OD PÓŁNOCY OLBRZYMI ZAKAZ DLA ROSJI! RADA MINISTRÓW POTWIERDZA!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (24.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 20 456 (w tym 2 269 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (3394), wielkopolskiego (2939), kujawsko-pomorskiego (2161), zachodniopomorskiego (1421), śląskiego (1407), dolnośląskiego (1323), łódzkiego (1109),lubelskiego (1069), pomorskiego (1046), małopolskiego (1019), warmińsko-mazurskiego (950), lubuskiego (789), świętokrzyskiego (634), podlaskiego (448), opolskiego (327), podkarpackiego (320).100 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 92 osoby zmarły z powodu #COVID19, 268 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.Liczba zakażonych koronawirusem 5 602 680/ 110 517 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)

Od północy w życie weszły przepisy, przestrzeń powietrzna nad Polską została zamknięta dla przewoźników z Rosji.

Poleciłem przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek wziął w nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

„Rada Europejska jednogłośnie potępiła rosyjską agresję wobec Rosji. Przyjęliśmy szeroki pakiet sankcji gospodarczych i politycznych wobec Rosji” – przekazał po powrocie do kraju.

Na mocy rozporządzenia zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną otrzymały wszystkie statki powietrzne użytkowane przez przewoźników z Federacji Rosyjskiej. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzega przed dzisiejszą nocą

Noc będzie cięższa niż dzień – mówi prezydent Ukrainy w najnowszym wystąpieniu. Atakowanych jest wiele miast, nie możemy stracić stolicy – podkreśla.

„W nocy będą szturmować, nie możemy oddać naszej stolicy. Musimy przetrwać tę trudną noc”. – mówi Wołodymyr Zełenski.

Losy Ukrainy są teraz rozstrzygane – dodaje Prezydent.

„Ukraina była i pozostaje gotowa do rozmów o zawieszeniu broni i pokoju. To nasze stałe stanowisko” – oświadczył sekretarz prasowy. „Zgodziliśmy się na propozycję prezydenta Federacji Rosyjskiej. Obecnie strony ustalają miejsce i czas przeprowadzenia negocjacji” – dodał.

UE i USA obejmują sankcjami Władimira Putina i Siergieja Ławrowa

Stany Zjednoczone nałożą sankcje na prezydenta Rosji Władimira Putina, szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa i członków rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa – zapowiedziała w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Rzeczniczka Białego domu powiedziała, że Stany Zjednoczone również powiększa listę osób objętych sankcjami o rosyjskiego prezydenta i szefa MSZ.

Wielka Brytania również nakłada sankcje

Równocześnie biuro premiera Borisa Johnsona poinformowało, że Putin i Ławrow zostaną dodani do listy osób objętych brytyjskimi sankcjami w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.

UE zamrozi aktywa Putina i Ławrowa

Unia Europejska przygotowuje się do nałożenia zdecydowanie dotkliwszych sankcji na Rosję w związku z ostatnią agresja na Ukrainę. Konsekwencje swoich działań odczują najwyżsi przedstawiciele władz. Majątki Władimira Putina i Siergieja Ławrowa mają zostać zamrożone.

Jak informuje „Financial Times”, o takiej ewentualności poinformowały dziennik trzy osoby zaznajomione ze sprawą.

Pakiet ma zostać zaakceptowany przez ministrów spraw zagranicznych UE jeszcze w piątek po południu.

Na razie ani Władimir Putin, ani Siergiej Ławrow nie zostaną jednak objęci zakazem podróżowania przez zachodnie kraje.

Premier po szczycie UE. „Rosja musi odczuć koszty barbarzyńskiego ataku”

Zbudowaliśmy jedność wokół najdalej posuniętego pakietu sankcji na Rosję w historii UE – oświadczył premier Mateusz Morawiecki po nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej poświęconym agresji Rosji na Ukrainę.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że szefom państw i rządów udało się „zbudować i utrzymać jedność wokół najdalej posuniętego pakietu sankcji na Rosję w historii Unii Europejskiej”.

– Ten pakiet doprowadzi do zasadniczego ograniczenia w dostępie do technologii, do pieniędzy dla reżimu rosyjskiego. Pakiet wiąże się z bezprecedensowym atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, atakiem, który zagraża jej integralności terytorialnej i suwerenności – podkreślił szef polskiego rządu.

Rozmawialiśmy o jeszcze mocniejszych sankcjach, choć ten już jest najdalej posuniętym w historii Unii Europejskiej.

Do listy sankcji dopisaliśmy również Białoruś, ponieważ dzisiaj jest ona w pewny sposób wspólnikiem Władimira Putina i nie można tego faktu w żaden sposób lekceważyć. – dodał.