OSTRE SŁOWA MORAWIECKIEGO O PUTINIE! MA RACJĘ?

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj (09.12). W ciągu ostatnich kilku dni odnotowany został ogromny procentowy skok ilości zakażeń oraz zgonów.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 27 458 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (3969), śląskiego (3709), dolnośląskiego (2578), wielkopolskiego (2543), małopolskiego (2426), pomorskiego (1677), łódzkiego (1628), zachodniopomorskiego (1549),kujawsko-pomorskiego (1530), opolskiego (1004), warmińsko-mazurskiego (973), lubuskiego (964), podkarpackiego (950), lubelskiego (762), świętokrzyskiego (622), podlaskiego (400). 174 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 165 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 397 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 3 760 048 / 87 357 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Ostre słowa Morawieckiego o rozmowie Putina z Bidenem

– Mam przekonanie, że po wycofaniu się z Afganistanu, sytuacja w NATO jest napięta, trudna, ale także, niestety, nasi adwersarze, przeciwnicy, a takim jest Rosja, wykorzystuje tę sytuację – mówił w Rzymie, po rozmowach z premierem Mario Draghim, premier Mateusz Morawiecki.

“Putin chce podzielić Europę, bo tylko tak może realizować swoje interesy. Jego podstawowy cel to odbudowa imperialnej potęgi Rosji kosztem sąsiadów. Na pierwszej linii ognia staje dziś Ukraina” – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z włoskim dziennikiem “La Repubblica”. Jak ocenił, jeszcze nigdy w historii ostatnich 30 lat “widmo konfliktu zbrojnego tuż przy wschodniej granicy UE nie było tak realne”.

– Ta rozmowa niosła w sobie pewne niepokojące elementy, gdyż nie jest rolą Rosji rozstrzygać o tym, jakiego typu mechanizmy obronne NATO ma prawo aktywować na swojej wschodniej flance – mówi Morawiecki nt. rozmowy.

– Czy tak do końca było, tego oczywiście, nie wiemy. Sądzę, że dzisiaj pan prezydent Andrzej Duda otrzyma więcej informacji. Więc dziś wieczorem będę wiedział więcej w tej sprawie – dodał.

Nie żyje Robbie Shakespeare

W wieku 68 lat w szpitalu na Florydzie zmarł legendarny basista Robbie Shakespeare, połowa duetu Sly & Robbie, jednej z najsłynniejszych sekcji rytmicznych w historii. Przyczyną śmierci były komplikacje po operacji nerek.

O śmierci artysty poinformowała w mediach społecznościowych między innymi jamajska ministra kultury Olivia Grange.

Ze zdziwieniem i smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci mojego przyjaciela, legendarnego basisty Robbiego Shakespeare’a. Sly & Robbie, byli jednymi z najlepszych muzyków Jamajki – czytamy na Twitterze.

Spoczywaj w pokoju [*]

To już koniec Marzenki z M jak miłość

Marzenka z ” M jak miłość” odeszła w serialu w dramatycznych okolicznościach. Razem z ukochanym mężem Andrzejkiem (Tomasz Oświeciński) Marzenka zginęła w wypadku samochodowym, spowodowanym przez pijaka Jaszewskiego (Tomasz Lulek).

Niektórzy widzowie M jak Miłość mogli mieć jeszcze nadzieje, że być może, jakimś cudem, ich losy jeszcze się odwrócą. Aktorka potwierdza, że nie będzie to miało miejsca. 

– To już naprawdę koniec. Dziękuję Wam kochani Widzowie za Waszą Miłość. Codzienną serdeczność. Masę listów i wiadomości. Za wspaniałe spotkania. Marzenka i Andrzejek niech zostaną w Waszych sercach – napisała Szomańska.

