Ostrzeżenia dla milionów Polaków! ZACZNIE SIĘ JUŻ WKRÓTCE!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (23.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 29 100 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (5348), śląskiego (5276), małopolskiego (2868), dolnośląskiego (2764), pomorskiego (2285), wielkopolskiego (1694), podkarpackiego (1481), łódzkiego (1453),zachodniopomorskiego (1268), lubelskiego (1147), warmińsko-mazurskiego (776), kujawsko-pomorskiego (744), opolskiego (532), świętokrzyskiego (481), lubuskiego (469), podlaskiego (376). 138 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarła 1 osoba.Liczba zakażonych koronawirusem 4 547 315 / 103 846 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Ostrzeżenie meteorologiczne. Nadciągają silne mrozy – do nawet -20 stopni C

Zima nadal trzyma, a mróz w tym tygodniu nie zamierza odpuścić. Synoptycy zapowiadają nawet -20 stopni Celsjusza.

Meteorolodzy są przekonani, że aktualny powiew zimna zostanie z nami na dłużej. Jeśli ktokolwiek liczył na szybką wiosnę, to się przeliczył. Zdecydowanie największy powiew arktycznego powietrza będzie odczuwalny jednak od 23 do 27 stycznia 2022. Zima mocno o sobie przypomni, a opadom śniegu towarzyszyć będzie niska temperatura.

Marznące opady, gęsta mgła i silne mrozy – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej po raz kolejny ostrzega przed tymi zjawiskami pogodowymi. Alerty IMGW obowiązują w czasie od poniedziałku przed południem do nocy z poniedziałku na wtorek na terenie łącznie 11 województw. 

Opady marznące (alerty I stopnia):woj, pomorskie (z wyjątkiem zachodnich powiatów) -> do godz. 12 w poniedziałek

woj. warmińsko-mazurskie -> do godz. 16 w poniedziałek

woj. łódzkie -> do wtorku do godz. 2 w nocy

woj. mazowieckie (Ostrołęka, Płock oraz pow. ostrołęcki, przasnyski, makowski, pułtuski, ciechanowski, mławski, żuromiński, sierpecki, płoński, nowodworski, sochaczewski, płocki, gostyniński) -> do godz. 12 w poniedziałek

woj. wielkopolskie (Kalisz, Ostrów Wlkp. Konin oraz pow. koniński, kolski, krotoszyński, pleszewski, jarociński, ostrowski, kępiński, turecki) -> do wtorku do północy

7-dniowa kwarantanna jednak od wtorku?

Rozporządzenie skracające kwarantannę do siedmiu dni zostanie opublikowane w poniedziałek, wejdzie w życie od wtorku – przekazał w niedzielę PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W poniedziałek opublikowane zostanie rozporządzenie skracające kwarantannę. Nowe zasady obowiązywać będą od 25 stycznia. – Wejdzie (rozporządzenie – przyp. red.) w życie od wtorku – dodał rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Skrócenie kwarantanny jest możliwe – jak uzasadnia MZ – z powodu ewolucji wirusa, który tak w wariancie Delta, jak i Omikron daje objawy zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje. Resort podnosi, że po 7 dniach bez objawów od chwili kontaktu z osobą zakażoną ryzyko rozwinięcia się choroby jest minimalne.

W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.

Zasłużony Polak zmarł w Paryżu.

Przykrą informację o śmierci Tadeusza Fogla przekazał Roman Kołtoń. Były menedżer piłkarski i ekspert m.in. od francuskiego futbolu zmarł w wieku 75 lat.

Fogiel bardzo długo mieszkał w Paryżu, skąd przez długie lata był korespondentem „Przeglądu Sportowego”, a także ekspertem Polsatu.

W przeszłości pełnił również powinności menedżera gwiazd reprezentacji Polski, które swoje kariery związali z francuskimi klubami, m.in. jednego z najwybitniejszych w dziejach naszej piłki Andrzeja Szarmacha.

– Smutny dzień. To był zaszczyt Cię znać i mieć Twoją sympatię, Tadziu. Dobrze to Roman zdefiniował. Kochał sport, Polskę i ludzi. Patriota. Z żadnym polskim piłkarzem nie musiał mieć papierów. Traktowali go jak tatę, wujka, przyjaciela. Uczciwy tak mocno, jak tylko się da. R.I.P. – dodał Mateusz Borek.

Spoczywaj w pokoju [*]

Sklepy znów zamknięte w niedziele niehandlowe

W niedzielę 23 stycznia klienci będą mogli po raz ostatni zrobić zakupy na dotychczasowych zasadach. Wraz z początkiem przyszłego miesiąca zaostrzona zostanie przesłanka, która umożliwia handel nawet w niedziele objęte zakazem. Trzy duże sieciówki już ogłosiły, że nie będą działały w ostatni dzień tygodnia.

W tym miesiącu zostały jeszcze dwie niedziele: 23 i 30 stycznia. Ta ostatnia będzie jednym z siedmiu przewidzianych w ustawie wyjątków, więc wszystkie sklepy będą otwarte.

Za to jutro czeka nas ostatni dzień, w którym zakaz handlu będzie obowiązywał w teorii, a praktyka pokaże coś zgoła innego.

Od początku 2021 roku największe sieci handlowe nawiązywały współpracę z dostawcami usług pocztowych. Dzięki temu w kolejnych marketach udostępniały możliwość nadawania i odbierania paczek, przez co stawały się placówkami pocztowymi, które nie są objęte zakazem handlu. W ten sposób działały m.in. Biedronka, Lidl, Kaufland, Auchan, Carrefour, Leroy Merlin i wiele innych popularnych sieci.

Od lutego wszystkie sklepy, które do tej pory omijały przepisy, najprawdopodobniej będą musiały ponownie zamknąć swoje sklepy w niedziele niehandlowe.

W dni objęte zakazem handlu będą mogły działać tylko te sklepy, których przychody z działalności pocztowej stanowią przynajmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej. W praktyce żaden sklep nie spełni tego warunku.

Zamknięcie swoich sklepów w niedziele niehandlowe – po wejściu w życie nowelizacji – zapowiada Kaufland. „Biorąc pod uwagę wielkość przychodów generowanych z usług pocztowych, od 1 lutego 2022 roku nasze sklepy będą nieczynne w niedziele niehandlowe. Firma Kaufland od początku swojej działalności w pełni respektuje i dostosowuje się do aktualnych przepisów prawa” – poinformowała w przesłanej nam odpowiedzi Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska.

Podobne oświadczenie wydała także sieć sklepów Netto.

W przypadku sieci Carrefour Polska sklepy również będą nieczynne w niedziele niehandlowe. Natomiast placówki Carrefour Express mogą być otwarte, ale wszystko zależy od decyzji franczyzobiorcy.