 400 złotych do 1150 złotych.

Dzisiaj przystąpiliśmy do realizacji założeń dotyczącej tarczy antyinflacyjnej. Ma ona chronić polskie rodziny i polskie budżety domowe przed wzrostem cen. Rada Ministrów przyjęła pewne rozwiązania, które muszą zostać przyjęte ustawowo, a te rozwiązania, które można wdrożyć rozporządzeniami, są również już procedowane – powiedział we wtorek premier.

– Te decyzje pozwolą obniżyć cenę paliwa o 20-25 gr na litrze. Niektórzy mówią, że nawet 30 gr – powiedział szef rządu

Nie żyje młody reprezentant Polski

„Przed nim było jeszcze wiele emocjonujących zawodów! Niestety Krzysztof już w nich nie wystąpi. Składamy wyrazy szczerego i głębokiego współczucia rodzinie, najbliższym oraz wszystkim znajomym Krzysztofa!” – czytamy w komunikacie. Kondolencje bliskim zmarłego przekazał także Związek Piłki Ręcznej w Polsce z prezesem Henrykiem Szczepańskim na czele.

Informację o śmierci zawodnika potwierdził jego klub. „Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 28 listopada odszedł nasz przyjaciel i wspaniały kolega z drużyny Krzysiu Pańka. Żegnaj Mistrzu” – przekazano.

„Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość! W dniu 28.11.2021r. odszedł w wieku 23 lat Krzysztof Pańka! Krzysztof był zawodnikiem Ekoserwis Damy Radę Inowrocław, zdobywcą tytułu mistrza Polski w 2020 roku oraz Pucharu Polski w 2021 roku, był też reprezentantem Polski w piłce ręcznej plażowej, a także uczestniczył ze swoją drużyną w wielu zawodach w kraju PGNiG Summer Superliga oraz poza granicami!” – czytamy na profilu „Piłka Ręczna Plażowa” na Facebooku.

Spoczywaj w pokoju!

Nowy wariant Omikron zidentyfikowany w Czechach

Dodatkowe testy ostatecznie potwierdziły w Czechach pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem koronawirusa, omikronem – poinformował w poniedziałek szpital w Libercu na północy kraju. Zainfekowana kobieta wróciła z podróży do Namibii.

– Potwierdziliśmy to, sekwencja koronawirusa zostanie umieszczona w bazach danych. Pomogło nam Krajowe Laboratorium Referencyjne, próbkę ocenialiśmy także z ekspertami z Akademii Nauk – powiedziała kierowniczka działu genetyki i diagnostyki molekularnej szpitala w Libercu Iva Dolinova.

Zakażoną jest 60-letnia kobieta, która znajduje się już w izolacji. Wróciła ona z wyprawy fotograficznej po Afryce. Co istotne, jak donoszą media, była zaszczepiona przeciw Covid-19.

Podobne informacje dobiegają z Austrii gdzie także zidentyfikowano przypadek zakażenia tym wariantem.

Zakażony pochodzi z powiatu Schwaz w Tyrolu i niedawno wrócił z RPA. Po powrocie do kraju uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19 i poddaje się izolacji. Był w pełni zaszczepiony przeciw Covid-19, przechodzi infekcję bezobjawowo – podają media.