Oto pełny wpis aktorki:

– To już naprawdę koniec. Dziękuje Wam kochani Widzowie za Waszą Miłość. Codzienną serdeczność. Masę listów, wiadomości. Za wspaniałe spotkania. Marzenka i Andrzejek niech zostaną w Waszych sercach. Kalinka będzie szczęśliwa. Już my z @tomasz_oswiecinski_official przypilnujemy !! Na ostatnim zdjęciu Marzenka z pierwszego dnia zdjęciowego … jeszcze wszystko w moim życiu było inaczej. Zmieniłam się? Dziękujemy produkcji i naszym najwspanialszym rodzinom z ekipy A i B ! Dzielni bądźcie @mjakmilosc.official #jalubiętour #marzenkaiandrzejek #koniec #serial – napisała wzruszona Marzenka z „M jak miłość” na Instagramie.

Na wzruszający wpis Szomańskiej zareagowała najjaśniejsza gwiazda „M jak miłość”. 

– Dziękuje Olga! Do zobaczenia gdzieś na szlaku  – napisała Katarzyna Cichopek, serialowa Kinga Zduńska. 

Od marca obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup zawodowych

Od 1 marca w Polsce będzie obowiązywał obowiązek szczepień dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych – powiedział podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Ponadto, pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19.

„Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej Niedzielski.

Pilna konferencja, nowe obostrzenia

– Chcemy nieco wydłużyć nieobecność dzieci w szkołach. Od okresu przedświątecznego do 9 stycznia wprowadzamy naukę zdalną w szkołach. Intencją jaką chcemy osiągnąć jest wydłużenie okresu, kiedy nie dochodzi do transmisji wirusa, interakcji między dziećmi – zapowiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

We wtorek o godz. 13 na specjalnej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił pakiet obostrzeń związany ze świętami i mutacją Omikron.

– Od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia

Niedzielski zwrócił uwagę, że sytuacja jest zróżnicowana w poszczególnych regionach. Mamy w zasadzie cztery województwa, w których spadek zakażeń jest zauważalny m.in. podlaskie i lubelskie. (…) Drugą grupą województw, które odnotowują spadek są województwa: mazowieckie i podkarpackie. (…) Mamy dwa kolejne województwa, w których mamy wyhamowanie wzrostu: łódzkie i zachodniopomorskie – podał.

Dodał, że w kinach wprowadzony zostanie zakaz konsumpcji. 

Rząd ogłosi obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa i czwartą falą pandemii premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń na święta Bożego Narodzenia. Z ustaleń „Wydarzeń” wynika, że pakiet zmian będzie zawierał m.in. obowiązkowe szczepienia dla służby zdrowia, pracowników DPS-ów i wojska.

– Stan spraw przedstawia się niedobrze. Można powiedzieć: bardzo niedobrze. Jest bardzo dużo zgonów, szczególnie wśród osób niezaszczepionych – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Konferencja dotycząca obostrzeń na święta zapowiedziana jest na dziś bądź jutro.

Będzie powrót na naukę zdalną?

W poniedziałek 6 grudnia Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało najnowsze dane na temat zajęć w trybie stacjonarnym.

W skali całej Polski w trybie stacjonarnym funkcjonuje obecnie 94,6 proc. przedszkoli, czyli 14 609 placówek. Tylko w 69 zajęcia odbywają się w trybie zdalnym, a w 757 w trybie mieszanym.

Dużo gorsza jest sytuacja w szkołach podstawowych. 78,4 proc. z nich działa w trybie stacjonarnym. To 11 273 jednostki. 107 funkcjonuje w trybie zdalnym, a 3008 w mieszanym. Jeżeli chodzi o szkoły ponadpodstawowe, to stacjonarnie działa obecnie 82,9 proc. z nich, czyli 6 482 placówek. 71 naucza w trybie zdalnym, a 1 261 w trybie mieszanym.

Nauczyciele coraz częściej apelują o wprowadzenie – odgórnie – nauczania zdalnego. Chociaż do Bożego Narodzenia. Zwłaszcza, że tryb online dotyczył lub dotyczy już niemal każdej szkoły.

Czarnek podsumował, że zdalna nauka jest szkodliwa dla wiedzy dzieci oraz ich kondycji psychicznej i fizycznej. Minister edukacji i nauki stwierdził, że na razie czwarta fala koronawirusa nas do tego nie zmusza, lecz nie wie co będzie w kolejnych tygodniach.